Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ayak Kokusu İçin Karbonat
Ayak Kokusu İçin Karbonat
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ayak Kokusu İçin Karbonat :

Ayak kokusu birçok kişinin korkulu rüyası..Özellikle gün boyu ayakkabı giymek zorunda kalanlar bu srunu daha sık yaşıyor..Haliyle bir kere koku bulaşan ayakkabı ne yaparsanız yapın kokusu geçmez..

Bunun için bir ayakkabıyı birgünden fazla giymemek gerekiyor...Yani ayakkabıları dönüşümlü kullanmak kokudan koruyabilir..

Gün boyu ayakkabı içerisinde olan ayak sıcağında etkisiyle daha çok koku ve bakteri üretir..

Bunun için kenarları açık hava alan yada sandalet türü ayakkabı giymekte koku oluşmaması için tercih edilebilir..ama kış ayında tabiki mecburen kapalı bot , çizme türü şeyler giymek şart..

Bu kokuyu birkaç şekilde giderebiliriz,,

Birinci seçenek sirkeyle ayaklarınızı sık sık yıkayarak kokudan kurtulabilirsiniz..Yada bir leğenin içerisine sirkeli su karışımı yaparak ayaklarınızı bu suda bir süre bekletebilirsiniz..

Diğer bir seçenek biraz kınayı suya atıp o su içerisinde ayklarınızı bekletirsenizde ayak kokusunu giderir..(Az koyduğumuz için ayakta leke yapmaz )

Üçüncü seçenekte karbonat..

Karbonatla ayklarınızı sık sık yıkarsanız oda kokusunu giderip bakterileri öldürecektir..

Biliyorsunuz koku bakteri yüzünden oluşur !

Bu yazdığım şıklardan birini sürekli yaparasnız kalıcı olarakta ayak kokusundan kurtulabilirsiniz..

Ayrıca sirkeli suda ayakları bekletmek ayak mantarlarınada iyi geliyor bunuda unutmayın..

Ter kokusu için de sirke ve karbonat kullanabilirsiniz ayrıntılarını daha önceki yazımda ayrıntılı yazmıştım oradan okuyabilirsiniz...

Karbonat ve sirke son zamanlarda uzmanların en çok tavsiye ettiği temizlik ürünleri biliyorsunuzdur..Bu yüzden araştırıp karbonatın faydalarını sizler için derledim..

Evinizdeki halıları süpürseniz de silseniz de zamanla kokmaya başlar. Halı yıkamacılara verdiğiniz halı bilin ki, en kötü kimyasal deterjanla, yerlerde araba yıkanır gibi yıkanmaktadır. Oysa kokuyu çıkarmak için şunu yapabilirsiniz. Bir iki avuç karbonatı halının her tarafına serpin ve 1-2 saat bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile iyice süpürün. Halınızdaki o kötü kokudan eser kalmayacaktır.

Buzdolabınızdaki kokuyla baş edemiyorsunuz. Bütün yiyecekleri dışarı çıkar, sil, süpür, kurula vs. uğraşmak istemiyorsanız bir kâse karbonatı buzdolabının bir köşesine koyun. 4-5 günde bir karıştırın. Kötü kokuların gittiğini göreceksiniz. Ayrıca dolapta sakladığınız meyve sebzeler üzerinde koruyucu bir etkisi olacaktır karbonatın.

Halı, koltuk, elbise üzerine yağ mı damladı? Panik yapıp, deterjana saldırmayın! Çünkü deterjan leke olan bölgenin rengini açıp renk dokusunu bozacaktır. Bunun yerine yağ lekesinin üzerine karbonat dökün ve üzerini hafifçe ıslayın. 1-2 saat bekledikten sonra silin. Yağ lekesinden eser kalmayacaktır. Zira suyla birleşen karbonat yağları söküp atan doğal bir Sabun haline gelir.

Mutfak tezgâhınızın mermerlerini ve fayanslarını limonlu karbonat ile ovun ve durulayın. En güzel temizleyicidir. Kimyasal deterjan kalıntısı kalmadığı için üzerine meyve- sebzelerinizi, ekmeğinizi rahatlıkla koyabilirsiniz.

Kirli lavabolarınız için Krem deterjanlar yerine limon ve karbonat kullanın. Lavaboya karbonat döküp limonla ovun. Hem kirlerin kaybolduğunu hem de parladığını göreceksiniz.

Ayrıca tıkanan lavabolarınızı açmak için bir su bardağı karbonatı lavaboya dökün. Üzerine 1 bardak sirke ilave edip 2 litre kaynar suyu lavaboya boşaltın. Tıkanan lavabo açılacaktır.

Dibi tutan tava ve tencerelerinize akşamdan karbonat döküp, sıcak su ilave edin. Sabah temizlerken zorlanmayacaksınız.

Paslanabilecek eşyalarınızı karbonatla ovarsanız paslanmasını engellemiş olursunuz.

Porselen gibi kararan eşyalarınız varsa limonlu karbonat ile ovun. Rengi açılacaktır.

Aynı şekilde gümüş eşyalarınızı suyla macun haline getirdiğiniz karbonat ile ovarsanız, rengi açılıp parlayacaktır.

Elbise dolabınızda rutubet ve küf kokusu varsa ve naftalin kokusunu da sevmiyorsanız dolabınızı bir köşesinde ağzı açık şekilde kavanozda karbonat bulundurun.

Banyo duşa kabin camlarını karbonat ile silip durulayın. Duş alırken daha rahat nefes alacaksınız.

Banyo terlikleriniz ister tahta ister plastik olsun üzerine karbonat dökün ve öyle duş alın. Hem terlikleriniz hem de ayaklarınız rahat edecek. Bu yolla tahta takunyalarınızın ömrü uzayacağı gibi kimyasal temizleyiciler, cildinizden uzak tutmuş olacaksınız.

Çamaşır makinesinde kullandığınız deterjan miktarını yarı yarıya azaltıp gerisini karbonat ile tamamlayın. Çamaşırlarınız daha temiz ve kimyasal artıklardan uzak kalmış olacaktır.

Sonuç olarak; sirke, limon ve karbonat evinizde sadece mideniz için değil her türlü temizlikte ve pratikte kullanabileceğiniz doğal ürünlerdir. Mümkün olduğunca bu ürünleri kullanmaya özen göstermeliyiz...

Son olarak içi kokan ayakkabınızın içerisine biraz karbonat serpip bir gece beklettikten sonra giyebilirsiniz..Kokunun tamamen gittiğini yada en aza indiğini göreceksiniz..Karbonatın ayağa zararı olmadığı için ayakkabı içerisindeki karbonatı temizlemeyede gerek yok..O şekilde giyebilirsiniz..

Unutmayalım arkadaşlar Temizlik İmandandır !

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Ayak

Kokusu

İçin

Karbonat