Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ayak Kaşıntısı
Ayak Kaşıntısı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ayak Kaşıntısı : İnsanı rahatsız eden, hatta uykudan bile uyandırabilen, deriyi el veya tırnakla kazımak isteğine Kaşıntı veya tıp dilinde pruritus denir. Çoğu kez deri hastalıklarına bağlı olarak meydana gelen kaşıntılarda deride lezyon denilen bir dış belirti vardır.Ayak kaşıntıları hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Bazı deri hastalıklarında ise kaşıntı olmaz. Kaşıntılı deri hastalıklarının başında uyuz parazitinin yaptığı ve en çok parmak araları, bileğin ön yüzü ve karında siilon şeklinde izleri görülen bulaşıcı hastalık gelir. Bitlenmede de en çok omuzlarda olmak üzere gece günaüz kaşıntı vardır. Alerjik kaşıntılar toksik dermit, kontakt dermit veya ürtiker gibi deri belirtisi meydana getirirler. Barsak parazitleri özellikle çocuklarda burun kaşıntısı yapar.

Hodgkin hastalığında, kan kanserlerinde ve bazı Mantar hastalıklarında da başlangıçta kaşıntı vardır. Urtiker (kurdeşen), kaşıntı yapan alerjik deri hastalıklarının tipik belirtisidir. Bir bakteriye, yiyeceğe, ilaca, sıcak veya soğuğa alerjisi olanlarda görülür. Bölgesel olarak kızartı, kabarıklık ve kaşıntı vardır. Strofulus, Nenen planus, psoriasis gibi deri hastalıkları da kaşıntılı olarak seyrederler.

Deride belirti olmadan meydana gelen endojen kaşıntılar en çok üremi, diyabet, ikter gibi hastalıklarda görülmektedir. Lokal kaşıntılar anüste, vulvada, kulakta, gözde, burunda çeşitli nedenlerden (kir, akıntı, iltihap, nörodermatit, parazit) meydana gelmektedir. Psikojenik sebeple de kaşıntı olur ve kaşındıkça lokal nörodermatit ve ödem gelişir. Tedavi nedene göre yapılır. Endojen kaşıntılarda en çok antihistaminikii ilaçlar kullanılmaktadır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Ismail AkınMerhaba ben 42 yaşındayım.Ayakta çok durunca mesela 1-2 dakika gibi durunca karıncalaşıp kaşınıyor.Bu sorun bir kaç hafta önce başladı.Şeker hastası olduğumu düşğnüyorum.Lütfen yardım edin
  • Şifa MarketHastalığınızla ilgili tam teşhis konmamışsa üzgünüm bi önerimiz olamaz, lütfen önce bir doktora danışınız. Geçmiş olsun Bilgi Hattı: 0224 234 5678
  • Ayak

    Kaşıntısı