Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ayak Damar Hastalıkları
Ayak Damar Hastalıkları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ayak Damar Hastalıkları :

Soğuk el ve ayaklar, kan damarlarının büzüşmesi yada bir şekilde tıkanması ile ortaya çıkan şikayetlerdir.Ayak üşümesi hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.
Ağrı, birçok damar hastalığında sık gözlenen ve tanı koydurucu bir bulgudur. Vasküler ağrı oluşumunda geçici veya sürekli iskemi, iskeminin neden olduğu nekroz, damar boyutlarındaki ani değişim veya yırtılma gibi birçok fizyopatolojik olay sorumlu olabilir. Periferik arter hastalıklarında ağrı, arterin tıkanmasına bağlı iskemi kaynaklıdır. Ven hastalıklarında en fazla ağrı nedeni, akut venöz tıkanma ve kronik venöz yetersizliktir. Lenfatik hastalıkları genelde ağrısızdır.

Derin Ven (Toplardamar) Trombozu (DVT)

Özellikle baldır toplardamarlarının kan pıhtısı tarafından tıkanması durumudur. Derin damarlarda gelişebildiği gibi, yüzeyel olanlarda da görülebilir. Derin ven trombozunun tehlikeli yanı vakaların %60'ında baldırdan kopan bir kan pıhtısının akciğerde bir damarın tıkanmasına sebep olmasıdır. Bu tip olayların %30'u bir ay içinde ölümle sonuçlanabilir.

Özellikle ameliyat sonrası dönemlerde küçük toplardamar tıkanmaları meydana gelir. Bunlar çoğunlukla şikayete yol açmaz ve kendiliğinden erir. Derin venlerdeki tıkanma; ateş, şişme, sıcaklık artışı, şiddetli ağrı, morarma ve kızarıklık ile kendini belli eder.

Toplardamarlarda pıhtı gelişimini kolaylaştıran etkenler vardır:


Uzun süreli yatak istirahatı, uzun uçak ya da otomobil yolculuğu gibi uzun oturmalar,
Östrojen kullanımı,
Daha önce geçirilmiş DVT,
Kişide ya da ailede benzer aşırı pıhtılaşma olaylarının bildirilmesi,
Kanser, iltihabi barsak hastalığı, gebelik, aşırı kilo, ileri yaş, ameliyat, travma ve Kalp Yetmezliği gibi hastalıkların varlığında da önlem alma gerekliliği düşünülmelidir.

Acil tedavi seçenekleri:

Yüzeyel ven tıkanmalarında bacağı yüksekte tutma, ısı uygulamak ve bası uygulayan çoraplar yeterli olmaktadır.
Derin ven trombozlarında ise, kanın pıhtılaşma yeteneğini azaltan ilaçlar, yatak istirahatı, bacağı yüksekte tutma zorunludur.

Kronik Venöz Yetersizlik


Bacaklardaki toplardamarların yeterli görev görmemesi sonucu, baldırlarda ayakta kalmakla artan şişme, ağrı ve sızı, ciltte renk değişikliği ve beslenme bozukluğu bulguları ortaya çıkar.

Venöz yetersizlik, genetik ve ailesel özelliklerden, bölgesel travmadan, geçirilmiş damar tıkanmasından ve toplardamarların ve bunların içindeki kapakçıkların yapısındaki özelliklerden kaynaklanır.

Tedavi seçenekleri:

Aralıklı pnömatik kompresyon pompası ile baldır basıncı azaltılır,
Kompresyon tedavi seansları arasında bandaj uygulanır,
Baldır hacmi azaldıktan sonra Varis çorapları kullanılmaya başlanır, bunlar tipik olarak diz yüksekliğinde ve 30-40 mmHg basınçlı olanlarıdır,
Yürüme, bisiklet, yüzme gibi egzersizler kalbe doğru kan dönüşünü artırarak yararlı olur,
Derin venlerde yetmezlik varsa ameliyat seçilmelidir,
Yüzeyel venlerin yetersizliği durumunda, skleroterapi ile tıkanma yöntemiyle azaltılabilir.

Lenfödem (Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız...)


Lenf damarları, atar damarlar ve toplardamarlara paralel, kapalı bir damar sistemidir. Dokuların içine infiltre olan sıvıların ve büyük moleküllerin lenf sistemi tarafından toplardamarlara ve dolaşıma geri dönmesi sağlanır. Bu şekilde, lenf sistemi dokuların içinde aşırı sıvı birikmesini engeller.

Lenf akımı, lenf bezlerinin ameliyatla alınması ya da radyasyon sonrası bezlerin yapısının bozulması sonucu devamlılığını kaybeder. Bunun sonucu olarak kolda ya da bacakta kalıcı şişlik yani lenfödem ortaya çıkar.

Lenfödem birincil ya da ikincil olabilir. Birincil lenfödemde, doğuştan ya da sonradan lenf sisteminin yapısının bozulmasından ileri gelir. İkincil lenfödem daha sıktır ve enfeksiyon, travma, tümör yayılması, ameliyat veya radyasyonla lenf akımının devamlılığı bozulması sonucudur.

Temel şikayet, tek kol ya da bacakta ağrısız şişmedir. Şişlik gece boyunca azalır. Kol ya da bacakta hafif pembeleşme olabilir. Çok uzun sürmüş şişliklerde, ciltte kalınlaşmalar ve nasırlaşmalar ve Siğil benzeri değişiklikler olabilir.Tedavi, şişliğin azaltılması, fonksiyonun restorasyonu ve kozmetik sorunların giderilmesine yöneliktir.

Cilt bakımı ve enfeksiyonun engellenmesi,
Özel lenfödem masajı,
Bandajlama,
Pnömatik kompresyon,
Yüksekte tutma,
Egzersiz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Yılmaz KırlıYaşım 60. üzerine fazlaca oturduğumda, bardeş kurup yemeğe oturduğumda genellikle sol ayağım uyuşuyor. sol ayağımın üzerindeki damarın bir noktası sanki patlayacakmış gibi şişiyor.rahatsızlığım nedir, tedavisi nasıldır,
  • Şifa Markethastalığınızla ilgili tam teşhis konmamışsa üzgünüm bi önerimiz olamaz, lütfen önce bir doktora danışınız. geçmiş olsun
  • Ayak

    Damar

    Hastalıkları