Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Ayak Bileği Ağrısı Nedenleri
Hastalığınız hakkında merak ettiklerinizi uzmanımıza sormak için tıklayın, hemen cevaplasın.

Ayak ağrıları

Çoğunlukla yorgunluk, Eklem bağlarının zorlanması veya fazla almak Nedir?">Kilo Almak gibi sebeplerden kaynaklanan Ayak ağrıları, bazen başka türlü rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Önemli bir hastalıktan kaynaklanmayan ağrılarda, Masaj ve dinlenme çok faydalı olur. Ayrıca aşağıdaki reçeteleri uygulamak, şikayetlerin kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

- Bir Kahve fincanı zeytinyağı, bir Kahve Fincanı amonyak, 2 kahve fincanı ispirto, 4 çorba kaşığı toz haline getirilmiş kâfur ve bir kahve fincanı gazyağı konur. İyice karıştırılır. Elde edilen karışımla ağrıyan yerler ovulur. Üşütmemek için yünlü bir Bez parçası ile sarılır.

- Yarım kilo siyah turp, iyice yıkandıktan sonra kabuklarıyla birlikte rendelenir. Üzerine 3 Fincan Soğuk Su ilave edilip hafif ateşte Lapa haline gelinceye kadar pişirilir. Hazırlanan lapadan bir avuç alarak ağrıyan yere Konur ve üzeri sarılır. Bir Gece bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.

- Bir litre suya 2 avuç söğüt yaprağı koyup kaynatılır. Sonra kaynamış yapraklar ağrıyan yere konup bağlanır.

Ayak ve ayak bileği bütün vücut yükünü taşıdığı için hemen her Spor dalında zedelenebilir. Yürüme, atlama, koşma sırasında eklemler ve bağlar etkilenir. Mesela koşarken ayak yere tam bastığı sırada ayakta yoğunlaşan Kuvvet vücut ağırlığının 2-3 katıdır. Bu büyük kuvvet dokular, Ayakkabı ve Zemin arasında dağılır. Bir koşucunun saatte 5000’den fazla adım attığını düşünürsek doğru bir koşu tekniğinden hafif bir sapmanın bile ayakta aşırı yüklenme yapabileceğini görebiliriz.

Ayakta oluşan zedelenmelerde ayağın anatomik özelliği, vücut ağırlığı, ayakkabılar, spor yapılan zemin, antrenman şekli ve tekniğine bağlı faktörler etkilidir.

ANATOMİK FAKTÖRLER

Ayak yapısında ufak bozukluklar bile uzun sürekli veya tekrarlanan yüklenmelere neden olur. Düztabanlık (Pes planus) veya pence ayak (Pes cavus) gibi durumlarda Ayak Ağrıları sık görülür.

ANTRENMANLAR

Antrenman hataları ayak yaralanmalarının başta gelen nedenlerindendir. Çok fazla antrenman yapmak, engebeli yerlerde koşmak veya koşu sırasında zemin değişmesi en çok rastlanan antrenman hatalarındandır.

Ayak ağrıları ZEMİN

Spor sırasında ayak yerle temas ederken bir şok dalgası oluşur. Ayağın yerden destek aldığı bu süre sprinterlerde 0.11 saniye, orta mesafe koşucularında 0.14 saniye, yüksek atlayanlarda 0.21 Saniye kadardır. Bu çok kısa zaman süresinde oluşan şok dalgasından sonar kompresyon dalgaları meydana gelir. Bu dalgaların zemin, ayakkabı ve ayak dokuları arasında dağılması gerekir. Eğer zemin sertse ayağın korunabilmesi için ayakkabılara çok iş düşer. Ama çok yumuşak zeminde de şok dalgasının gücünü engelleyeceği için başka problemler ortaya çıkar. Mesela yumuşak Kuma Topuk batacağı için ayak yerden kalkarken kayma olur bu da Aşil tendonunda zorlanmaya neden olur. Islak, buzlu ve kaygan yüzeylerin herbiri ayak, ayak bileği, Diz ve tüm bacak Kas ve bağlarında hasara Yol açabilir. Yokuş yukarı koşmak Baldır Kasları ve Aşil tendonu kısa sporcular için zorlayıcıdır. Yokuş aşağı koşmalar ise diz eklemini zorlar ve aşırı yüklenmelere neden olur.

Ayak ağrısıAYAKKABILAR

Hemen bütün spor dallarında en önemli gereç ayakkabılar. Ayakkabılar ayağa gelen yükü vücudu koruyacak biçimde dağıtmalıdır. Spor yapılan zeminin sertliğine göre ayakkabı tabanları seçilmelidir. Mesela sert zeminlerde ayakkabıların şok-emen özellikte olması gerekir. Ayakkabı ve zemin ilişkisi sporcunun yaralanması açısından da son derece önemlidir. Yaralanma riski yüksek olan sporlarda ayakkabıların stabilize edici kalitede olması gerekir.

VÜCUT AĞIRLIĞI

Aşırı kilolar ayak dokuları üzerine daha fazla yük getirerek daha çabuk yorulmalarına neden olur. Bu şekilde aşırı kullanım yaralanmaları ortaya çıkabilir. Aşırı kullanmaya bağlı yaralanmalar bir yapıdaki dokunun mikroskopik yırtılması ve gözle belirlenemeyecek yaralanmalarına yol açacak tekrarlayan normal veya normal dışı hareketlerinden olur.

KAS KISALIK TESTİ

Kaslarda kısalma, özellikle kötü postürleri (duruş bozukluğu) olanlarda ve Germe egzersizleri yapmayanlarda görülür. Kas kısalıklarının postür bozukluğuna mı yoksa Alışkanlık pozisyonuna mı bağlı olduğunu ayırd etmek zordur. Özellikle uzun süreli oturarak çalışanlarda kısalıklar daha çok görülmektedir. Burada basit bir test ile kaslarınızın durumuna bakabilirsiiz.

PEKTORAL KASLAR

Yere sırtüstü yatınız. Elinizi ensede birleştiriniz. Dizlerinizi çok hafif bükerek belinizi mümkün olduğu kadar düzleştiriniz. Eğer göğüs kaslarınızda kısalık yoksa dirsekleriniz yere değmelidir.

KALÇA FLEKSÖRLERİ (Uyluğu öne getiren kaslar)

Sırtüstü yerde yatarken bir bacağınız düz yerde dursun, diğer dizinizi göğsünüze doğru çekiniz. Eğer kalça fleksör kaslarınızda kısalık yoksa yerde düz Duran bacak yerden kalkmaz. Eğer kısalık varsa bacağın yerle teması kesilir, bacak yukarı doğru kalkar.

HAMSTRİNGLER (Arka Uyluk kasları)

Sırtüstü yerde yatarken kolları yana açın dirsekleri 90 dereceye getirin. (Ters T). Bir bacağınız düz yerde dururken diğerini düz olarak (diz bükülmeden) yukarı başınıza doğru kaldırınız. Gençlerde 90 derece normal iken yaşlı bireylerde 70 derece normal kabul edilir.

Ayak ağrıları GASTROCNEMİUS VE SOLEUS (Alt bacak arka kasları)

Yerde, bacaklar düz oturunuz. Hafif arkaya ellerinizle yaslanarak bacak kaslarınızı gevşetiniz. Dizler hiç bükülmeden ayak bileğinizi 90 dereceye çekebilmeniz gerekir.

Bu testte yapamadığınız hareketler varsa, hareketlerde aşırı zorlanma ve Ağrı oluyorsa kas kısalığı probleminiz olabilir, bir uzmana danışınız.

Yük taşıyan ayak, tüm yapılarının birbiri ile bağlantılı olduğu karmaşık bir yapıdadır. Ayak ağrıları'nın çoğu yumuşak doku kaynaklıdır. Bu yumuşak dokular kaslar, bağlar, tendonlar, sinirler, eklem zarları ve Kan damarlarıdır.

AYAK ZRLANMALARI (Strain)

Ayak ve ayakbileği ağrılarının en açık nedenlerinden biri Travma (darbe) veya az fakat devamlı stesle zorlanmadır. Ayak zorlanmaları : 1. Akut (ani) 2. Kronik (süregen) olabilir. Akut ayak zorlanmalarında uzun süreli hareketsizlik sonrasında birden fazla egzersiz yapma ile ağrı ortaya çıkar. Uzun süredir Sakin bir Yaşam sürerken bir hafta sonu koşu yapan hafta sonu atletlerinde ayakta zorlanma olur.

Kronik zorlanmalarda ise sürekli tekrarlayan stesler veya ayakta yapı bozukluğu varsa normal streslerle bile uzun sürede zorlanma başlar. Başlangıçta ayak normal olsa da zamanla yapısal bozukluklara neden olur. Yapısal bozukluklar arttıkça da zorlanmalar artar.

Ayak eklem ve bağlarını istirahate almak için yapışkan bandajlama, ayakkabılarda eklemeler ve değişiklikler, özel destekler kullanılabilir. Ağrıların kaynaklandığı anatomik yapılar kesin biliniyorsa skedoid ve/veya lokal Anestezik enjeksiyonları yapılabilir.

DÜZ TABANLIK (Pes Planus)

Ayak bireyden bireye farklılıklar gösterir. Bazı kişilerde ayakta bulunan uzunlamasına Kemer basık olabilir ama ayak yine de fonksiyoneldir. Eğer ayak sert zeminlerde hatalı zorlanırsa, aşırı vücut ağırlığı veya uzun süre ayakta kalmak gibi nedenler varsa bu kemer daha çökebilir ve düztabanlık ortaya çıkar. Bunu basit bir ıslaklık testi ile açığa çıkarabilirsiniz. 

Düz Tabanlık için Islaklık Testi: Ayak suya daldırılır. Kuru bir zemin üzerinde tam vücut ağırlığı ile basılır, ayağın izi alınır. Bu ayak izi tabandaki yük dağılımını açıkça gösterir. Ayak normalse iç taraftaki uzunlamasına kemer iz bırakmaz. Aşırı düşüklük varsa ayak tabanı tümüyle gözükür.

PENÇE AYAK (Pes cavus)

Düz tabanlığın tam tersidir. Ayak uzunlamasına kemeri yükselmiştir. Çoğu zaman doğuştandır. Ayak kasları, Baldır kasları serttir. Ağırlık taşıyan yüzey küçülmüştür.

NASIRLAR

Deri basınç karşısında tepki olarak kalınlaşır ve sertleşir. Nasır denilen bu oluşumlar dar ayakkabı basınçları ile oluşur. Nasırlar çeşitli yerlerde oluşabilirse de en çok 5. parmakların üst yüzeylerinde, topukta bükülmüş parmakların en üst yüzeylerinde, ayak tabanında 2. Parmak başlangıç yerinde, başparmak dış yanındaki aşırı çıkıntı (hallux valgus) üzerinde görülür. Ayakta sürekli basınç yapan her yerde olabilen sert nasırlardan başka parmaklar arasında da nasır olabilir. Bir parmaktaki sert çıkıntılar diğer parmağın yumuşak dokuları üzerinde basınç yapması ile oluşurlar. Parmaklar arasındaki neme bağlı yumuşak olsalar da ağrılı olabilirler.

TIRNAK BATMASI

Ayak parmaklarında Tırnak batması oldukça sık görülür. Genellikle ayağa iyi uymayan, tırnağı bastıran ayakkabılara bağlı gelişir. En çok başparmak tırnağının iç veya dış kenarının deriye doğru batması vardır. Tırnağın ön köşeleri yumuşak parmak dokularına batınca Enfeksiyon ve şişmeye neden olur. Tırnak batması çok ağrı yapabilir.

YÜRÜYÜŞ KIRIKLARI (march fracture)

Her bakımdan sağlıklı ve kemikleri normal olan kişilerde bir darbe olmadan uzun süreli Stres sonrası Kırıklar olabilir. Bu tip kırıklar ayağın uzun süre ve tekrarlayan zorlanmaya maruz kalması ile olur. Sporcularda bu tip stres kırıkları daha çok alt bacak ve ayak kemiklerinde görülür. Yürüyüşler sonrası askerlerde ayak kemiği kırıkları görüldüğü için yürüyüş kırıkları denmiştir. En çok ikinci ve üçüncü ayak Tarak kemiğinde görülür. Bu tip kırıkta kırılan parça yerindedir ve ince bir kısım kırılmıştır. İlk çekilen röntgen filminde belirti görülmeyebilir. Daha sonra Kırık etrafında tamir dokusu (kal) oluşmaya başlayınca filmde fark edilebilir

Ayak ağrısıAyakta kısalık

2 yaşında geçirdiğim felç sonucu sağ bacağımda kısalık oluştu. Şu anda 22 yaşındayım. Sağ bacağım aynı zamanda incelmiş. Bu kısalık ve incelik için ne yapabilirim?”

Geçirmiş olduğunuz çocuk felci sebebi ile sağ ayağınızın kullanılamaması yüzünden adaleler incelmiş. Adaleler çalışmadığı zaman erir. Gene felç sebebi ile eklemdeki Bozukluk bacağı kısaltmış. Hastalığın başlangıcında Tedavi Nedir?">Fizik Tedavi ve Adale güçlendirici hareketler bu kısalık ve incelik asgariye indirilebilirdi. Siz kısa olan ayağınıza hafif ve yüksek tabanlıklı bir ayakkabı giyerek dengenizi sağlamaya çalışın. Sağlam ayağı kesip kısalttırmak olmaz. Bacağınızdaki inceliği gidermek için de bol bol yürüyüş yapmak, ayakla ağırlık çalışmak faydalı olur. Fizik tedavi bölümünden Yardım istiyebilirsiniz. Adaleler çalışma ile kalınlaşınca bacaktaki incelik azalır.

Ayak ağrısı Ayak ağrısı

6 Ay önce çok süratli giderken bisikletten düştüm. İlk bir hafta sol ayağımın üzerine basamadım. Röntgende bir şey çıkmadı. Çekilen MR grafisinde ise sol ayak kıkırdağında çatlak olduğu tespit edildi. Fazla yürüdüğüm zaman ağrı yapıyor ve dinlenmedikçe geçmiyor. Benim bu şikayetlerden kurtulmam mümkün mü?

Düşme sonucu kemiklerde kırık, çatlama, etraftaki yumuşak dokularda ezilmeler olabilir. Bunların hepsi de yürümede zorluk ve Ayak Ağrısı yapabilir. Yumuşak doku travmaları genellikle kısa bir süre içinde düzelir ve Ağrılar kaybolur. Çatlamalarda ise üzerine fazla yük bindirilmezse 1-2 ay içinde kaynama başlar ve şikayetler giderek azalır, 6-8 ay içinde tamamen geçer. Eğer kemikte kırık var ise ya alçıya alınır ya da ameliyat ile kırık uçları düzeltilir. Bunda da 4-6 hafta içinde kaynama başlar ve ağrılar giderek azalır. Çekilen normal filmde bir şey bulunmaması kırık olmadığını göstermektedir. Kırıklar normal filmlerde mutlaka görünür. MR filminde sol ayak kıkırdağında çatlak var diyorsunuz. Eğer çatlak geniş ise ameliyat ile düzeltmek lazım, aksi halde kaynama olmaz veya uzun sürer. Eğer fazla ayrık değilse şimdiye kadar kaynaması lazımdı. Bu ağrılarınız ayak bağlarının zedelenmesinden veya yırtılmasından olabilir. Yeniden bir sol ayak MR filmi çektirin, kıkırdaktaki çatlak dediğiniz şeyin ne olduğuna baktırın. Eğer tamamen düzelmiş ise, bağları incelemek gerekirse fizik tedavi yaptırmak iyi olur. Size tavsiyemiz bir üniversite hastanesinin Ortopedi ve travmatoloji bölümüne gitmeniz, gerekli tahlilleri yaptırmanız, filmleri çektirmenizdir. Oradan verilecek egzersizleri yaparak şikayetlerinizden kurtulmaya çalışmanızdır.

Ayaklardaki refleks bölgelerine Masaj Yapmak kan dolaşımını yükseltir, Sinir sistemindeki gerilimi rahatlatır. Ayaktaki reflekslere masaj yapmak vücuttaki potansiyel tedavi edici güçleri uyarır. Refleksoloji aynı zamanda Teşhis konusunda da olağanüstü faydalıdır. Refleksoloji, hastalıkları iyileştirmede, tüm vücut sağlığını korumada doğal ve ilaçsız bir yöntemdir.

Ayak ağrısıAyaklarınıza iyi bakın

Refleksolojinin felsefesi, ayaklarınızın vücudunuzun aynası olduğunu söyler. Ayaklarınızı birleştirip üzerine vücudun bir taslağını yerleştirerek, ayak parmaklarının başa denk geldiğini görebilirsiniz. Parmakların ayak ile birleştiği Yer Omuz çizgisidir. Alt kısmı çiğerlerdir. Ayaklardan aşağı inildikçe belirlenmiş bölgeler vücudun diğer bölümlerine ve organlarına tekabül eder.

Her ayakta 7.000’ün üzerinde sinir ucu, 26 kemik, 107 Bağ ve 19 kas bulunur.

Refleksoloji aynı zamanda vücudun artıklarını atmasına ve vücut fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Muayene ve işlem sonrasında artıkların atılması için fazladan su içilmesi tavsiye edilir.

Ayaklarda şişmeye bitkisel tedavi

Ayak şişmesi, uzun süre ayakta durma, dolaşım sisteminin yetersiz olması; gebelik, uzun süre hareketsiz kalmak veya incinme, Burkulma sonucu ortaya çıkar.

Tedavi için, önce sebebi tesbit etmek gerekir. Sebep, dokularda su toplanmış olması ise, aşağıdaki reçete uygulanır:

- 6 s bardağı suya; 1 Özel Tatlı Tarifleri Nedir?">Tatlı kaşığı atkuyruğu, 1 tatlı kaşığı biberiye, 1 tatlı kaşığı ardıç yemişi, 1 tatlı kaşığı Yavşanotu ve 1 tatlı kaşığı Yaban mürveri konur. Kaynatılır, ince ve temiz bir tülbentten süzülür. Günde 3 kere, birer çay bardağı içilir.

Ayaklar, yorgunluktan şişmişse, aşağıdaki reçeteler uygulanır.

- 8 su bardağı suya; 1 avuç ufalanmış kuru mürver yaprağı ve 1 tatlı kaşığı Sofra tuzu konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Ayaklar, içine sokulup, su ılıyıncaya kadar ovulur.

- 8 Bardak Kaynak suya; 1 avuç ufalanmış Pelin konur. 15 dakika bekletildikten sonra süzülür. Ayaklar, suyun içine sokulup, 15 dakika bekletilir.

AYRICA; Kaval kemiğinin arka kısmını, yukarıdan aşağı doğru ovmak da çok faydalıdır.

Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Ayşe Tekinayak bileğimde ağrılar oluşuyor sanki burkulmuş gibi acı bir ağrı bitkisel olarak krem ne önerirsiniz. etkili ve bağ dokulara etki edecek. şimdiden tşklr
 • Diğer Makaleler
 • Zedelenmeye Karşı Hücre İçi Yanıtlar
 • Ağrı Bandı
 • Ayak Ağrısı Tedavisi
 • Ayak Ortopedi
 • Ayak Ağrıları
 • Ayak Ağrıları 2
 • Ayak Ağrıları Nedenleri
 • Ayak Ağrıları Sebepleri
 • Ayak Ağrıları Tedavi Yöntemi
 • Ayak Ağrısı 2
 • Ayak Ağrısı 3
 • Ayak Ağrısı 4
 • Ayak Ağrısı Sorunu
 • Ayak Ağrısı Tedavi
 • Ayak Altı Ağrısı
 • Ayak Altı Nasır
 • Ayak Bacak Ağrıları 2
 • Ayak Bacak Ağrısı
 • Ayak Bacak Ağrısı 2
 • Ayak Bacak Şişliği
 • Ayak Bileği Ağrısı
 • Ayak Bileği Ağrısı Nedenleri
 • Ayak Bileği Ağrısı Tedavisi
 • Ayak Bileği Fizik Tedavi
 • Ayak Bileği Ve Topuk Ağrısı
 • Ayak Bileği Zayıflığı
 • Ayak Bileğine Tedavi
 • Ayak Burkulması
 • Ayak Dikeni Nedir
 • Ayak Eklem Ağrısı
 • Ayak Fizik Tedavi
 • Ayak Hastaneleri
 • Ayak İltihabı
 • Ayak Kas Ağrısı
 • Ayak Kokusu 2
 • Ayak Krampı 3
 • Ayak Kranpı
 • Ayak Mantarı 5
 • Ayak Ortapedisi
 • Ayak Rahatsızlıkları
 • Ayak Rahatsızlıkları
 • Ayak Sinirleri Tedavisi
 • Ayak Sinirlerinin Tedavisi
 • Ayak Şişliğinde Ve Ağrılarında
 • Ayak Şişmesi 2
 • Ayak Şişmesi 4
 • Ayak Şişmesi Tedavi
 • Ayak Tabani Ağrıması
 • Ayak Tabanı Hastalıkları
 • Ayak Tedavi Yöntemi
 • Ayak Terlemesi 7
 • Ayak Topuğu
 • Ayak Topuğu Ağrıları
 • Ayak Topuk
 • Ayak Topuk Dikeni Tedavisi
 • Ayak Topukları Ağrısı
 • Ayak Üşütmesi
 • Ayak Üşütmesi 2
 • Ayak Ve Bacak Ağrıları
 • Ayak Ve Bacak İncelmesi
 • Ayak Ve Bilek Ağrıları
 • Ayak Ve Diz Ağrıları
 • Ayak Ve Taban Ağrıları
 • Ayak Ve Topuk Ağrıları
 • Ayak Yarası
 • Ayak Yorgunluğu 2
 • Ayak Yorgunluğu 3
 • Ayak Yorgunluğu 4
 • Ayak-Bacak Ağrıları
 • Ayak-Bacak Ağrıları 2
 • Ayaklarda Nasır
 • Ayakta Hastalıkları
 • Ayakta Topuk Dikeni Tedavisi
 • Ayaktaki Topuk Dikeni
 • Ayaktaki Topuk Dikenii
 • Azalardaki Uyuşukluklarda Karıncalanmalarda
 • Bacak Ağrıları
 • Bacak Ağrıları Tedavileri
 • Bacak Ağrılarının Tedavisi
 • Bacak Ağrıması
 • Bacak Ağrısı
 • Bacak Ağrısı Tedavi
 • Bacak Ağrısı Tedavisi
 • Bacak Bel Ağrısı
 • Bacak Ve Aşık Kemiği
 • Bacak Ve Ayak Ağrıları
 • Bacak Ve Bel Ağrısı
 • Baldır Ağrıları Tedavi
 • Bel Ağrıları İçin Egzersizler
 • Bel Ağrılarının Nedenleri Nelerdir
 • Bel Ağrısı Hastalıkları
 • Bel Ağrısı İçin Kemer
 • Bel Ağrısı İlaç
 • Bel Ağrısı İlacı
 • Bel Ağrısı Kremi
 • Bel Ağrısı Nedeni
 • Bel Ağrısı Nedeni Ve Tedavisi
 • Bel Ağrısı Nedeni Ve Tedavisi 2
 • Bel Ağrısı Ortapedi
 • Bel Ağrısı Tedaviisi
 • Bel Ağrısı Ve Bacak Ağrısı
 • Bel Ağrısının Sebebi
 • Bel Ayak Ağrısı
 • Bel Bacak Ağrıları
 • Bel Fıtığı İçin Egzersizler
 • Bel Kireçlenmesi
 • Bel Kireçlenmesi Tedavisi
 • Bel Ve Bacak Ağrıları
 • Bel Ve Bacak Ağrısı
 • Bel Ve Boyun Fıtığı
 • Bel Ve Diz Ağrısı Nedenleri
 • Bilek Ağrısı
 • Boyun Agrısı İçin Tedavi
 • Boyun Fıtığı İçin Yastık
 • Boyun Fıtığı İçin Yastık
 • Boyun Fıtık Ağrıları
 • Boyun İçin Yastık
 • Boyun Kas Ağrıları
 • Boyun Kireçlenmesi Tedavisi Nasıldır
 • Çıplak Ayakla Parkta!
 • Çocuklarda Ayak Ağrıları
 • Çocuklarda Bacak Ağrıları
 • Diyabetik Ayak
 • Diz Ağrıları İçin
 • Diz Ağrıları İçin Tedavi
 • Diz Ağrıları Neden Olur
 • Diz Ağrıları Sebepleri Nelerdir
 • Diz Ağrılarında
 • Diz Ağrılarında 2
 • Diz Ağrılarının Sebebi
 • Diz Ağrılarının Sebebii
 • Diz Ağrılarının Tedavisi
 • Diz Ağrısı İçin
 • Diz Ağrısı İlaçları
 • Diz Ağrısı Neden Oluşur
 • Diz Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi
 • Diz Ağrısı Sebepleri
 • Diz Ağrısı Sorunu
 • Diz Ağrısı Tedaviler
 • Diz Ağrısının Sebepleri
 • Diz Ağrısının Tedavisi
 • Diz Ve Ayak Ağrıları
 • Dizdeki Ağrılar
 • Dizlerdeki Şişliklerde
 • Dizlerdeki Şişliklerde 2
 • Eklem Ağrıları
 • Eklem Ağrılarının Tedavisi
 • El Ve Ayak Ağrıları
 • El Ve Ayak Ağrıları 2
 • Hamilelikte Ayak Ağrıları
 • Huzursuz Bacak Sendromu
 • Karıncalanmalarda
 • Kas Ağrılarının Tedavisi
 • Nasır Ayak
 • Ön Diz Ağrısı
 • Ön Diz Ağrısı Tedavisi
 • Ortopedi Ayak
 • Ortopedi Ayak Ağrısı
 • Ortopedi Ayak Bileği
 • Ortopedik Ayak
 • Şekli Bozulan Ayaklar
 • Siyatik Nedirr
 • Sürekli Bacak Ağrısı Nedenleri
 • Taban Ağrısı Neden Olur
 • Taban Dikeni Nedir
 • Taban Dikeni Tedavi
 • Topuk Ağrıları
 • Topuk Ağrısı
 • Topuk Dikeni Tabanlıkları
 • Topuk Dikeninin Belirtileri
 • Topuk Ağrıları Neden Olur
 • Topuk Ağrısı Nedenleri
 • Topuk Ağrısı Nedir
 • Topuk Ağrısı Tedavi
 • Topuk Ağrısı Tedavisi
 • Topuk Batması
 • Topuk Dikeni Ameliyat
 • Topuk Dikeni Ayakkabılarıı
 • Topuk Dikeni Egzersizi
 • Topuk Dikeni İçin Egzersiz
 • Topuk Dikeni İğnesi
 • Topuk Dikeni İlacı
 • Topuk Dikeni Lazer Tedavisi
 • Topuk Dikeni Nasıl Oluşur
 • Topuk Dikeni Nasıldır
 • Topuk Dikeni Neden Olur
 • Topuk Dikeni Tedavi Yolu
 • Topuk Dikeni Tedavi Yöntemi
 • Topuk Dikeni Tedaviisi
 • Topuk Dikenii
 • Topuk Dikenin Belirtileri Nelerdir
 • Topuk Dikenine Ne İyi Gelir
 • Topuk Dikenine Tedavi
 • Topuk Dikeninin Belirtileri
 • Topuk Dikeninin Tedavisi Nasıldır
 • Topuk İğnesi
 • Topuk İğnesi Tedavisi
 • Vücutta Oluşan Şişlik
 • Yaşlılıkta Ayakların Durumu
 • Yüksek Tabanlık
 • Yürürken Bel Ağrısı
 • Zorlama Ve İncinmeler
 • Ayak

  Bileği

  Ağrısı

  Nedenleri