Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Astım ve Gebelik
Astım ve Gebelik
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Astım ve Gebelik :

Bronşial astımlı hastaların hamile olmaları durumlarında bazılarında astım nöbetleri hafiflerken, diğerlerinde şiddetlendiği izlenmektedir. Gebelik sırasında astımlı hastanın kullandığı ilaçlara dikkat edilmelidir. İlaç verilmediği takdirde fetüsün maruz kalacağı hipoksemi riski ilaçların teratojenik riski ile karşılaştırılmalıdır. Fetal kanda pa02 anne kanındakinden daha düşük olduğundan fetüsün hipoksemiye toleransı oldukça azdır. Birçok astım ilacının fetüs üzerine olumsuz etkileri tam olarak bilinmediği halde fetüs hipoksemisinin teratogenik zararı gayet iyi bilinmektedir. Hamilelikte astımlı hastalar sıkı takip edilmeli ve status astmatikus durumuna gelmemeIeri için gayret gösterilmelidir.

Hamile astımlı hastanın tedavisi, normal bir astım tedavisinden farklı değildir. Beta 2 agonistler, sodyum kromoglikat, kortikosteroid gibi ilaçlar inhalasyon formları tercih edilerek kullanılmalıdır. Bununla beraber teofilin ve beta 2 agonistlerin hamilelikte sistemik şekilde verilmelerinin teratojenik olmadığına ait araştırmalar vardır. Teofilin grubu ilaçlar bulantı ve Kusma şikayetleri olan hamile hastaların şikayetlerini daha da artırdığı ve Beta 2 agonistlerinde doğumu geciktirmesi gibi istenmeyen etkileri olması nedeniyle pek tercih edilmemektedir.

Adrenalin ve alfa adrenoreseptor agonistlerinin uterüs damarlarında spazm yapabileceğinden gebelerde kullanılmaları sakıncalıdır. Steroidlerin ağız yolu ile verilmesinin malformasyonlara neden olduğu, hayvanlarda gösterildiği halde insanlarda rapor edilmemiştir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Astım

ve

Gebelik