Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Astım Bitkisel Tedavi
Hastalığınız hakkında merak ettiklerinizi uzmanımıza sormak için tıklayın, hemen cevaplasın.

Tarihsel olarak astım tedavisinde kullanılan en popüler tıbbi bitki, bitkisel ekspektoranlarla birlikte kullanılan deniz üzümü yani Ep-hedra sinica (Ma huanğ) olmuştur. Yaygın kullanılan ekspektoranlar arasında meyan kö­kü (Glycyrrhiza glabra), grindelya (Grindelia camporum), euphorbia (Euphorbia hırta),

Drosera rotundifolia ve senega (Poly-gala senega) bulunur. Deniz üzümü ve alkaloidlerinin hafif ve orta dereceli astım ile sa­man nezlesinin tedavisinde bronkodilatatör etki göstermesinden dolayı bu tedavi yaklaşı­mı uygun gibi gözükmektedir. Bronkodila­tatör etki zirveye bir saatte ulaşmakta ve beş saat boyunca sürmektedir. Bunun yanı sıra bahsedilmesi gereken diğer tıbbi bitkiler de bulunur.

Anason (Pimpinella ani-sum)

AnasonYunanlılar astım ve diğer solunum yolları hastalıkları için bu iki bitkiden yaptıkları çaylan kullanırlar. Her iki bitki de bronşiyal sekresyonu çözen kreosol ve alfa pinen gibi- kimyasallar içerir. Rezene tohumları (daha doğrusu meyveleri) milyonda 8,800 alfa pinen içerir. Geleneksel bir solu¬num yolları ilacı olarak kul¬lanılmasına rağmen, ironik bir şekilde anason bir süper star değildir, içeriğinde yalnız tuzca milyonda 360 oranında alfa pinen barındırır.

Çok sayıda başka bitki de zengin alfa pinen kaynağı ve aslım ilacı olarak kabul edilir. Bunlar arasında maydanoz tohumu, kism ardıç, kakule, sassafra, zencefil, Çin melekotu, dereotu, tarhun \ civanperçemini sayabiliriz. Bunlardan bir tanesiyle ya da birkar ı nesini karıştırıp, içine de biraz meyan kökü ilave ederek harika • »i astım çayı hazırlayabilirsiniz.

Domates (Lycopersicon lycopersicum):

domates

Yapılan kırk kadar kapsamlı araştırma, her gün alınacak yaklaşık 1000 mg. C vitamininin astım krizlerini, bronşiyal spazmları, göğüs hırlamasını, solunum yolu enfeksiyonlarını, burun tıkanıklığını, göz sulanmasını ve diğer alerjik semptomlan ortadan kaldırdığını ortaya koymuştur.

C vitamini histamin salgılanmasını bastırır.

Size tavsiyem C vitamini bakımından zengin besinler tüketme-nizdir, ancak bunu yaparken yalnızca turunçgiller, domates ve mey­velerle sınırlı kalmayıp, biber ve çilek gibi zengin C vitamini kay­naklarından da yararlanın derim. Tüm bunların yanında vitamin tak­viyeleri de alabilirsiniz. Ancak turunçgilleri çokça tüketmenin fay­dası, bu meyvelerin yüksek oranda C vitamini içermeleri yanında, aynı zamanda güçlü birer flavanoid kaynakları olmalarıdır. Flavano-idler histamin salgılanmasını bastırarak bu sayede alerjik semptom­ları ve alerjiye bağlı astım nöbetlerini de engeller.

Deniz üzümü (Ephedra sinica): Deniz Üzümü

Birçok botanist deniz üzümü¬nün dünyanın en eski ilacı olduğunu söyler. Çinliler bu bitkiyi bin¬lerce yıldan bu yana astım ve diğer solunum hastalıklarının tedavi¬sinde kullanmaktadırlar.
Bilim insanlan deniz üzümünün aktif bileşenleri olan efedrin ve südoefedrini 1887 yılında ayırmayı başarmışlardır. Fakat Ameri¬kalı doktorlar bu maddeleri 1. Dünya Savaşımn sonuna kadar reçe¬telerine yazmamışlardır. Doktorlar bu kimyasalların bronkodilatör, nazal dekonjestan ve merkezi sinir sistemini Uyarıcı özelliklerini, ancak o dönemde anlamaya başlamışlardır. Südoefedrin o zaman¬dan beri reçetesiz dekonjestan ilaç olarak satılmaktadır. Sudafed markası bu kimyasalın adından esinlenerek ortaya çıkmıştır.

Deniz üzümü kendi başına -tıpkı kimyasal bileşenleri olan efedrin ve südoefedrin gibi- uykusuzluk, anksiyete, huzursuzluk ve yüksek tansiyon gibi yan etkilere neden olmaktadır. Bu yüzden bu bitkiyi kullanırken son derece dikkatli olmalısınız. Doğrusu, eğer gerçekten yüksek dozlarda kullanırsanız çok tuhaf şeyler olabilir. Tıp literatüründe efedrin nedeniyle gelişen 20 psikoz vakası kayıtlı¬dır ve Amerikan Gıda ve ilaç Dairesi, efedrin ve türevlerinin satış ve dağıtımını kontrol altında tutmak için bir dizi önlem almıştır.

Ancak, eğer dikkatli biriyseniz bu bitki astımı kontrol altına al¬mada son derece yararlıdır. Bitkinin aktif bileşenlerini içeren ve re¬çetesiz olarak satılan ilaçlar yerine, bitkinin kurutulmuşunun çayını yaparak içebilirsiniz. Çay yapmak için bir çay kaşığı deniz üzümü ya da şifalı bitkiler satılan dükkanlardan veya eczaneden alabileceğiniz tentüründen yarım ile bir çay kaşığı arası kullanabilirsiniz.

Deniz üzümünün uyarıcı etkisi nedeniyle, bazı uyanıklar deniz Üzümü ürünlerini "enerji verici formül" olarak salmaktadırlar, fakat son birkft yıl İçinde bu bitkinin yanlış kullanımı yüzünden ölen insanlar vardır. Uyancı özelliklere sahip olması nedeniyle, öncelikle çocuk doktorunuzla görüşmeden, çocuklardaki astım hastalığının tedavisi için bu bitkiyi kesinlikle kullanmamanızı öneririm.

Isırgan otu (Urtìca dioica):

Isırgan Otu400 yıl önce İngiliz herbalist Nic­holas Culpeper, ısırgan otunun kökünün ve yapraklarının hem suyu­nu çıkararak hem de çay gibi demleyerek içmenin hiçbir riski olma­dığı gibi, akciğer kanallarını ve bronşlan açmaya yardımcı olan bir ilaç niteliği olduğu iddiasını ortaya attı.

Uzun yıllar boyunca ısırgan otuna en iyi astım ilacı gözüyle ba­kan Avustralyalılar, bitkinin kökünden ve yapraklarından elde ettik­ler suyu bal ve şekerle karıştırıp içiyorlar ve bunun bronşiyal prob­lemleri tedavi ettiğine son derece büyük bir bağlılıkla inanıyorlardı. Amerikalılar ise, 5 yıl önce ısırgan otunun güçlü bir autihistaminik ol­duğunu açıklayan bir araştırma raporu yaymlanıncaya kadar bu bitki­nin farkında değillerdi. Şimdilerde ise, astım ve saman nezlesi hasta­larına her geçen gün daha da artan bir ilgiyle, ısırgan otu öneriyorlar. Alerji ve astım hastası dostlarım düzenli olarak bitki bağıma gelip ısırgan otu topluyorlar.

Ginko biloba:

Ginkgo BilobaAsyalı şif acılar, ginko yapraklarından eldr ettikleri özütleri yüzyıllarca astım, alerji, Bronşit ve öksürüğü tedavi etmek için kullanmışlardır. Ginko yaşlılık arazlarına karşı etkisiyle son yıllarda Batı'da büyük rağbet görmeye başlamıştır. Ginko beyne kan akışını artırmakta, inme ve diğer yaşlılık hastalıklarının tedavi sinde kullanılmaktadır, fakat Çin'de hâlâ astım tedavisinde kullanıl maktadır. Ginko görevini, kanda bulunan ve bronşiyal spazmları te-tikleyen trombosit-etkinleştirme faktörü adlı proteini baskı altında tutar.


Ginko aktif bileşenleri ginkolidler ağacın yapraklarında çok az denilecek miktarlarda bulunmaktadır. Uygun ölçülerde bir doz ilaç ;ılmal< irin, İm aslım hastası günde en az elli tane ginko yaprağı yemel Slorundadıı Ben birçok insanın ulaşmasının dahi mümkün olmadığı bitkileri yiyebiliyorum, fakat benim bile bu kadar ginko yaprağı temin etme imkanım yok.

Bu bitkiyi elde etmenin en iyi yolu 50:1 oranında hazırlanmış özütlerini satın almak. Şifalı bitkiler satılan dükkanlarda ve bazı ec­zaneler bu özütleri bulunduruyorlar. Fakat kullanmadan önce kul­lanma talimatını mutlaka okuyun. Günde 60 ila 240 mg. arası standartlaştırılmış özüt alabilirsiniz, kesinlikle bu miktarları aşmayın. Aşırı dozda alınması halinde ginko, diyare, sinirlilik hali ve huzur­suzluğa neden olabilir.

ÇEŞİTLİ BİTKİLER

Veri tabanımda anti-astım maddeler içeren bitki­leri araştırdığımda, sözünü etmeye değer yeterince bitki olduğunu gördüm. Çay, rezene ve Arnavut biberinde en az altı tane anti-astım madde buldum. Bu sayı soğan, Kişniş ve yeşil biberde beşe düşer ken; lahana, kakao, havuç, yabanmersini, kuş üzümü, patlıcan, üzüm, portakal, yabani mercanköşk, adaçayı ve domatesi kapsayan büyük bir grup ise dört tane anti-astım madde içeriyor.

Anti-astım bileşiklerin oransal olarak hangi bitkilerde Oİduğunt

baktığımda Isö, meyan kökü ve çay bu konudaki şampiyonluğu bir bitkiye Kakao, kakule maydanoz da bu bakımdan oldukça zengin görünüyor.Bu bitkilerle çabucak çeşitli ilginç öğünler hazırlayabilirsiniz. Üzerine rezene serpilmiş portakal, üzüm ve yaban mersininden olu­şan bir meyve salatasına ne dersiniz? Ya da patlıcan, soğan ve do­mates salatasını ada çayı ile zenginleştirmeye?

Son olarak, Japonların wasabisinin de denenmeye değer oldu­ğunu söylemek isterim. Amerikalılar ve Avrupalılar yaban turpunu sevdikleri gibi, Japonların gözdesi de wasabi. Wasabi sinüsleri te mizlediği gibi yapılan bazı araştırma sonuçlanna göre, her gün alı­nan bir kaşık wasabinin alerjileri, özellikle de saman nezlesini önle diği anlaşılmıştır. Bu da bana wasabinin astımla da başa çıkabilen* ğini düşündürüyor.

Eğer astım hastası olsaydım wasabiyi mutlaka denerdim. W;ı sabiyi doğuya özgü ürünler satan her dükkandan temin edebiliri niz. Wasabiyi tıpkı yaban turpunu tükettiğiniz şekilde kullanabilenğiniz gibi, krakerlerinizin üzerine serpebilir, dip sosunuza kar isi im bilir ya da Japonların yaptıkları gibi suşiyle birlikte yiyebilirsiniz

Bu arada wasabinin son derece acı olduğunu da aklınızdaneı karmayın. Eğer acı yiyeceklerden hoşlanmıyorsanız, wasabiyi astmınızı tedavi etmek için kullanmayı düşünmeyin bile.

Astım Bitkisel Tedavi

Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Sena Kahraman Astım uzun zamandır tedavi görüyoruz ama bir sonuç alamadık ne yapmalıyız? Artık ilaçlarda yetersiz kalıyor.
 • Şifa MarketDoğuştan soluk boruları duyarlı bireylerde çevresel koşulların etkisi ile astım oluşmaktadır ayrıca geçirilen zatüre vb.. hastalıklarda astımın oluşmasında önemli etkenlerdendir. Astımın tipik karakteristiği bronşların mukoza ödemiyle daralmasından ötürü olan episodik dispnedir nefes darlığı. Bitkisel tedavi için linki tıklayın.
  http://www.sifamarket.com/bitkisel/astm-corek-otu-karisimli-set.html
 • Diğer Makaleler
 • Ace İnhibitör İlaçlara Bağlı Öksürükler
 • Ağır Sürekli Astım Nhlbi
 • Akciğer Kapasiteleri
 • Akut Astım Nöbeti
 • Akut Astım Nöbeti Nöbetin Tedavisi
 • Akut Astım Nöbetinin Tedavisi
 • Akut Astım Tedavisi
 • Alerji Astım
 • Alerji Astım Tedavisi
 • Alerji Astımın Tedavisi
 • Alerjik Astım
 • Alerjik Astım
 • Alerjik Astım Belirtileri
 • Alerjik Astım Bitkisel Tedavi
 • Alerjik Astım Hastalığı
 • Alerjik Astım İçin Şifalı Bitkiler
 • Alerjik Astım İlaçları
 • Alerjik Astım Tedavi
 • Alerjik Rinit Astım
 • Allerjik Astım
 • Allerjik Astım Belirtileri
 • Anti-Lökotrienler
 • Arakidonik Asit Metabolitleri
 • Asit Baz Dengesi Ph
 • Aspirin Ve Astım
 • Astım
 • Astım
 • Astım
 • Astım (Alerjik)
 • Astım (Boğmaca)
 • Astım (Boğmaca) 2
 • Astım (Bronşiyal Astım)
 • Astım (Bronşiyal Astım) Belirtileri
 • Astım (Bronşiyal Astım) Gidişi
 • Astım (Bronşiyal Astım) Komplikasyonlar
 • Astım (Bronşiyal Astım) Nedenleri
 • Astım (Bronşiyal Astım) Tanı
 • Astım (Bronşiyal Astım) Tedavi
 • Astım (Hastalığı)
 • Astım (Nefes Darlığı)
 • Astım 10
 • Astım 11
 • Astım 12
 • Astım 13
 • Astım 14
 • Astım 15
 • Astım 16
 • Astım 17
 • Astım 18
 • Astım 19
 • Astım 19
 • Astım 2
 • Astım 4
 • Astım 5
 • Astım 6
 • Astım 7
 • Astım 8
 • Astım 9
 • Astım Alerji
 • Astım Alerji Tedavisi
 • Astım Alerjik
 • Astım Alerjisi
 • Astım Anestezi Ve Ameliyat
 • Astım Aşısı
 • Astım Aşısı 2
 • Astım Atakları
 • Astım Başlangıcı Belirtileri
 • Astım Belırtılerı
 • Astım Bitkisel Tedavi
 • Astım Bitkisel Tedavi
 • Astım Bitkisel Tedavisi
 • Astım Bronşit
 • Astım Bronşit 3
 • Astım Bronşit Bitkisel Tedavi
 • Astım Bronşit Bitkisel Tedavisi
 • Astım Bronşit Şifalı Bitkiler
 • Astım Bronşit Tedavi
 • Astım Bronşit Tedavisi
 • Astim Bronşit Tedavisi
 • Astım Bronşite İyi Gelen Bitkiler
 • Astım Bronşite Ne İyi Gelir
 • Astım Bronşitin Tedavisi
 • Astım Bulaşıcımıdır
 • Astım Çeşitleri
 • Astım Doğal Tedavi
 • Astım Egzersizi
 • Astım Enfeksiyonu
 • Astım Genetiği
 • Astım Görülüş Oranı
 • Astım Hastalarına İyi Gelen Bitkiler
 • Astım Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
 • Astım Hastalığı
 • Astım Hastalığı 2
 • Astım Hastalığı Belirtileri
 • Astım Hastalığı Bitkisel Tedavi
 • Astım Hastalığı Genel
 • Astım Hastalığı Tedavisi
 • Astım Hastalığında Kullanılan İlaçlar
 • Astım Hastalığının Tedavisi
 • Astım Hastalıkları
 • Astım Hastası Nelere Dikkat Etmeli
 • Astım İçin Bitkisel Çözüm
 • Astım İçin Bitkisel İlaçlar
 • Astım İçin Bitkisel Tedavi
 • Astım İçin Şifalı Bitkiler
 • Astım İlaçları
 • Astım Komplikasyonları
 • Astım Komplikasyonlarının Tedavileri
 • Astım Krizi
 • Astım Krizi Belirtileri
 • Astım Krizi Tedavisi
 • Astım Krizinde Yapılması Gerekenler
 • Astım Nasıl Geçer
 • Astım Nasıl Oluşur
 • Astım Nasıl Tedavi Edilir
 • Astım Neden Olur
 • Astım Nedenleri
 • Astım Nedir
 • Astım Nedir ?
 • Astım Nedir Nasıl Tedavi Edilir
 • Astım Nöbet
 • Astım Nöbeti
 • Astım Nöbeti Nedenleri
 • Astım Öksürüğü
 • Astım Öldürürmü
 • Astım Özeti
 • Astım Spor Ve Beden Eğitimi
 • Astım Tarifi
 • Astım Tedavi
 • Astım Tedavi Merkezleri
 • Astım Tedavi Yöntemleri
 • Astım Tedavileri
 • Astım Tedavisi
 • Astım Tedavisi 2
 • Astım Tedavisi Bitkisel
 • Astım Tedavisinde Bitkiler
 • Astım Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
 • Astım Tedavisinde Kullanılan İlaçlar 2
 • Astım Tedavisinde Nitrik Oksit
 • Astım Tedavisinde Şifalı Bitkiler
 • Astım Tedavisine Şifalı Bitkiler
 • Astım Teşhisi
 • Astım Teşhisi Nasıl Konur
 • Astım Testi
 • Astım Türleri
 • Astım Ve Gebelik
 • Astım Ve Tedavi
 • Astım Ve Tedavisi
 • Astım,gebelik Ve Cinsel Yaşam
 • Astıma Bitkisel Çözüm
 • Astımda Bitkisel Tedavi
 • Astımda Bitkisel Tedavi
 • Astımda Çevresel Önlemler
 • Astımda Kullanılan İlaçlar
 • Astımdan Ölümler
 • Astımın Belirtileri
 • Astımın Belirtileri
 • Astımın Bitkisel Tedavisi
 • Astımın Bitkisel Tedavisi Nedir
 • Astımın İyileşmesi İçin Yapılan Sporlar
 • Astımın Tedavisi
 • Astımın Tedavisi Varmı
 • Astımlı Çocuğun Ailesi
 • Astımlı Çocuğun Psikolojik Profili
 • Astımlıların Öksürüğünde
 • Atmosferik Polen Sayımı
 • Ayırıcı Tanı 2
 • Bebeklerde Astım
 • Bebeklerde Astım Belirtileri
 • Bebeklerde Astım Tedavisi
 • Bebeklik Çağında Tedbirler
 • Belirtileri 2
 • Beta Adrenoreseptör
 • Beta-Adrenerjik İlaçlar
 • Beta-Adrenerjik İlaçların Oral Yolla Kullanılması
 • Bir Bakışta Astım Hastalığı Ve Tedavi
 • Bitkilerle Astım Tedavisi
 • Bitkisel Astım Tedavisi
 • Bronkapulmoner Displazi
 • Bronş Hiperreaktivitesi
 • Bronş Kasları Spazmı
 • Bronşial Astım
 • Bronşial Astım 2
 • Bronşial Astım İmmunolojisi
 • Bronşial Astım Nedir
 • Bronşit Bitkisel Tedavisi
 • Bronşiyal Astım Tedavisi
 • Cinsel Yaşam 2
 • Çocuklarda Alerjik Astım
 • Çocuklarda Astım
 • Çocuklarda Astım Tedavisi
 • Çocukta Astım
 • Diffüzyon Kapasitesi
 • Emesyonel Faktörler
 • Enzimatik Mediatörler
 • Eozinofil
 • Epidemik Astım
 • Erken Reaksiyon
 • Gebelikte Astım
 • Geç Reaksiyon
 • Hafif / Aralıklı Astım Nhlbi 1. Safha
 • Hafif/sürekli Astım Nhlbi 2. Safha
 • Histamin
 • Histamin Salınım Mekanizması
 • İbrahim Saraçoğlu Astım Tedavisi
 • Ige Sentezi
 • İlaç Tedavisi
 • İlaçlar
 • İmmuno Terapi
 • İmmunoglobülin E
 • İmmunolojik Mekanizmalar
 • İnhale Kortikosteroidler Ve Katarakt
 • İntravenöz Salbutamol
 • Kalp Astımı
 • Kan Basıncı Ve Nabız
 • Kan Gazları
 • Kanda İmmunglobülin Ölçümü
 • Karbondioksit Parsiyel Basıncı Pco2
 • Kardiak Astım
 • Keçi Boynuzu Astım
 • Kortikosteroidlerin İnhalasyon Yolla Kullanımı
 • Kortikosteroitlerin Yan Etkileri
 • Küf Mantarlarından Korunma
 • Laboratuar Tetkikleri
 • Mesleğimiz Astıma Yol Açıyor
 • Mesleki Astım Belirtileri
 • Mesleki Astım Etkenleri
 • Mukosiliyer Sistem
 • Mukoza
 • Nefes Darlığı
 • Nöbet
 • O2 Saturasyonu
 • Oksijen Parsiyel Basıncı Po2
 • Okul Astım Ve Allerjik Hastalıklar
 • Orta Sürekli Astım Nhlbi 3. Safha
 • Ph Değerleri
 • Sinir Sistemi 4
 • Sitokinlerin Ige Regulasyon Fonksiyonları
 • Solunum Sistemi 2
 • Solunum Yollarının Doğal Korunma Mekanizmaları
 • Status Astmatikus Tedavisi
 • Status Astmatikus Teşhisi
 • Steroid Oral Mı Yoksa İnhaler İlemi? Verilsin
 • Tedavi
 • Teofilin
 • Toz Akarları
 • Ventilasyon
 • Astım

  Bitkisel

  Tedavi