Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Astigmatın Tedavisi
Astigmatın Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Astigmatın Tedavisi

Astigmatlar gözlük kullanmak haricinde astigmatın derecesine göre torik yumuşak kontak lens, Gaz geçirgen sert kontak lens, astimatik keratotomi, wavefront LASİK, kornea nakli(düzensiz skarlı tiplerinde) gibi değişik tedavi şekillerinden de fayda görebilir.

Astigmatlar için uygulanan lazer tedavilerinde de başarı oranları hızla yükselmiştir. Halen başarının en iyi olduğu grup sadece miyop olanlardır. Hipermetrop ve mix astigmat türlerinde başarı (lazer tedavi sonrası derece kalması) oranları %90-95 'lere gerilemektedir. Hangi astigmatlı gözlere lazer uygulanabileceğine detaylı bir göz muayenesi, kornea kalınlığı, astigmatın tipi,uygulanacak kişinin yaşı, eşlik eden bir hastalığın olup olmadığından sonra karar verilebilir.

Astigmatizm nedir?

Astigmatizm korneanın her yönde aynı eğiklikte (daire şeklinde) olmamasından kaynaklanan bir göz kusurudur. Basitçe gözün top gibi değil yumurta gibi olması şeklinde tarif edilebilir. Buna bağlı olarak retinada (görme tabakasında) bulanık bir görüntü oluşur. Astigmatizm kelime anlamı olarak noktasızlık (Yunan dilinde) demektir. Bu göz kusurunda göze gelen ışınlar bir odakta, yani belli bir noktada kesişemezler. Astigmatizm basit tipte olabildiği gibi bazı hastalarda ayrıca miyopi veya hipermetropiyle birlikte olabilir. Bir diğer tipi de gözün bir ekseninin miyopik, diğer ekseninin hipermetropik yani mikst tipte olmasıdır. Astigmatlar hem uzağı, hem de yakını net göremezler.Astigmatlarda baş ve Göz Ağrısı şikâyetlerine çok sık rastlanır.

Astigmatizm neden kaynaklanır?

Gözde astigmatizmin oluşmasının nedeni , çoğunlukla en ön kısımda bulunan kornea bombesinin düzensiz eğime sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Normalinde Kornea hafif bombelidir ve her yönde aynı bombeye sahiptir. Böylece Kornea’ya yansıyan ışık her yönde aynı şekilde kırılır.
Astigmat gözde ise, korneanın bir yüzeyi diğer yüzeye göre farklı bir bombede ve yöndedir. Bu yönler çoğunlukla birbirine dikeydir. Buna kırılma yönü veya meridyen denir. Böylece kornea örneğin yatay eksende , dikey eksenine göre daha az bombeli olabilir. Kornea şekli böylece yuvarlak değil, daha çok elipstir.
Böyle bir korneadan ışık geçtiğinde, daha bombeli meridyenden ,daha önce kırılırken, daha az bombeli meridyenden ışık daha geç kırılır.
Kulağa çok komplike gelse de, aslında kornanın farklı yönlerinde iki farklı kırılma noktası oluştuğu anlamına gelir – biri önde, diğeri arkadadır. Resim veya görüntü bir noktada oluşmaz. Bir noktaya bakıldığında bu elips bir şekilde görüntülenir.
Korneanın bu sapmaları, görme için sanki dalgalı bir aynaya bakar gibidir. Göz gelen ışınları bir noktada toplayamamaktadır.

- Kornea şekilleri neden farklı olur?
İnsan dişlerinin dümdüz bir hizada olduğu nadir görünür, aynı şekilde tüm kornealar da her zaman mükemmel şekilde değildir. Sapmanın derecesine göre, numaralı cam gerekip gerekmediği belirlenir. Kornea eğimlerinin neden farklı oranda olduğu kesin olarak bilinmemektedir, ancak bir çok insanda astigmat görülmektedir.

- Astigmat görmeyi nasıl etkiler?
Şeffaf bir yapıya sahip olan kornea, gözün en ön kısmındadır ve gözün içine ışık gelmesini sağlar. Net görmek için gerekli olan kırılma gücünün dörtte üçünü , korneamız ışınları bir noktaya yönlendirerek karşılamaktadır.
Korneanın arkasında bulunan göz merceği ise, işi tamamlar ve ışınları toplayıp retinanın belli bir noktasına yansıtır – Fovea Centralis’e , retinadaki sarı noktanın (Makulanın) merkezine – yani en net görmenin gerçekleştiği noktaya. Eğer ışık foveaya kusursuz bir şekilde bir noktada toplanmaz ise, retinaya net bir görüntü ulaşamaz ve beyine yönlendirilemez.
Eğer Astigmat var ise, korneanın yüzeyi her yönde aynı eğimde ve siferik değildir. Kornea böylece ışığı bir tek noktada birleştiremez, ki bu net görüntü için gereklidir. Birbirini çoğunlukla dik şekilde duran iki meridyen oluşmaktadır, her birinin de kendine ait bir kırılma noktası vardır, aralarında bir geçiş vardır. Bu yüzden hasta nereye bakarsa baksın, net bir görüntü alamaz.

- Astigmatizm kimde olur?
Astigmatizm çok yaygındır ( Hangimiz kusursuzuz? ). Uzmanlar her bir insanda doğuştan belli bir astigmat olduğuna ve ömür boyu kalıcı olduğuna inanıyorlar. Okullarda yapılan göz taramalarında, astigmat çoğu zaman fark edilmemektedir ve öğrencinin başarısını ciddi bir şekilde etkileyebilir. Bu konuda anne babalar ve eğitmenler çok hassas olmalıdırlar.

- Astigmat nasıl belirlenir?
Titiz bir göz muayenesinde her zaman astigmat olup olmadığı ve derecesi de tespit edilir.

- Astigmat’a karşı ne yapılabilir?
Astigmat (torik) gözlük camları veya torik kontaktlens kullanılır, böylece kırılma kusuru dengelenmiş olur. Torik bir gözlük camında CYL yani silindir değeri mevcuttur. Bu CYL değeri birbirine dikey olan eksenlerde (AKS) farklı kırılma değerlerinin olmasını sağlar.

- Astigmat ilerleyebilir mi?
Astigmat yavaş ilerleyebilir. Düzenli muayenelerde her zaman en iyi görmeye sahip olmanız sağlanabilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Astigmatın

Tedavisi