Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Aşil Tendonu Sakatlığı
Aşil Tendonu Sakatlığı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Aşil Tendonu Sakatlığı :

Aşil tendonu, topuk kemiğini bacağın baldır kasına bağlayan bağ dokusuna denir. Tendonda oluşan bir sakatlık, dokunun iltihaplanmasına ya da parçalanmasına neden olabilir.

Tendonun iltihaplanmasına aşil tendiniti denir. İltihap, bacağın arka tarafında, topuğa yakın bölümde ağrıya neden olur. Tendonun yırtılmasına Tendon rüptürü denir. Bu da topuğunuzun çevresinin ağrımasına sebep olur

Nasıl Oluşur ?

Aşil tendinitinin nedenleri şunlar olabilir:

•Aşil tendonun aşırı zorlanması

•Gergin baldır kasları

•Gergin aşil tendonları

•Yokuş yukarı fazla koşmak

•Bazen, az topuk destekli, düşük tabanlı Spor ayakkabıları giyerek egzersizlerin yoğunluğunu arttırmak ya da spor aktiviteleri fazlalaştırmak.

•Yürürken ya da koşarken ayakların, normalden fazla içe doğru yere basması ve yassılaşması (over-pronation).

•İşe giderken yüksek topuklu ayakkabılar giymek ve daha sonra spor egzersizi yapmak üzere düşük topuklu ayakkabılar giymek..

Bir aşil tendonu ani bir hareketle de zarar görebilir. Örneğin, zıplarken ya da depara kalkarken tendonunuzu yırtabilirsiniz.

Semptomları Nelerdir ?

Aşil tendiniti, sancıya neden olur, aşil tendonu yumuşar ve şişebilir. Ayak parmaklarınız üzerinde yükseldiğinizde ya da tendonunuzu gerdiğinizde ağrı hissedersiniz. Ayak bileğinizin hareket alanı kısıtlanabilir.

Tendon koptuğunda,yırtıldığında ya da attığında bunu hissedebilirsiniz. Eğer tam bir yırtılma olursa topuğunuzu yerden kaldıramazsınız ya da ayak parmaklarınızı hareket ettiremezsiniz

Nasıl Teşhis Edilir ?

Doktorunuz bacağınızı muayene ederek, hassaslığını ve şişkinliği kontrol eder. Ayrıca sizi yürürken ya da koşarken izleyerek ayağınızın iç kısmına doğru fazla basıp basmadığınıza (over-pronate) bakar

Nasıl Tedavi Edilir ?

•İlk 2-3 gün ya da ağrı kaybolana kadar, her 3-4 saatte bir, 20-30 dakika süreyle aşil tendonunun üstüne buz torbaları koyun.

•Yatarken alt bacağınızı bir yastık üzerine koyun.

•Doktorunuzun size yazdığı iltihap giderici ilaçları kullanın.

•Eğer doktorunuz ayakkabınızın içine topuk desteği kullanmanızı söylerse, en azından tendonunuz iyileşene kadar hata daha uzun süre onu kullanın. Bu destek aşil tendonunuzun fazla gerilmesini engeller.

•İyileşme sürecindeyken, spor egzersizinizi durumunuzu kötüleştirmeyecek bir aktiviteyle değiştirin.

•Örneğin, koşmak yerine yüzmeniz gerekebilir.

•Uzmanınızın size tavsiye ettiği aşil tendonunu esneten ve güçlendiren hareketleri yapın.

•Eğer ayağınızın topuğu içe doğru fazla basıyorsa, doktorunuz oraaa denilen, ayakkabınızın içine konarak ayaklarınızı sabit tutan parçalardan kullanmanızı önerebilir. Oraaaleri, eczanalerde, spor ayakkabı satan dükkanlarda bulabilirsiniz ya da özel olarak yaptırabilirsiniz.

•Bazı ciddi aşil tendiniti vakalarında, ayağınız haftalarca alçıda kalabilir.

•Tendon yırtılması ameliyat gerektirebilir. Eğer ameliyat olmazsanız, ayağınız 6-10 hafta alçıda kalabilir.

Etkileri Ne Kadar Sürer ?

İyileşmenin süresi yaş, sağlık ve daha önce sakatlığınızın olup olmamasına göre değişir. Bu, durumun ciddiyetine göre de değişir.

Biraz iltihaplanmış ve ağrımaya yeni başlamış bir tendon birkaç hafta içinde iyileşebilir. Ciddi bir şekilde iltihaplanmış ve uzun zamandır ağrıyan bir tendonun iyileşmesi birkaç ay sürebilir. Tendon iyileşene kadar sancıya neden olan aktiviteleri yapmayı bırakmalısınız. Tendon ağrısına neden olan aktiviteleri yapmaya devam ederseniz, şikayetleriniz tekrar ortaya çıkar ve iyileşmeleri daha uzun sürer.

Günlük Aktivitelere Ne Zaman Geri Dönülebilir ?

Herkesin sakatlığının iyileşme süresi farklıdır. Günlük aktivitelerinize geri döneceğiniz zaman, sakatlığınzın ortaya çıktığı zamandan itibaren geçen süreye değil, aşil tendonunun ne kadar kısa sürede iyileşebileceğine bağlıdır. Tedaviye, belirtiler ortaya çıktıktan ne kadar sonra başlarsanız, iyileşmeniz de o kadar uzun sürer.

Rehabilitasyonun amacı günlük aktivitelerinize mümkün olan en sağlıklı şekilde geri dönmenizi sağlamaktır. Eğer geri dönüşünüz çok erken olursa sakatlığınızı daha da kötüleştirebilirsiniz.

Aşağıda belirtilen seviyeye geldiğinizde, günlük etkinliklerinize sağlıklı bir şekilde geri dönebilirsiniz:

•Sakatlanmış bacağın hareket alanı, sağlam bacağın hareket alanı kadar olduğunda.

•Sakat bacağınız sağlam bir bacak kadar güçlü olduğunda.

•Dümdüz, aksamadan ve ağrı çekmeden yürüyebildiğinizde

Aşil Tendiniti Nasıl Önlenebilir ?

Aşil tendonu sakatlıklarına karşı korunmanın en iyi yöntemi egzersizlerden önce baldır kaslarınızı ve aşil tendonlarınızı esnetmenizdir. Eğer gergin aşil tendonunuz ya da baldır kaslarınız varsa bir spor aktivitesi yapsanız da yapmasanız da günde iki defa onları esnetin.

Eğer vücudunuzun aşil tendinitine eğilimi yüke yokuş yukarı çok faza koşmayın.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Aşil

Tendonu

Sakatlığı