Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Apış Arası Mantar
Apış Arası Mantar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Apış Arası Mantar: Vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilen Mantar hastalığı hakkında detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

1 . MANTAR ENFEKSİYONLARI ( dermatofit, tinea )

Vücut yüzeyinde dermatofitler denilen, cildin üst tabakası, tırnak ve saç gibi yerlerde üreyen, küf benzeri mantarlarla infeksiyon olmasıdır. Geçiş genelde insandan insana veya hayvandan insana olabilir.

Nedeni

Mantar infeksiyonu her yaşta olabilir. Tinea capitis ( saç mantarı ), tinea cruris ( kasık mantarı ) ve tinea pedis ( ayak mantarı ), tinea barba ( sakal ), tinea unguim ( tırnak ) özel mantar infeksiyonlarıdır.

Şikayetler


Etkilenen bölgede kaşıntı, cilt lezyonları ve kızarıklık, halkasal şekilli lezyonlar, koyu veya açık renkli değişik alanlar gibi belirti ve şikayetlere neden olabilirler.

Tanı ve tedavi

Tanı esas olarak cildin görünümüne göre konur. Bazı mantarlar özel bir mavi ışıkla karanlık odada incelenirse floresan verirler. Kesin tanı mikroskopla alınan parçaların incelenmesi ile konur. Ciltten alınan kazıntı ayrıca laboratuara gönderilerek kültürde üremesi değerlendirilebilir. Tedavide kişisel bakım çok önemlidir. Deri temiz ve kuru tutulmalıdır. Ciddi ve uzun süreli infeksiyonlarda hekime başvurulmalıdır. Hekim sizin için ağızdan kullanılan veya cilde sürülen ilaçlar önerebilecektir. Tedavi edilmediği zaman üzerinde bakterilerin üremesi ile ikincil bakteriyel infeksiyonlar olabilir.

Önlem

Genel olarak iyi temizlik şartları infeksiyonu önlemeye yardımcıdır. Mantarlar bulaşıcı olduğu için elbise, saç fırçası veya kişisel kullanılan gereçler risk grubunda olan veya mantar geçiren insanlarla paylaşılmamalıdır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Şehmus Ismailmerhabalar hocam benim yaz aylarında özellikle aşırı terlemem oluyor ve kasıklarımda aşırı koku oluşumu meydana geliyor bu da beni çok rahatsız ediyor 28 yaşındayım ve garson olduğum sürekli aktifim bir işim var kilolu bir insan değilim bu konuda bana önerebileceğiniz bir şey var mı
  • Süleyman Arslan Mrb yaklaşık 1 senedir bacaklarimin arasında kaşıntı oluy kız arkadaşımdan bulaştı ve değişik renk oldu krem kullandım fayda etmiyo kaşıntı artıy sizce ne yapmam lazım
  • Şifa MarketGenital mantar ve siğiller için önerdiğimiz en etkili setimizdir.İncelemek isterseniz lütfen linki tıklayınız. Bilgi hattı:0224 2-3-4-5-6-7-8
    http://sifamarket.com.com/bitkisel/gntl-sgl-propolis-karisimli-set.html
  • Apış

    Arası

    Mantar