Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Anal Kaşıntı Tedavisi
Anal Kaşıntı Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Anal Kaşıntı Tedavisi : Anal kaşıntı, kuyruk sokumunuzun çıkışı olan kanalın, anüsünüzün etrafındaki yoğun kaşıntıdır. Anüsünüzde veya anüsünüzün hemen çevresindeki deride bulunan kaşıntıya, yoğun kaşınma isteği de eşlik edebilir. Utanç ve rahatsızlık verici bir durum olabilir.Pruritus ani de denen anal kaşıntının birçok nedeni vardır.

Nem, giysilerinizin neden olduğu aşınma ve oturmanın yarattığı baskı da dahil olmak üzere, çok sayıda etken anal kaşıntının daha yoğun olmasına neden olabilir. Anal kaşıntı genellikle gece veya bağırsak hareketlerinin hemen ardından en fark edilebilir ve rahatsızlık verici halini alır.Anal kaşıntı, birçok kişinin yaşadığı yaygın bir sorundur. Doktorunuzla bu rahatsızlık hakkında konuşmaktan korkmayın. Çoğu hasta, uygun tedavi ve kendi kendine bakım önlemleri ile, tam iyileşme elde edebilir.

Bulgu ve Belirtiler

Anal kaşıntı, anüsün çevresindeki, aşağıdakileri de içeren başka benzer semptomlarla ilintilidir:

· Yanma
· Acıma

Anüsünüzün içinde ve çevresindeki kaşıntı ve tahriş geçici bir durum olabildiği gibi, daha inatçı ve sıkıntı verici bir sorun da olabilir. Bazı insanlarda, kaşıntı o kadar yoğundur ki, kaşınma isteği dayanılmazdır ve utanç kaynağıdır.

Sebepleri

Çoğu anal kaşıntı vakasının nedeni zararsız sorunlardır. Ancak anal kaşıntı, daha ciddi tıbbi sorunların kaynağı olabilir. Anal kaşıntının olası nedenleri arasında şunlar vardır:

· Kuru cilt. Yaşınız ilerledikçe, anüsünüz içinde ve etrafındaki deri, kuruluğa daha yatkın hale gelir. Kuru cilt, inatçı, yoğun anal kaşıntıya yol açabilir.

· Çok fazla nem. Anüsünüz etrafında, Aşırı Terleme veya nemden, yapışkan klozet oturaklarından ileri gelen nemlilik, tahriş edici olabilir. Anal kaşıntının nedeni, sık sık yaşanan ishal veya küçük miktarda dışkının alta kaçırılması olabilir (dışkıyla ilgili bel gevşekliği).

· Aşırı yıkama. Kuru, sert tuvalet kağıdı ile aşırı derecede silme veya sert sabunlarla, Banyo kesesi ile aşırı derecede ovma, anal kaşıntıya neden olabilir veya anal kaşıntıyı kötüleştirebilir. Sabunun tam anlamıyla durulanamaması da tahrişe neden olabilir.

· Kimyasal tahriş ediciler. Belirli çamaşır sabunları, kolonyalar, duş ürünleri ve doğum kontrol ürünleri, anüs içindeki ve etrafındaki cildinizi tahriş edebilen kimyasallar içerir. Kokulu veya renkli tuvalet kağıdı, cildi hassas olan insanlar için tahriş edici olabilir.

· Gıda tahriş edicileri. Anal kaşıntı, bazı gıdalardaki, örneğin, baharat ve acı soslarda bulunan tahriş edici kimyasalların sonucunda meydana gelebilir. Benzer biçimde, bazı gıdalar, sindirim sisteminizden çıkarken, anüsünüzde doğrudan veya dolaylı olarak tahrişe neden olabilir. Bunun yaygın suçluları arasında, çikolata, meyveler, domates, kuruyemişler ve patlamış mısır vardır. Belirli içeceklerin, muhtemelen süt veya kafeinli içeceklerin tüketilmesi de, bazı insanlarda ishalin ardından gelen anal kaşıntı yaşanmasına neden olabilir.

· İlaçla tedavisi. Anal kaşıntı belirli ilaçların, örneğin sık sık ishale neden olabilen bazı antibiyotiklerin yan etkisi olabilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Anal

Kaşıntı

Tedavisi