Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi İstanbul
Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi İstanbul
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi İstanbul :

Do: Nurettin Lüleci kimdir? Kısaca bahseder misiniz?

Cevap : Anestezi kökenli ağrı tedavisi hocasıdır. İzmit doğumlu. Atatürk üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu . Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalını kumuştur. Algoloji (ağrı bilimi) eğitimini Ege üniversitesinde görmüş diğer gelişmiş tedaviler konusunda İtalya, Almanya,Rusya gibi ülkelerde eğitim görmüş, Amerikan Clarus medikal tarafından intradiskal tedavilerde eğitici doktor olarak seçilmiş, Ukrayna ,Azerbeycan, Bulgaristan gibi ülkelerde de eğitimler vermiştir. Halen bir özel hastanede Spinal Ağrı Merkezi Direktörü olarak görev yapmaktadır. Ameliyatsız bel ve Boyun Fıtığı ameliyatlarının Türkiye deki öncülerindendir. Bu arada medikal ozon terapi dernek başkanlığı görevini de sürdürmektedir.

Do: Bel fıtığı nedir?

Cevap : Bel omurları arsındaki yastıkçıkların yada amortisör görevi gören disk dediğimiz anatomik oluşumların içersindeki jölemsi maddenin bulunduğu yerden çıkarak sinirler üzerine baskı yapması sonucu oluşan tablodur. Kendisini bel ve bacaklara vuran ağrı şeklinde belli eder.

Do: Bel fıtığı genetik bir hastalık mıdır?

Cevap : genetik yatkınlık söz konusudur.

Do: Görülme sıklığı nedir?

Cevap : % 6-8

Do: Yaş genellemesi yapılabilir mi?

Cevap : aktif yaş dediğimiz 20-50 yaş arası hastalığıdır.

Do: Bel fıtığında ameliyatsız tedavi yöntemleri nelerdir?

Cevap : Bir çok yöntem vardır. Cerrahi yöntem kadar etkili olanları, nükleoplasti, nükleotomi, LASER mikrodiskektomi ve ozon mikrodiskektomi(diskoliz) olarak sayabiliriz.

Do: Bu yöntemlerden kısaca bahseder misiniz?

Cevap : Bu yöntemlerin ortak özelliği açık ameliyat kadar etkili oluşları, narkoz ve neşter kullanılmamasıdır.Hasta masadan kalkıp evine gidebilir. Bunlardan;

Nükleoplasti : Gelişmiş görüntüleme teknikleri kullanılarak steril koşullarda disklerin içersine girilerek radyofrekans yöntemi ile fıtığın buharlaştırılmasıdır. 5 dakika kadar sürer

Nükleotomi : Gelişmiş görüntüleme teknikleri kullanılarak steril koşullarda disklerin içersine girilerek özel aspirasyon sistemleri ile fıtığa neden olan jölemsi yapının otomatik olarak aspire edilerek boşaltılmasıdır.15 dakika sürer.

LASER mikrodiskektomi : Gelişmiş görüntüleme teknikleri kullanılarak steril koşullarda disklerin içersine girilerek laser enerjisi kullanılarak ile fıtığa neden olan jölemsi yapının buharlaştırılması ve kurutulmasıdır. 5 dakika sürer.

Diskoliz : Gelişmiş görüntüleme teknikleri kullanılarak steril koşullarda disklerin içersine girilerek diskin içersine ozon gazının verilerek diskin büzülmesi ve mumyalaştırıması sinirlerin ağrısının giderilmesi işlemidir. 5 dakika sürer.

Do: Hocam yaklaşık kaç hastaya bu yöntemleri uyguladınız.
Cevap : 3 bin civarı.

Do: Bu yöntemler kesin çözüm müdür?

Cevap : Fıtık olan bir kimse gerektiğinde açık cerrahi bile olsa kesin çözüm anlamına gelmez. Hastanın dikkat etmesi gerekir. Dikkat etmez ise her fıtık tekrarlayabilir

Do: Ozon nedir?

Cevap : üç değerlikli oksijen yani aktif oksijendir.

Do: Ozon bel fıtığına nasıl etki ediyor ?

Cevap : Fıtığa neden olan diskin büzüşerek haçminin küçülmesine ve küçülen diskin mumyalaşark kalıba girmesine dolayısı ile sinirlerin baskıdan kurtularak rahatlamasına bu arada baskıdan dolayı şişmiş ve ağrıya neden olan sinirlerin mikrodolaşımının düzelerek ağrıdan kurtulmamıza neden olmaktadır. Yani hem fıtıktan hem ağrıdan kurtuluruz.

Do: Tedavi süreci nedir? hastaya göre değişir mi?

Cevap : hastaya göre tekrarlamak gerekebilir. Acısız bir girişim olup genelde bir kez uygulamaktayız. Hasta girişim masasına yatıp kalkması 5 dakika sürer. Bizin disk içine girerek ozon vermemiz 1 dakika da olur biter.

Do: İyileşme oranı nedir?

Cevap : %65-90

Do: Yan etkileri var mıdır?

Cevap : Hemen hemen yoktur.

Do: Fıtık olmamak için önerileriniz var mıdır?

-Stresten uzak durun
- ağır kaldırmayın
- Kilo almayın
- Düzenli egzersiz yapın.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Ameliyatsız

Bel

Fıtığı

Tedavisi

İstanbul