Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
altını ıslatmaya bitkisel çözüm
altını ıslatmaya bitkisel çözüm
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Altını Islatan Çocuğa Bitkisel Tedavi 4 :

At kuyruğu Atkuyruğu (Equisetum arvense),


Kırkilitotu, zemberekotu, çamotu, kırkboğum, tilkikuyrığu ve katırkuyruğu olarak da tanınır. İlkbahar başlangıcında, derinlere kök salmış olan köksaptan, önce spor taşıyıcı kahverengi başak sapları çıkar. Düzgün yapılı küçük çam ağaçlarını andıran 40-50cm boyundaki yeşil yaz kuyruğu ise daha sonra çıkar. Çok yıllık, otsu ve çiçeksiz bitkilerdir. Atkuyruğu, tarlalarda, dere kıyılarında ve eğimli arazilerde yetişir. Balçıklı toprakta yetişenleri en şifalı olanlarıdır. Yetiştiği yere göre %60-70 silisik asit içerir ve bu oran onun şifalı etkinliğini arttırır.

Yararları : Bu bitki, özellikle mesane ve böbrek hastalıklarında sağladığı başarılar sayesinde eski çağlardan beri tanınmaktaydı. Atkuyruğu, mesane ve böbrek rahatsızlıklarında, taş ve kum rahatsızlıklarında, benzeri bulunamaz ve yeri doldurulamaz bir şifalı bitkidir. Dolamalara, bacaktaki açık yaralara, işleyen eski yaralara, çıbanlara, fistüllere, kıl dibi iltihaplarına karşı başarılıdır.Yatağa işeme,bademcik iltihabı, ağız boşluğu ve dişeti kanamalarında ve iltihaplarında, fistüllerde, polüplerde, Kadınların beyaz akıntılarında fayda gösterdiği gözlenmiştir.


Civan Perçemi Civan Perçemi:

Türlerine göre 5-100 cm yükseklikte, yapraklar yünlü gibi tüylü ve parçalı, çiçekleri ; beyaz, fildişi beyazı, soluk sarı veya altın sarısı rengindedir. Çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Mavimtrak renkli bir uçucu yağ taşır. Bu uçucu yağda azulen, limonen, sineol, borneol, pinenler, seskiterenler vardır.Türkiye‘de 40 kadar civanperçemi türü bulunmakta ve bunların birçoğu kullanılmaktadır.

Yararları : Tonik ve kabız yapcı, yumurtalık ve rahim ağrılarını dindirici, iştah açıcı, idrar söktürücü, safra artırıcı, ergenlik ve menepoz dönemlerinde sakinleştirici, adet düzenleyici, kan temizleyici ve dolaşımını düzenleyici, bağırsak kurtlarını düşürücü, Haricen; yara iyileştiricidir.

Sarı KantaronSarı Kantaron (Hypericum Perforatium):

Sarı Kantaron Otu yol kenarlarında,ormanlık alanlarda,tarlalarda yetişir.Boyu 60 cm kadardır,altın sarısı çiçekleri vardır.Eski hristiyan inanışları çiçeğin kokulu ve kırmızı suyunu Hz.İsa'nın kanı ve yaraları ile ilişkilendirmişlerdir.Gerçek şu ki sarı kantaron yağı yaralar için en iyisidir.,ağrıyı azaltır,iltihapları kurutur,iyileştirir.Sarı kantaronda etken madde olarak hiperforin,hiperisin,flavonoidler ve tanenler bulunur.

Yararları : İltihap giderici, yara iyileştirici, yatıştırıcı, antidepressif, kramp çözücü, ağrı kesici, antiseptik özellikleri vardır. Hormon düzeyindeki değişikliklerin belirtilerini azaltan ve bedene yeni güçler kazandıran özellikleri sayesinde menopoz sıkıntılarına karşı sarı kantaron mutlaka kullanılmalıdır.Sarı kantaron ayrıca, karaciğeri ve safrakesesini güçlendirebilen önemli bir toniktir.Alt ıslatan cocuklarda gerekli bitkisel karısımların içinde kullanılarak tedavi yoluna gidilebilir.Dudak uçuğu(herpes) , suçiçeği ve zona, nevralji, bel ve sırt ağrısı, kas ve eklem ağrıları da tedavi edilebilir.

HavlıcanHavlıcan :

Zencefilgiller familyasından güzel çiçekli, ıtırlı, çok yıllık, otsu bitkidir.Asya‘nın tropik bölgelerinde yetişir. 150 kadar çeşidi vardır. Yüksekliği pekçok türünde 3 m. ye varır. Yaprakları ince, uzun şeritler gibidir. Salkımlar halinde pembe ya da beyaz çiçekler açar. Baharat olarak kullanılan yerleri, uçucu yağ içeren kök sapları, yani toprakaltı gövdeleridir.

Yararları : Ağrıları geçirir, özellikle Romatizma ağrısı çekenlere çok faydası vardır. Baş ağrısı ve baş dönmelerini dindirir, İdrar söktürür, Mideyi güçlendirir, sindirim sisteminin düzene girmesini sağlar, Mide ve bağırsaklarda biriken gazları gidermesi bakımından da etkili bir bitkidir, Vücuda kuvvet verir, balgamı Söktürür, Sabahları büyükler ve küçükler belli dozda aldıklarında bel gevşekliği ve yatağa işemeyi giderir.

Sığır KuyruğuSığır Kuyruğu :

Sıracagiller familyasındandır. Kuzey Yarıküre”nin ılıman bölgeleriyle, özellikle Avrasya”nın doğu kesiminde yaygın olarak yetişir. Ülkemizde de yol, bahçe ve tarla kenarlarında sıkça görülür. 60-200 cm. arasında boylanabilen, iki yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Sarımsı renkli ve yuvarlak kesitli, dayanıklı, ince tüylerle kaplı, dik ama dallara ayrılmayan yapıdaki gövdesi ve bitkinin birinci yılında, tabanında rozet şekli oluşturan, ikinci yılında gövdesinden de uzayan iri yaprakları vardır.

Yararları : Balgam söktürücüdür, göğsü yumuşatır. Bronşit ve kronik öksürük durumlarında iyileştiricidir, solunum yolları mukozasının enfeksiyonlarında iyileştirici etkiler yapar,sesin boğuklaşması ve ses kısıklığı durumunda iyileştiricidir, mide üşütmesinde oluşan karın ağrısını geçirir,idrar söktürücüdür,sakinleştiricidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

altını

ıslatmaya

bitkisel

çözüm