Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Alkolizm ( Alkol Bağımlılığı ) Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Alkolizm ( Alkol Bağımlılığı ) Tedavisi

Doğal tıbbın kullanılmasının en önemli tedavi amacı, alkolik kişilere daha iyi bir beslenme, danışmanlık, psikolojik destek ve alkole bağlantılı herhangi bir sağlık sorunu (örn: karaciğer hasarı) ile baş etmek için belirli bitkisel ilaçları sağlamaktır.

Alkoliklerin beslenme sorunları doğrudan alkolün etkileri ile bağlantılı olduğu gibi, alkoliklerin yememeye de meyilli olmaları da son derece önemlidir; alkolü yiyecek yerine koyarlar. Sonuçta, alkolik kişi sade, aşırı alkol tüketimi yüzünden ortaya çıkan ikincil besin yetersizlikleri ile değil, aynı: manda yetersiz besin alımına bağlı birincil besin yetersizlikleri ile de yüzleşir.

İyileşmenin Psikososyal Yönleri

Alkolizmin tedavisinde psikolojik ve sosyolo-; önlemler kritiktir. Hastaya olduğu kadar, [esine de sosyal destek vermek önemlidir. Tedaviye başarılı bir başlangıç yapmak in gerekenler:

Alkolik kişinin bir alkol sorunu olduğunu kabul etmesi,

Alkolizmin fiziksel ve psikososyal etkileri üzerine alkolik kişiyi ve ailesini eğitmek,

Hemen bir tedavi programına katılmak. Başarılı programlar içki içmeyi sıkı sıkıya kontrol eder ve alkol bağımlılığının yerini toplantılara gitmek gibi) kimyasal olmayan, aman harcanan; aile, arkadaşlar ve meslektaşlar tarafından da desteklenen başka bir bağımlılıkla doldurmaya çalışır. İçkiden tamamen kaçınmak kesinlikle gerekmese de şu an ki en güvenli ve en etkili çözümün bu olduğu gözükmektedir.

Karaciğer Yağlanması

Tüm aktif alkoliklerin karaciğerinde hasar görülür. Karaciğer hasarının bir işareti, şiddeti özellikle alkolün aşırı tüketiminin süresine ve derecesine bağlı olan karaciğerin yağlı infiltrasyonudur. Alkolik olmayanlarda, makul dozlarda etanol kullanımı bile karaciğer yağlanmasına sebep olabilir. Karaciğerin yağlanması, karaciğerin besinsel durumuna, karaciğerdeki Antioksidan düzeyine ve diğer besinsel faktörlere bağlı olarak gelişen karaciğer hasarının bir sonucudur.3 4 Yüksek oranda yağ içeren bir beslenme, yağlanmış karaciğeri çok daha kötü bir hale getirebilir.5

Alkolikler ya da karaciğer rahatsızlıklarından muzdarip olanların DETOKSİFİKASYON bölümündeki tavsiyelere uymaları son derece önemlidir.

Hipoglisemi


Tüm aktif alkoliklerin karaciğerinde hasar görülür. Karaciğer hasarının bir işareti, şiddeti özellikle alkolün aşırı tüketiminin süresine ve derecesine bağlı olan karaciğerin yağlı infiltrasyonudur. Alkolik olmayanlarda, makul dozlarda etanol kullanımı bile karaciğer yağlanmasına sebep olabilir. Karaciğerin yağlanması, karaciğerin besinsel durumuna, karaciğerdeki antioksidan düzeyine ve diğer besinsel faktörlere bağlı olarak gelişen karaciğer hasarının bir sonucudur.3 4 Yüksek oranda yağ içeren bir beslenme, yağlanmış karaciğeri çok daha kötü bir hale getirebilir.5

Alkolikler ya da karaciğer rahatsızlıklarından muzdarip olanların DETOKSİFİKASYON bölümündeki tavsiyelere uymaları son derece önemlidir.


Depresyon

Depresyon alkolikler arasında yaygındır ve yüksek intihar oranlarının sebebidir. Birçok kişi önce depresyona girip ardından alkolik olurken (primer depresifler), bazıları da alkoliklikleri bağlamında depresyona girerler (sekonder depresifler). Yukarıda da belirtildiği gibi, alkoliklerin triptofan düzeyleri son derece düşüktür ve bu durum onların hem depresyona girmelerine hem de yaygın olan Uyku bozukluklarına açıklık kazandırabilir. Beyindeki serotonin düzeyleri, dolaşımdaki triptofan ve beyne ulaşmak için onunla yarış halinde olan diğer aminoasitlerin düzeylerine bağlıdır.

Bağırsak Florası


Alkoliklerdeki bağırsak mikroflorası ciddi biçimde bozulmuştur. Toksin üreten bakterierin ince bağırsakta koloni oluşturmaları, yağların, karbonhidratların, proteinin, folik asidin,ve B12 vitamininin kötü emilimine sebep olabilir. Bağırsak florasındaki bu bozukluk, alkoliklerde yaygın olarak görülen ince bağırsak anormallikleri yüzündendir. Değişikle uğramış bağırsak florasını düzeltmek için lactobacillus acidophilus desteğinin yapılması denemeye değerdir.

Alkol kullanımı ayrıca bağırsağın toksin ve makro molekül geçirgenliğini artırır. Bağırsak kaynaklı toksinlerin sonucu olan alerjik reaksiyonların ve emilimin muhtemelen alkolizmin birçok komplikasyonunda payı vardır ve besin alerjilerinin bağımlılık yapma eğiti düşünüldüğünde, alkoliklerin alkol alık için duydukları güçlü isteğe de katkıda bulunurlar.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Alkolizm

(

Alkol

Bağımlılığı

)

Tedavisi