Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Alerjiye İyi Gelen Bitkiler
Alerjiye İyi Gelen Bitkiler
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Alerjiye İyi Gelen Bitkiler :

Alerjiye İyi Gelen BitkilerŞahtere, zerdeçal, ısırgan, Yulaf ezmesi, taze bezelye fındık, badem, sinirli ot alerji için bitkisel çözüm olarak tavsiye edilir. Özellikle ısırganın günde 1-2 bardak çayının içilmesi bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde çok etkilidir.

İnsan vücudunun vücuda zararlı ya da zararsız kimi maddelere karşı vermiş olduğu aşırı tepkidir. Alerji bir çok farklı şekilde olup vücudun farklı, farklı bölgelerinde açığa çıkarlar.

En çok alerjiye neden olduğu bilinen maddeler ise;

a) Akarlar (Ev Tozları)

b) Polen

c) Küf

d) Kedi, Köpek Tüyü

e) Katkı Maddeli Gıdalar

Akarlardan kurtulmak ya da olabildiğince aza indirmek için ise evdeki perde, yatakla ilgili ne varsa sık sık yıkanmalı. Bunun dışında olabildiğince tüylü hiçbir şey banndırmamaya dikkat edilmeli ve halı kullanımı en aza indirmeli ya da halılar kaldırılmalı.

Polen için ise rüzgârlı ve kuru havalarda dışarı çıkılmamalı. Kedi ya da köpek bulunan evlerden uzak durulmalı, ya da bu hayvanların bakımları sıkça yapılmalı veya veterinerde tüyleri kısaltılmalıdır.

Alınabilecek bütün gıdalar için güvenilirliği kuşku götürmez yerlerden alışveriş yapılmalı. Sebze ve meyveler için ise sağlık bakanlığından onayı alınmış olan ürünler tercih edilmelidir.

Küf için ise rutubetli ortamlar tercih edilmemeli rutubet olan yer mümkün olduğunca çok havalandırılmalı ve güneş gören ve hava alan yerler tercih edilmeli.

Alerjinin gelişmesine en çok neden olanlar ise:

a) Sigara

b) Hava Değişiklikleri

c) Kozmetik Ürünler

d) Stres

e) Katkı Maddeli Gıdalar

f) Güneş Işınları

g) Akarlar (Ev Tozları)

Bunlar alerjiyi yarattığı gibi aynı zamanda gelişmesine ve artmasına neden olan maddelerdir.

En çok bilinen alerji tipleri ise;

a) Astım

b) Egzama

c) Kurdeşen

d) Besin

e) Saman nezlesi

f) İlaç

Astım, akciğere havanın girip çıkarken engellenmesi sonucu ortaya çıkan öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi problemlerdir. Sigara, hava değişimi. Stres, polen ve akarlar astımı tetikleyen unsurlardır.

Egzama, ciltte kaşıntı, kuruma ve pullanma şeklinde ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Terleme, havanın soğuk ve kuru olması da egzamayı meydana azdırmakta ve ortaya çıkartmaktadır.

Kurdeşen, genellikle kasık ve göğüs bölgesinde meydana gelen farklı boylarda olan, kaşıntı şeklinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Güneş, terleme, banyo yapmak, böcek sokması, parazitler kurdeşeni etkilemektedir.

Besin, bu besinler içlerinde her hangi bir katkı maddesi olmasa bile her bünyede farklı reaksiyonlar gösterebilir. Genellikle yumurta, mısır, balık ve deniz ürünleri kimi zaman aleniye neden olmaktadır.

Saman nezlesi, burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı, gözlerde yanma ve batma şeklinde meydana gelir. Akarlar, polenler, tüyler saman nezlesini etkilemektedir.

Kullanılan Malzemeler;

Su Şahtere Otu

Hazırlanışı: Bir tutam şahtere otu alınarak bir kaba konur. Yeteri kadar su eklenerek kaynatılır. Soğutulduktan sonra içilir.

Kullanılan Malzemeler;

Sinameki Su

Hazırlanışı; Üç çay kaşığı sinameki alınarak bir kaba konur. Yeteri kadar su eklenerek kaynatılır. Soğutulduktan sonra içilir.

Kullanılan Malzemeler:

Akdiken Çiçeği Kırlangıçotu Yaprağı Aynkotu Kökü Katırtırnağı Çiçeği Adaçayı Yaprağı Ihlamur Sarımsak Su

Hazırlanışı;Bütün malzemelerden bir tutam alınarak bir kaba konur ve beş bardak su eklenerek kaynatılır. Daha sonra el ya da ayaklar içine konulmak suretiyle banyo yaptırılır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Selahattin Hasanbende besin alerjısı var mesela domates çilek yediğimde çok kaşınıyorum her yerim kızarıyor. ilaç krem serum falan ancak kendime geliyorum. doğal yöntemlerle tedavi olmak istiyorum önerinizi ne kadar kullanmak gerek ? kolay gelsin hocam
 • Erol Akdemirastım alarjisi var 15 aylık çocuk ta
 • Şifa MarketYaşından dolayı çok şey kullanamaz ancak propolis kullanabilir. propolisle ilgili detayları inceleyebilirsiniz. Allah şifa versin • Mikrop kırıcı, iltihap giderici, antioksidan, immün sistemini uyarıcı ve antikanserojenik etkilere sahiptir. Bioflavonoidler bakımından zengindir • Bağışıklık sistemini destekler . Anti alerjık bileşenlerden oluşur Propolisin düzenli olarak kullanımının sindirim ve dolaşım sisteminde ve de tüm vücuttaki patojenlere karşı etkin bir koruma sağladığı tespit edilmiştir • Antioksidatif etki açısından propolis diğer arı ürünleri arasında en yüksek etkiye sahiptir. İncelemek için linki tıklayınız Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/propolis-damla-50-ml.html
 • MuammerBende önceden toza karşı alerjı vardı üstüste hapşırma yapıydu.Yakın zamandann beri de hava değişikliğinde grip gibi burunda tıkanma, baş ağrısı yapıy 2 gün kendimi düzeltemiyum sizce ne iyi gelir.
 • Şifa MarketToz, polen, gıda maddeleri, hayvan tüyleri gibi bir çok faktör alerjiye neden olabilir. Bitkisel ürünleri kullanırken esas kişinin bunlara karşı aşırı tepkisini engellemektir. Bunun haricindeki yaklaşımların etkisi kalıcı olmamaktadır alerji problemleri için tavsiyemiz linktedir... lütfen tıklayın Bilgi Hattı: 0224 234 5678
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/ant-alrj-meyan-koku-karisimli-set.html
 • Nuray CanKızım 4yasında akar alerjısi tespit edildi hangi bitkiyi önerirsiniz neyapabilirim?
 • Şifa MarketToz, polen, gıda maddeleri, hayvan tüyleri gibi bir çok faktör alerjiye neden olabilir. Bitkisel ürünleri kullanırken esas kişinin bunlara karşı aşırı tepkisini engellemektir. Bunun haricindeki yaklaşımların etkisi kalıcı olmamaktadır alerji problemleri için tavsiyemiz linktedir... lütfen tıklayın bilgi hattı: 224 2 3 4 5 6 7 8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/ant-alrj-meyan-koku-karisimli-set.html
 • Emrah Bolat6aylik çocuğumuzu yüzde kaşınma yanma pullanma kızarıklık nedeniyle dokta götürdük. Süt ve süt ürünleri yumurta et diyeti verdi .. Fakat yine aynı bi değişiklik olmadı . Ktizonlu krem verdi geçiy geri çıkıy . Diyete dikkat ettiğimiz halde neden geçmemiş olabilir ? Başka ne yapabiliriz ?
 • Şifa Market0-3 Yaş bebek ve çocuklar için her hangi bir ürün öneremiyoruz. Doktor kontrolünde ilaç kullanılması gerekir. Lütfen bir doktora danışınız. Çok geçmiş olsun.
  http://sifamarket.com.com/
 • Alerjiye

  İyi

  Gelen

  Bitkiler