Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Alerji Neden Olur
Alerji Neden Olur
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Alerji Neden Olur : Her insanda aynı şekilde görülmez. Her insanın da aynı şeye alerjisi olmaz. Bazı insanlar yumurta, çiğ domates gibi gıdalara alerjisi olurken, bazılarının da kedi, köpek gibi hayvanlara alerjisi olabilir.

Alerjiye bağlı hastalıklar, özellikle son yıllarda gelişmiş ülkelerde çok büyük bir artış gösteriyor. Günümüzde alerjik rahatsızlıklara neden olan sebeplerin başında yanlış beslenme alışkanlıkları, artan şehir yaşamı, kirli hava, temizlik şartları ve benzeri çevresel faktörler geliyor.

Çevresel faktörleri, genetik nedenler izliyor. Son zamanlarda ortaya atılan “Hijyen Teorisi”, alerjik hastalıklarda en önemli artış nedeni olarak gösteriliyor.

Kalabalık bir aile ortamında yaşayan, köylerde ikamet eden, anaokuluna devam eden çocuklarda, birçok mikroorganizma ve parazite karşı, Bağışıklık Sistemi daha fazla gelişiyor. Bu nedenle de, azalan riskle birlikte, alerjiye bağlı hastalıklar, bu çocuklarda daha seyrek görülüyor.

Özellikle şehirler yaşayan ve hijyenik ortamlarda büyüyen çocuklarda ise çok daha az haşır neşir olmalarından dolayı yeterli bağışıklık şekillenmediğinden alerjik reaksiyonlara daha sık rastlanıyor. Göğüs Hastalıkları ve Alerjik Hastalıklar Uzmanı Dr. Gülden Paşaoğlu Karakış‘a göre alerjik reaksiyonların meydana gelmesini engellemek adına çocuklarımızı bazı etkenlere karşı korumamız gerekiyor.

Bunu gerçekleştirebilmek adına, alınabilecek önlemler 3 ana başlık altında toplanıyor;

İlk Tedbirler;

Anne adaylarının, hamilelik ve emzirme dönemlerinde kesinlikle Sigara içmemeleri ve mümkün olduğunca az miktarda alerjik gıdaları tüketmeleri gerekiyor. Bunun yanında, bebeğimizin ilk 6 ay boyunca, sadece anne sütüyle beslenmesi ve böylelikle, ilerleyen zamanlarda alerjiye neden olabilecek duyarlılığının en baştan önlenmesi tavsiye ediliyor.

İkincil Tedbirler;

Çocuklarımızda, alerjiye bağlı hastalıkların gelişimini engellemek için, sigara dumanı ve kirli havaya maruz kalmamasını sağlamamız, çevredeki alerjiye neden olabilecek etkenlerden mümkün olduğunca uzak tutmamız şart.

Üçüncül Tedbirler;

Çocuğumuz, olası bir alerjik hastalığa yakalandığı zaman, ilk olarak onun, duyarlı olduğu alerjik etkenle temasını kesmemiz gerekiyor. Çünkü birçok alerjik reaksiyon, çocuğumuzun alerjenle direk temasından kaynaklanıyor.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Havva KoseSenelerdir alerji ile ugrasiyum cok ilac kullandim ama sizin bitkisel urunlerinizi inceledim ve muhakkak kulanicam... tesekkurler..
  • Şifa Marketİlginize teşekkür ederiz Havva hanım. İyi günler dileriz.. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  • Alerji

    Neden

    Olur