Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Alerji Kaşıntı Tedavisi
Alerji Kaşıntı Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Alerji Kaşıntı Tedavisi : Alerji, kişinin vücuduna normal şartlarda zararlı olmayan maddelerin psikolojik ya da çevresel faktörlerin etkisiyle tepki vermesidir.Normal şartlarda Bağışıklık Sistemi bakterilere ve diğer zararlı maddelere karşı sürekli bir savunma halindedir.Fakat dönemsel olarak bazı maddelere veya durumlara karşı tepki vermesi alerji olarak nitelendirilir. Aslında bu bağışıklık sisteminin bir çeşit yanlış algılamasıdır. Alerji yapılan araştırmalarda gruplandırılmış ve tıp literatüründe eyer almaktadır. Örneğin; toza alerji, polenlere karşı alerji hepimiz duymuşuzdur.

Alerji Nasıl Tedavi Edilir?

Uzmanlara göre; allerji tedavisi için en etkili yol tepkimeye neden olan maddeye temasında kaçınmak tır. Günümüzde çok fazla sayda alerji çeşidi bulunmaktadır.

Alerji çeşitleri ve kaçınılması gereken durumlar;

Gözleriniz sulanıyor burnunuz akıyor ve hapşırıyorsanız toza alerjik reaksiyon riskiniz ola. Yaşamınızı kolaylaştırmak ve bu durumdan kurtulmak adına bazı önlemler alabilirsiniz. Örneğin; yatağınızı havalandırın, her hafta sıcak su ile çarşaf ve battaniyenizi yıkayın. Yattığınız yerin üstüne bir örtü ile koruma kalkanı oluşturun. Bu önlemler sizi koruyacaktır. Ve rahat etmenizi sağlayacaktır.Alerji kaşıntı tedavisi için ise uzmana başvurmanızda fayda var. Vücudun herhangi bir yerinde sanki böcek dolaşıyor hissi ya da batma ve yanma gibi rahatsızlığınız varsa nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

*Sabun ya da çamaşırlarınızın tozu
*Yün ve naylon giyecekler
*Yumurta süt ya da çilek gibi gıdalar
*Kullanmış olduğunuz bazı ilaçlar
*Sinirlilik ya da ruh hali
*Egzema, suçiçeği, kızamıkçık
*Ya da bazı kimyasal maddeler alerjik kaşıntı yaratabilir.

Alerjiye ne iyi gelir?

Bitkisel olarak alerjiye ne iyi geliri diye merak ediyorsanız, doğada var plan bitkisel özlerden yararlanmanız mümkün. Örneğin; papatya, ısırgan, Yulaf ezmesi, fındık ve badem, çözüm olarak sunulabilir.Bitkisel alerji tedavisinde bu özlerin oldukça faydası vardır. Örneğin; papatya kaşıntı ve kurdeşen cilt alerjisinde oldukça faydalıdır. Soğan ve sarımsak her türlü alerjide ise kullanıla bilinecek en güzel 2 sebzedir. Isırgan otu astım, saman nezlesi gibi alerjik hastalıklarda faydalıdır. Tüm bunların dışında özellikle C vitamini alımı alerjik reaksiyonların tedavisinde önemli bir yere sahiptir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Alerji

Kaşıntı

Tedavisi