Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Alerji İlaçları

Her insanda aynı şekilde görülmez. Her insanın da aynı şeye alerjisi olmaz. Bazı insanlar yumurta, çiğ domates gibi gıdalara alerjisi olurken, bazılarının da kedi, köpek gibi hayvanlara alerjisi olabilir.

Alerji rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlar;

Antihistaminler;
IgE ile kaplı mast hücrelerinin alergenle temas ettiklerinde patlayarak Histamin salgıladıklarını hatırlayacaksınız. Akut alerjik hallerde görülen burun akması, kaşınma ve kas kasılmalarına yol açan madde histamindir. Bu etkilere karşı antihistaminler kullanılır.
Histamin vücudun çeşitli işlevlerini düzenlemek için kullanılır, fazla Histamin salgılanması yalnızca alerjik durumlara bağlı değildir. Güneş yanıkları, soğuk, sıcak ve sürtünme, Histamin salgılanmasına neden olduklarından kızarma ve kaşıntıya yol açabilirler.

Bazı kişilerde, deriye dokunmak, Histamin salgılanmasına yeterlidir. Bu durumda tıp dilinde derma-tografi (deriye yazma) denilir. Bu hastalar derilerine yalnızca bastırarak adlarını yazabilir veya resim yapabilirler. Bazı durumlarda stress veya sinir bozuklukları yüzünden Histamin salgılanır ve kaşıntılar başlar. Bazı dikenli bitkiler, Histamin içerdiklerinden ür-tikere yol açarlar.
Antihistaminli ilaçlar, Histamin salgılanmasını engellemedikleri halde sinir uçlarında Histamin etki yapması gereken yerleri ele geçirirler. Çeşitli antihistaminler olduğundan, hastaya uygun türün bulunması için birçok deneme yapmak gerekir. Antihistaminler, çeşitli preparatlar biçiminde bulunurlar: Haplar, sıvı ilaçlar, göz damlaları ve burun damlaları. İğne yapmak için kullanılan antihistaminler ise akut alerjik durumlarda uygulanır.

Antihistaminler Uyku getirdikleri gibi, kas koordinasyonunu da bozabilirler. Onun için araba veya makine kullanması gereken veya işlerine; yoğun bir biçimde dikkat etmesi gereken hastalar, bu yan etkilere karşı dikkatli olmalıdırlar. Öte yandan uykusuzluk çeken bir alerji hastası için, bu yan etkiler olumlu sayılabilir.

Ancak, antihistaminlere de özellikle bunlar doğrudan deriye uygulandıklarında alerjik olmak olasıdır. Onun içindir ki, antihistaminler, böcek ısırmaları gibi kaşıntılara neden olan durumlarda kullanılsalar da, uzun süreli tedavilere uygun değillerdir.
Antihistaminler, genellikle Saman Nezlesi belirtilerini hafifletmek için kullanılırlar. Ama çoğu ilaçta olduğu gibi, bunların hastalığı tedavi etmediklerini unutmamak gerekir. Antihistaminler, aynı zamanda ekzema ve ürtiker kaşıntılarını hafifletmek ve bazı durumlarda kan alma veya serumdan ileri gelen alerjik durumlar için de kullanılırlar. Teoride Astım krizleri için kullanılmaları gerekirse de, uygulamada solunum yollarındaki hava boşluklarını kuruttukları ve buradaki mukozayı yok ettikleri için, astımı tedavi etmek bir yana, daha kötü bir duruma gelmesine neden olabilirler. Ayrıca mide ve bağırsaklarda görülen alerjik durumlarda da kullanılmazlar.

Kortikosteroidler (steroidler);
En çok bilinen kortikosterid ilaç "kortizon"dur. Kortizonun geçmişi ilginçtir; ilk bulunduğunda kortizonun birçok hastalığın neden olduğu iltihapları büyük ölçüde azalttığı görülmüştür. Başta bir mucize ilaç olarak nitelenen ilacın daha sonra sakıncaları ortaya çıkmış ve doktorlar kortizonun yaygın olarak kullanıldığında başka sorunlar meydana getirdiğini fark etmişlerdir. Alerjik reaksiyonları tedavi etmekte çok yararlı olan bu ilacın çok uzun süre kullanılmaması şarttır. Kortikosteroidler, vücutta da bulunan ve şekeri parçalamak ve büyümek gibi birçok işlevleri üstlenen hormonlardır. İlaç kortikosteroidler uzun süre kullanıldıklarında, vücudun bu hormanu salgılamasını engellerler ve sonuç olarak vücudun metabolizması ağır bir biçimde etkilenir.

Kortikosteroidlerin sakıncaları olmasına karşın, alerjilerden kaynaklanan iltihaplanmalar üzerinde son derece etkindirler ve akut alerjik reaksiyonların tehlikeye soktukları hayatları da kurtaracak niteliktedirler. Akut Astım krizi geçiren hastalara kortizon iğneleri verilir. Astımlılar aynı zamanda kısa süreler için hastalıklarını hafifletmek için kortikosteroid haplar alabilirler. Bu ilaç aynı zamanda astımlılar için üretilen fısfıslarda da kullanılır (Fısfıs, hasta nefes aldığında ilacın çok ince pudra biçiminde hava torbalarına ve bronşlara girmesini sağlayan aygıttır). Pomat halindeki kostikosteroidler, derideki alerjiye bağlı iltihapları hafifletmek için kullanılır. Derideki iltihaplı alana günde dört beş kez sürülür. Hasta pomadı az miktarlarda ve ancak hasta olan alana yaymaya dikkat etmelidir.
Kortikosteroidler her ne kadar alerji belirtilerini hafifletmekte çokyararlıysalar da, bir tedavi aracı olmadıklarını unutmamak gerekir.

Bronşodilatör;
Bronşodilatör, bronşlara giden havayollarını açan bir ilaçtır. Astımlılarda bu havayolları kas spazmları nedeniyle ufalırlarve hastanın zorlukla nefes almasına ve hırıltılara neden olurlar. Astım her zaman alerjiden kaynaklanmaz, bazı hallerde Bronşit gibi iltihaplı bir hastalığın sonucu da olabilir. Ama bronşodilatörlerin nedeni ne olursa olsun, astımlı hastalara yararı dokunur.

İki tip bronşodilatör vardır:
Tofinilin bazlı olanlar ve sempatomimetik ilaçlardan elde edilenler. Teofilinin kendisi çayda bulunan doğal bir maddedir ama çayda bulunduğu durumda, vücutça özümlenemediği için kimyasal işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir. Böylece bu madde kolay sindirilir bir biçime dönüşür. Teofilinli ilaçlar, bronşlardaki kasılmaları yatıştırır, beyindeki solunum merkezini uyandırır ve kalbe giden kan damarlarını açarak dolaşımı düzeltir. Teofilinli ilaçlar tablet, sıvı ilaç veya fitil biçimde bulunurlar. Acil durumların gerektirdiği tedavilerde iğne de yapmak mümkündür.
Bazı teofilin preparatlarının tadı oldukça kötüdür, ayrıca günlük miktarlar çok yüksek olduğunda mide bulantısına ve asabiyete yol açabilir. İlaç miktarı kişiden kişiye değiştiği içindir ki, doktorun hastası için en uygun dozu saptaması zaman alabilir.

Sempatomimetik ilaçlar, sempatik sinir sisteminin yaptıklarını aynen uyguladıkları için bu adı kalırlar. Sempatik sinir sisteminin görevleri arasında kalp atışını hızlandırarak daha büyük miktarlarda kan pompalamasını sağlamak da vardır. Bunu kolaylaştırmak için ciğerlere giden hava yollarını da açar.

Sempatik sinir sistemi, adrenalin ve noradrenalin salgılayarak çalışır. Bunun içindir ki, alerjilerin en kötüsü olan anafilaksis hastalarına adrenalin iğneleri yapılır. Adrenalin hemen hastanın tansiyonunu yükseltir ve hava yollarını açar.
Adrenalinden başka birçok sempatomimetik ilaç vardır. Bunların arasında efedrin, izoprenalin ve salbutamol'u sayabiliriz. İlaçlar hapı halinde, sıvı olarak veya fısfıs içinde mevcuttur. İzoprenalin çocuklar istemeden fısfıslarıyla çok fazla çekebildikleri için eski yaygınlığını kaybetmiştir.
Salbutamol, son zamanlarda geliştirilmiş olan rimiterol ve terbutalin gibi sempamimetis ilaçlar, kalpten fazla, hava borularını etkilediklerinden ve dolayısıyla hastayı daha az asabi yaptıklarından yaygınlaşmışlardır.

Disodyum kromoglikat;
İlaç bulan ve geliştiren bilim adamları ilaçlarına söylenmesi güç uzun adlar takmaktan hoşlanmaktadırlar, bu nedenle genellikle disodyum kromoglikatın ticari adı olan İntal kullanılmaktadır.
Bu ilaç mast hücreleri üzerinde etkisini gösterir ve bunların patlayarak Histamin salgılamalarını engeller, ilacın etkili olması için krizden önce alınması gerekmektedir, çünkü mast hücreleri Histamin salgıladıktan sonra ilaç almak, at kaçtıktan sonra ahırın kapısını kilitlemeye benzer.
İlk kullanımı yalnızca alerjik Astım içinken, bugün çeşitli disodyum kromoglikat preparatları geliştirilmiş bulunmaktadır, ve bunlar burun, kulak ve karındaki alerjik reaksiyonları durdurmak için kullanılırlar. Bu preparatların her birinin kendi ticari adı vardır. İntal genellikle fısfıs yoluyla alınır.

İlaç kapsül içinde bir tozdur ve fısfısın içine yerleştirilir. Kapsül, fısfısın üzerindeki bir delgiye basılarak patlatılır ve içeriğin-ce bir toz olarak solunum yollarına alınır. Soluk almakta zorluk çeken yaşlılar ve çok küçük çocuklar İntal'i sıvı bir sprey olarak kullanabilirler.
İlaç yapımcıları riniti önlemek üzere, burundan enfiye gibi çekilen bir aygıt da geliştirmişlerdir. Gözdeki alerjik reaksiyonları önlemek için göz damlaları olduğu gibi, mide ve bağırsaklardaki alerjik reaksiyonları durdurmak için yutulacak haplar da vardır.
İlacın yaygınlığı, yararlarının yan etkilerinden fazla olmasına bağlıdır. Birçok hasta bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra, kortikosteroid almayı bırakmıştır. Gene de birçok ilaç gibi gebeliğin ilk zamanlarında kullanılması uygun olmadığı gibi hastanın boğazında iltihaplanma olduğu zaman gırtlağı tahriş edebilir. Ayrıca uzun süre kullandıktan sonra ilacı birden kesmemeye özen göstermek gerekir. Çünkü ilacı aniden bırakmak, bazı hallerde bir Astım krizine neden olabilir.

İlaçlar, milyonlarca insanın alerjilerden çektikleri acıyı dindirmiş ve bu kişilerin alerji belirtileri nedeniyle günlük hayatlarını yürütmekte çektikleri zorlukları ortadan kaldırmıştır. Ama gene de ünlü onsekizinci yüzyıl doktorlarından VVilliam Withering'in şu sözlerini unutmamakta yarar vardır: "Ufak dozlarda verilen zehirler en iyi ilaçlardır, ama aşırı dozda ilaçlar zehirdir."
Bir kişiye yararlı olan bir ilaç, başka birini hiç etkilemeyebilir, aynı biçimde bir kişi için uygun olan bir doz, başka bir insana aşırı veya çok az gelebilir. İlaçlara saygılı olmak gerekir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Akar Alerjisi Alerjen Nedir
 Alerji 3 Alerji
 Alerji 4 Alerji Aşı Tedavisi
 Alerji Aşıları Alerji Aşıları 2
 Alerji Aşısının Yan Etkileri Alerji Belirtileri
 Alerji Belirtileri 2 Alerji Belirtileri Nelerdir
 Alerji Bitkilerle Tedavisi Alerji Bitkisel Çözüm
 Alerji Bitkisel Tedavi Alerji Bitkisel Tedavisi
 Alerji Çeşitleri Alerji Deri Testi
 Alerji Diyeti Alerji Doktorları
 Alerji Doktoru Alerji Doktoru İstanbul
 Alerji Hakkında Alerji Hastalığına İyi Gelen Şifalı Bitkiler...
 Alerji Hastalıkları Alerji Hastanesi
 Alerji İçin Bitkisel Çözüm Alerji İçin Bitkisel Çözüm 2
 Alerji İçin Bitkisel Tedavi 2 Alerji İçin Bitkisel Tedavi 3
 Alerji İçin İlaç Alerji İçin Şifalı Bitkiler
 Alerji İğnesi Alerji İlacı
 Alerji İlaçları Alerji İlaçları 2
 Alerji İlaçları İsimleri Alerji Kaşıntısı Tedavisi
 Alerji Kremi Alerji Kremleri
 Alerji Merkezi Alerji Nasıl Geçer
 Alerji Nasıl Geçer 2 Alerji Nasıl Tedavi Edilir
 Alerji Neden Olur Alerji Polikliniği
 Alerji Problemleri Genel Alerji Tedavi Yöntemleri
 Alerji Tedavileri Alerji Tedavileri 2
 Alerji Tedavisi 2 Alerji Tedavisi 3
 Alerji Tedavisi 4 Alerji Tedavisi 5
 Alerji Tedavisi Bitkisel Alerji Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
 Alerji Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Alerji Testi
 Alerji Testi 2 Alerji Testi Nasıl Yapılır
 Alerji Testi Nerede Yapılır Alerji Testleri
 Alerji Türleri Alerji Ve Tedavisi
 Alerji Yapan Yiyecekler Alerjide Bitkisel Tedavi
 Alerjik Alerjik Astım İlaçları
 Alerjik Astım Nedir Alerjik Bronşit Tedavisi
 Alerjik Burun Tıkanıklığı Alerjik Hapşırma
 Alerjik Hastalıklar Alerjik İlaçlar
 Alerjik Kaşıntıya Bitkisel Çözüm Alerjik Nezle
 Alerjik Nezle Bitkisel Tedavi Alerjik Öksürük Bitkisel Tedavi
 Alerjık Rınıt Alerjik Rinit Belirtileri
 Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi 2 Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi 3
 Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi Alerjik Rinit Bitkisel Tedavisi 4
 Alerjik Rinit Bitkisel Tedavisi 5 Alerjik Rinit İlaçları
 Alerjik Rinit Nedir Alerjik Rinit Tedavisi 2
 Alerjik Rinit Tedavisi Alerjik Rinitin Bitkisel Tedavisi
 Alerjik Tedavi Alerjik Tedavisi
 Alerjinin Belirtileri Alerjinin Bitkisel Tedavisi
 Alerjinin Tedavisi Alerjinin Tedavisi 3
 Alerjinin Tedavisi Nedir Alerjisi
 Alerjiye Bitkisel Çözüm Alerjiye Bitkisel Çözüm 2
 Alerjiye İyi Gelen Bitkiler Alerjiye İyi Gelen Bitkiler
 Alerjiye Ne İyi Gelir Alerjk Nezle
 Allerji Bitkisel Tedavisi Allerji Doktorları
 Allerji İlaçları Allerji Tedavisi
 Allerji Testi Allerji Testi
 Allerji Testleri Allerjik Hastalıklar
 Allerjik Konjonktivit Tedavisi Allerjik Rinit
 Allerjik Rinit Bitkisel Tedavi Bahar Alerjisi
 Bahar Alerjisi İlaçları Bahar Alerjisi Tedavisi
 Bahar Alerjisine Bitkisel Çözüm Bebek Alerji
 Bebeklerde Alerji Bebeklerde Alerji Belirtileri
 Bebeklerde Alerji Tedavisi Bebeklerde Alerji Testi
 Besin Alerji Testi Besin Alerjisi
 Besin Alerjisi Testi Besin İntoleransı Nedir
 Bitkisel Alerji Tedavisi Bursa Alerji Merkezi
 Burun Alerjisi 2 Burun Alerjisi
 Burun Alerjisi Bitkisel Tedavisi Burun Alerjisi Tedavisi
 Çocuk Alerji Çocuk Alerji Doktoru
 Çocuk Alerji Testi Çocuk Alerji Uzmanı
 Çocuk Alerjisi Çocuk Alerjisi 2
 Çocuk Allerji Çocuklarda Alerji
 Çocuklarda Alerji Belirtileri Çocuklarda Alerji Tedavisi
 Çocuklarda Alerji Testi Çocuklarda Alerji Testi 3
 Çoçuklarda Burun Tıkanıklığı Çocukta Alerji
 En İyi Alerji Doktoru En İyi Alerji İlacı
 Ev Akarları Alerjisi Ev Tozu Akarı Alerjisi
 Ev Tozu Alerjisi Ev Tozu Alerjisi Tedavisi
 Gıda Alerji Testi Gıda Alerjisi
 Gıda Alerjisi Tedavisi Gıda Alerjisi Testi
 Güneş Alerjisi Güneş Alerjisi Bitkisel Tedavi
 İlaç Alerjisi İlaç Alerjisi Tedavisi
 İzmirde Alerji Testi Yapan Hastaneler Kanda Alerji Testi
 Kimler Alerjiye Daha Yakın Kronik Alerji
 Kurdeşen Mevsimsel Alerji
 Mevsimsel Alerjik Rinit Mevsimsel Alerjik Rinit
 Pediatrik Alerji Polen Alerji
 Polen Alerjisi Polen Alerjisi
 Polen Alerjisi Aşısı Polen Alerjisi Bitkisel Tedavi
 Polen Alerjisi Tedavisi Polen Alerjisine Bitkisel Çözüm
 Soğuk Alerjisi Tedavisi Süt Alerjisi
 Süt Alerjisi 3 Toz Alerjisi
 Toz Alerjisi Belirtileri Toza Alerji
 Toza Karşı Alerji

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.