Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Alerji Bitkisel Çözüm
Alerji Bitkisel Çözüm
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Alerji Bitkisel Çözüm :

Alerji, vücudun normalde zararlı olmayan maddelere, hava ya da psikolojik şartlardan dolayı aşırı reaksiyon göstermesi durumudur. Alerjik rahatsızlıklar kişiden kişi ye farklılıklar göstermektedir. Nedeni farklı, kişideki reaksiyonu da farklıdır. Bu yüzden alerji bitkilerle tedavisi de farklılıklar göstermek zorundadır.

Normalde vücudumuzun en önemli sistemi olan bağışıklık sistemi, aslında zararlı olmayan maddelerin kişilerde aşırı yanıt vermesine neden olur. Buna aşırı duyarlılık ya da alerji denmektedir. Bu reaksiyona neden olan antijene de alerjen adı verilmektedir. Alerjiler tek tip olmadığı gibi, farklı nedenlerden kaynaklı ortaya çıkabilirler. Vücudun farklı yerlerinde meydana gelen alerjiler çeşitli şiddette de olabilirler.

Alerjik reaksiyonlara neden olan alerjenler, solunum yoluyla, ciltten temas veya yiyecek şeklinde alınabilirler. Bu alerjenerin vücutta reaksiyon oluşturması için daha öncesinde mutlaka vücuda daha önce girmesi gerekmektedir. Burada anlatılmak istenen aslında bağışıklık sisteminin bu

maddeyi daha önceden tanıyor olması demektir. Ancak bu şekilde vücut bu maddelere duyarlı olmaktadır. Bundan sonraki aşamalarda ise bilindiği üzere reaksiyonlar çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. Reaksiyon gelişiminin sorumlusu, vücuttaki mast hücrelerinin alerjenler tarafından

parçalanması ve içinden “histamin” denilen maddenin çıkmasıdır. Bu alerjilerin en bilinenleri, toz akarı. kurdeşen ya da astım, alerjik rinit (saman nezlesi)dir. Kişi bazı maddelere karşı alerjisi varsa bu maddelerden uzak durmalı ve alerji hastalığına iyi gelen bitkilerden yararlanmalıdır.

Bağışıklık Sistemi bakıldığında alerjen maddeyi tanımakta ve onu belleğine almış durumdadır ve bu yabancı maddelere karşı antikorlar üretmektedir. Bu şekilde vücut alerjenleri saf dışı bırakmak isteyip yanıtını verir. Organizmada görülen aynı antijenlere karşı vücut hazırladığı cevabı verir bu yüzden örneğin Saman Nezlesi olan biri her yıl polenlerle karşılaşırsa bağışıklık sistemi hemen reaksiyon göstermektedir.

Alerji için bitkisel tedavi dediğimiz gibi alerji çeşitlerine göre farklılıklar göstermektedir. Fakat şunu söylemek gerek ki Yeterli derecece C vitamini depolamak vücut için çok önemlidir. Alerjisi olan kişilerin pastırma, sucuk, konserve, et ve balıklar, kavun, çilek gibi vücudun direncini düşürecek besinlerden uzak durması gerekmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Alerji

Bitkisel

Çözüm