Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Alerji Belirtileri Nelerdir
Alerji Belirtileri Nelerdir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Alerji Belirtileri Nelerdir: Her insanda aynı şekilde görülmez. Her insanın da aynı şeye alerjisi olmaz. Bazı insanlar yumurta, çiğ domates gibi gıdalara alerjisi olurken, bazılarının da kedi, köpek gibi hayvanlara alerjisi olabilir.

İnsan vücudundaki Bağışıklık Sistemi vücuda yabancı gelen her etken bir savaş içerisindedir ve onları yok etme eğilimindedir.

Kişi, bağışıklık sistem ya da immün sistem adı verilen sistemin kuvvetine göre hastalıklara galip gelebilir. Fakat bazı durumlarda yanlış sinyal olması söz konusudur.

Alerji olarak da isimlendirilen bu durumda, vücut için zararsız olan bir faktöre karşı vücudun alarma geçmesidir. Kişideki bu durum hava şartlarından psikolojik nedenlere kadar değişen faktörlere bağlı olabilir. Alerji durumunda vücut alerjen (alerjik reaksiyona yol açan faktöre “alerjen” denir) maddeye karşı aşırı hassasiyet ya da duyarlılık gösterir. Bu maddeler nefes, ağız ya da cilt ile temas sonucu vücuda alınabilirler. Alerji belirtileri hafif, orta ya da şiddetli olarak kategorize edilebilir.

Hafif Alerji belirtileri
Hafif alerji belirtileri şunları içerebilir;

İsilik
Kaşıntılı, sulu gözler
Tıkanıklık
Vücudun diğer bölgelerine yayılmış olamayan hafif alerjik reaksiyonlar

Orta Alerji belirtileri
Orta alerjik reaksiyonlar vücudun diğer bölgelerinde yayılmış olan belirtiler içerebilir,

Bunlar;

Kaşıntı
Nefes alma zorluğu
Ciddi alerji belirtileri (Anafilâksi)
Anafilâksi yaşamı tehdit eden acil bir durumdur. Anafilâksi, alerjen maddelere karşı vücudun tepkisi ani olmakta ve bütün vücudu etkileyen nadir bir durumdur. Alerji belirtileri birkaç dakika içinde göz veya yüzde ani Kaşıntı ile başlar ve daha ciddi belirtilerle ilerleme gösterir. Solunum ve yutkunma güçlüğü, şişlikler de alerjini derecesine göre değişebilmektedir.

Bunlardan başka ciddi semptomlar ise;

Karın ağrısı
Kramp
Kusma
İshal

Akıl karışıklığı ya da Baş Dönmesi de görülebilmektedir.

Bu semptomlara alerjiden başka durumlarda da gelişebilmektedir. Bu belirtiler tek başlarına bile hastalık habercisi olabilirler. Bu nedenle yukarıda sayılan durumlarda hastalık olup olmadığını anlamak için bir doktora görünmenizde yarar vardır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Halide Uçarselam ben halide bende alerji olduğunu düşünüyorum baharat yediğimde sürekli öksürüyorum alerjinin belirtileri nelerdir acaba? en kısa sürede cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim iyi çalışmalar diliyorum.
  • Alerji

    Belirtileri

    Nelerdir