Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Alerji Aşısının Yan Etkileri
Alerji Aşısının Yan Etkileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Alerji aşısının yan etkileri burun tıkanması, göz yaşarması ve şişmesi gibi hafif olabileceği gibi nefes daralması ve alerji şoku gibi çok ciddi acil müdahale gerektirecek durumlarda teşkil edebilir.

Allerji aşıları kişinin allerjik olduğu maddeleri, sözgelimi polenleri, ev tozu akarlarını vs. içerir. Bu nedenle aşı uygulaması sonrasında allerjik reaksiyonlar görülebilir.

Bu risk nedeniyle aşılar mutlaka bir allerji uzmanınca uygulanmalı ve hasta aşıdan sonra yarım saat süreyle aşı yapılan sağlık merkezinde beklemelidir. Aşılar ilaç değildir ve herhangi bir farmakolojik madde içermezler. Dolayısıyla, aşılara bağlı olarak başka bir yan etki söz konusu değildir.

Alerji Nedir

Allerji kişilerin aslında zararlı olmadıkları halde bazı maddelerekarşı aşırı reaksiyon göstermesidir.Bizi zararlı organizmalara karşı koruyan bağışıklık sistemimiz görevleri istilacıları (antijenleri) zararsız hale getirmek olan vücut savunmacılarını (antikorlar) üretir.

Normalde vücudumuzu koruyan Bağışıklık Sistemi bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere de aşırı yanıt verir. Bu reaksiyonlara aşırı duyarlılık ya da allerji adı verilir.Allerjik reaksiyona yol açan antijene de allerjen adı verilir.Allerjik reaksiyonlar tek tip değildir, birçok yolla ortaya çıkarlar, vücudun değişik bölümlerinde meydana gelebilirler ve çeşitli şiddette olabilirler.

İmmün (bağışıklık) sistemimiz iyi bir belleğe sahiptir. Yaşamımızın başlangıcında organizmamız yabancı maddelerle karşılaştığında immun sistem onları tanımayı ve belleğine almayı öğrenir.Ardından yabancı maddelere (antijenlere) karşı antikorlar üreterek yanıtını hazırlar.

Organizmada ne zaman aynı antijen görülse hatırlama özelliği nedeniyle daha önceden hazırlanmış yanıt başlar. Bu nedenle Saman Nezlesi olan bir kişi her yıl polenlerle karşılaşınca immun sistemdeki bu özellik sebebiyle hemen reaksiyon gösterir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Ahmet TandakHocam merhaba kolay gelsin haftaya cocuguma alerji aşısı yapılacak buradaki makaleyi okudumda bu bahsettiğin yaz etkiler kalıcı olarak mı ? Acaba yardım ederseniz çok sevinirim
  • Alerji

    Aşısının

    Yan

    Etkileri