Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Akut Akciğer Ödemi

Akut akciğer ödemi, akciğerlerde toplanan sıvı miktarında artış sonucu,Gaz alış-verişinde bozuklukla karakterize, acil tedavi gerektiren bir durumdur. Esas olarak interstisyel aralıkta ve alveoller içinde anormal derecede sıvı birikimiştir.

Normal olarak erişkinde pulmoner kapiller basınç ortalama 6-8 mmHg,plazma onkotik basıncı 28 mmHg civarındadır. Alveolde sıvı toplanabilmesi için "pulmoner kapiller uç basıncının" ortalama dört kat artması gerekmektedir. Bu artışın nedenleri pulmoner kapillerlerinde basınç yükselmesi ve/veya alveoller ile kapillerlerin arasındaki bariyerde geçirgenliğin artmasıdır.

ETYOLOJİ

Akut akciğer ödemi etyolojik olarak iki gruba ayrılabilir:

• Kalp ile ilişkili nedenler (özellikle sol ventrikül yetmezliği, mitral darlığı, endokardit, kalp tamponadı gibi durumlar)

• Kalp ile ilişkili olmayan nedenler

AKUT AKCİĞER ÖDEMİ DÖNEMLERİ VE ÖZELLİKLERİ

1. Konjesyon Dönemi

Bu dönemde interstisyuma sıvı geçişi lenfatik akım artışı ile dengelenmeye çalışılır. Bu dönemde klinik olarak önemli bir bulgu yoktur; hafif taşipne ve

efor dispnesi görülebilir. Akciğer parankimi genellikle normaldir (bazen "geyik boynuzu" görünümü vardır).

2. interstisyel Ödem Dönemi

İnterstisyuma geçen sıvı lenfatik taşıma kapasitesini aşar ve interstisyumda birikir. Bu dönemde huzursuzluk, endişe ve hava açlığı vardır. Belirgin taşipne, ortopne görülebilir. Akciğerde ince raller, pulsus alternans ve S3 bulunabilir. Akciğerde Kerley-B çizgileri ve vasküler yapılarda belirginleşme vardır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.