Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Akciğerde Tümör
Akciğer'in iyi huylu ve kötü huylu tümörleri bulunabilir. Ne yazikki, Sigara içimine de bağlı olarak, en sık olarak, kötü huylu tümörlerine rastlanır ki bu tümörlerin bir diğer adı da "Akciğer Kanseri" dir. Akciğer kanserinde özellikle erken evrelerde cerrahi tedavi yüz güldürücüdür. Erken evrede yakalanarak uygun bir şekilde tamamen çıkarılmış bir tümörü olan hastanın, kanserden "TAMAMEN" kurtulması mümkündür. Yakalanan evre ne kadar küçükse bu olasılık o kadar artar. 1 cm'lik tümörlerde bu oran %90 civarındadır.

Bu nedenle, akciğer kanserini erken yakalamak için, 35 yaşından sonra özellikle Sigara içen HERKESİN YILDA BİR KEZ röntgen çektirmesi, hatta mümkünse 40 yaşından sonra yılda bir kez göğüs tomografisi çektirmesi uygundur (Tomografi uygulaması, A.B.D.'de ve birçok batılı ülkede uygulanmamakta, ancak, Japonya'da uygulanmaktadır. Japonya'da yakalanan akciğer kanserlerinin yarıdan fazlası ilk evrede yakalanmaktadır.

Bu oran A.B.D.'de %15 civarındadır. Ülkemizde ise çok daha düşük olduğu düşünülmektedir) Akciğer kanserinin ilk belirtileri, hiç geçmeyen uzun süre (1 ay ya da daha fazla) devam eden öksürük, göğüs ağrısı, neden olmaksızın (diyet vb) aşırı kilo verme, çok sık akciğer infeksiyonu geçirme, bir süredir tedaviye rağmen bol balgam çıkarma gibi belirtiler olabilir. Böyle durumlarda, en kısa zamanda bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir. Bu konuda daha geniş bilgiyi Sigara ve Akciğer Kanseri yazımızda bulabilirsiniz.

Pnömoni


Pnömoni, bir alt solunum yolu infeksiyonu, daha özgün şekli ile bir akciğer dokusunun (parenkimi) infeksiyonudur. Yani, akciğer dokusunun bir bakteri ya da virus ile infekte olmasıdır. Halk arasındaki adı 'Zatüre' dir. 'Bronşit' te bir akciğer infeksiyonu olmak ile birlikte, bronşit, akciğerlerdeki 'hava yollarının' (bronşlar) infeksiyonudur ve pnömoniden bu nedenle ayrıdır.

Pnömoni, en sık olarak 'pnömokok' ve 'streptokok' adı verilen bakteriler tarafından oluşturulur. Tüberküloz mikrobu da pnömoni yapar, ancak, tüberkülozun yaptığı pnömoninin akciğerlere yerleşimi, infeksiyonun tedaviye oldukça dirençli olması ve özel ilaçların (anti-Tüberküloz ilaçlar) oldukça uzun süreler kulanılmasının gerekliliği ile pnömoniler içinde ayrıca incelenir ve hem hasta hem de tedavi eden hekim için özelliği büyüktür.

Pnömoni, genellikle Bağışıklık Sistemi tamamen normal olan ve başka bir vücud direncini kıran hastalığı olmayan kişilerde, pnömoniye neden olan bakteriyi kişi akciğerlerine -hava yolu ile- alsa dahi oluşmaz. Bu nedenle, pnömoni en çok, bebekler ve küçük çocuklarda, yaşlılarda, AIDS gibi hastalığı bulunan kişilerde, ciddi kalp hastalığı olan kişilerde, organ nakli yapılan ve bu nedenle bağışıklığı baskılayan ilaçlar alan hastalarda ve ameliyat geçiren hastalarda ortaya çıkar. Burada belirtilen riski bulunan kişilerde (örneğin yaşlılarda) viral bir infeksiyon sonrası (örneğin ağır bir grip) da ortaya çıkar. Sigara içen kişilerde görülme sıklığı içmeyenlere oranla çok daha yüksektir.

Pnömoni, hemen teşhis konulması gereken ve ciddi tedavi gerektiren bir hastalıktır. Uygun ve erken başlayan bir tedavi ile ortadan kalkar, ancak, tedavisiz kalırsa ölümcül de olabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, en çok ölüme sebep olan hastalıklarda 6. sırada yer almaktadır.

En sık görülen belirti, uzun süren ve balgam çıkarmaya neden olan öksürük, ateş, Nefes Darlığı ve kilo kaybıdır. Bazen göğüs ağrısı, çocuklarda daha çok olmakla birikte Karın Ağrısı ve Mide Bulantısı da görülebilir. Yukarıda sayılan risk gruplarında, 1 haftadan uzun süren ve göğüs ağrısının, balgamın ve nefes darlığının bulunduğu kişilerde, özellikle bir gribin ardından ortaya çıktı ise süphelenilerek hemen bir hekime başvurulmalıdır.

Teşhis, muayene ve göğüs röntgeni ile konulur. Neden olan bakteri ya da virus(çok nadir olarak) 'kültür' yapılarak saptanır. Uygun antibiyotiklerin en az 15-20 gün kullanılması ve bu sırada mutlak ilgili uzman hekimin takibi gerekir. Uzun süren, tekrarlayan ya da tedavi olmayan pnömoniler, akciğerde bazı başka hastalıkların da bulunabileceği anlamına gelebilir.

Bu nedenle, gelişigüzel yetersiz ya da fazladan Antibiyotik kullanımı yapılmamalı, ülkemizde çok sık olarak yapıldığı gibi 'öksürüğe, öksürüğü azaltan şurup verilir' şeklinde bir düşünce ile sürekli öksürüğü azaltan ilaçlar alınmamalıdır. Çünkü öksürük, vücudun bir savunma refleksidir ve amacı, akciğerde birikmiş olan ve içinde doku parçaları ve bakterileri bulunduran mukusu (balgam) dışarı atarak, hastalığın geçmesine yardımcı olmaktır.

Bu nedenle hastalıkta verilen şuruplar öksürüğü kesen değil, tam tersine, öksürüğü kolaylaştıran ve balgamı yumuşatarak daha kolay çıkmasını sağlayan 'ekspektoran' şuruplardır. Tam ve yeterince tedavi olmayan pnömoniler, tekrarlayabilir ya da 'bronşiektazi', 'akciğer apsesi' ya da 'ampiyem' gibi tedavisi çok daha zor ve hastada sekellere neden olabilen komplike hastalıklara neden olabilir.

Gerekli ve yeterli süre yapılan bir tedavi ile pnömoni, hiç bir iz bırakmadan 1 ay içinde tamamen kaybolur. Akciğer röntgeni ise, 2 ay kadar sonra tamamen sağlıklı bir akciğeri gösterir. Çünkü, akciğer, hasta tamamen kendini iyi hissetse bile 1 ay kadar süre daha içerideki mikropların öldüğü sıvıları temizler ve kendini onarır.

Tüberküloz (Verem) ve Akciğer'in Diğer İltihaplı Hastalıkları


Akciğerin iltihaplı hastalıkları (Bronşit, zatüre vb), çoğunlukla, uygun tıbbi tedaviler ile tamamen ortadan kalkabilen hastalıklardır. Ancak, kişinin, bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda, ya da doğuştan akciğerde veya solunum sisteminde süregelen bazı hastalıklarda (kistik fibrosis, astma vb) bu infeksiyon hastalıkları, çok uzun sürebilir ya da çok sık tekrarlayarak, akciğerin düzelemeyecek bir şekilde bozulmasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda ameliyat gerekir.

Bu tip hastalıklara verilebilecek, en sık rastlanan örnek "Bronşiektazi" dir. Tüberküloz (verem) hastalığı ise, vücudun her yerinde gözükebilen bir iltihabi hastalıktır. Hastalığa "Mycobacterium tuberculosis" adında bir bakteri neden olur. Vücudda en sık akciğerlerde olur. Genelde vücud direnci düşmüş kişilerde, en sık olarak kötü ve dengesiz beslenen kişilerde görülür. Uygun tedavi ile tamamen iyileşebilir. Üstelik, tüm ülkemizde, köylerde dahil, verem ilaçları herkese ücretsiz verilir.

Ancak, verilen tedavi düzenli uygulanmazsa (ki genellikle 6 ay ya da 1 yıl düzenli tedavi gereklidir) Tüberküloz mikrobu akciğeri telafisi olmayacak bir şekilde "bozar". Bu durumda cerrahi tedavi kaçınılmaz olur. Tüberküloz için yapılacak en iyi davranış, uygun aşılamaları yaptırtmaktır. Hastalığın saptanması durumunda ise, verilen tedaviyi aksatmadan uygulamak çok önemlidir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Akciğer 3 Akciğer Ağrısı
 Akciğer Ağrısı 2 Akciğer Ağrısı 3
 Akciğer Ağrısı 4 Akciğer Ağrısında-Akciğer Çıbanında
 Akciğer Ağrısında Akciğer Çınanında Akciğer Apsesi 2
 Akciğer Apsesi 3 Akciğer Apsesi 4
 Akciğer Astımı Akciğer Astımı 2
 Akciğer Astımı 3 Akciğer Astımı 4
 Akciğer Çıbanı Akciğer Çibanı 3
 Akciğer Delinmesi Akciğer Delinmesi 2
 Akciğer Delinmesi 3 Akciğer Enf Arktürü
 Akciğer enfarktüsü Akciğer Enfarktüsü 2
 Akciğer Hastalığı 2 Akciğer Hastalığı 3
 Akçiğer Hastalıkları Akciğer Hastalıkları 2
 Akciğer Hastalıkları 2 Akçiğer Hastalıkları 3
 Akciğer Hastalıkları 4 Akciğer Hastalıkları 5
 Akciger Hastalıkları 6 Akciğer Hastalıkları Bitkisel Tedavi
 Akciğer Hastalıkları Koah Akciğer Hastalıkları Nelerdir
 Akciğer Hastalıkları Uzmanı Akciğer Hastalıklarına Şifa Terkibi
 Akciğer İltihabı Akciğer iltihabı 2
 Akciğer İltihabı 3 Akciğer İltihabı 4
 Akciğer İltihabı 5 Akciğer İltıhabı 6
 Akciğer İltihabı 7 Akciğer İltihabı (Za Torre)
 Akciger Iltihabı (Zaturre) Akciğer Kanaması
 Akciğer Kanaması Akciğer Kanaması 2
 Akciğer Kanaması 3 Akciğer Kanaması 3
 Akciğer Kanaması 4 Akciğer Kanaması 6
 Akciğer Kanamasında Akciğer Kangreni
 Akciğer Kangreni 2 Akciger Kanseri
 Akciğer Ödemi 3 Akciğer Rahatsızlığı İle Meydana Gelen Kan Tükürme...
 Akciğer Rahatsızlığı İle Meydana Gelen Kan Tükürme... Akciğer Rahatsızlıkları
 Akciğer Rahatsızlıkları 2 Akçiğer Roberkolozu
 Akciğer Sıkışması Akciğer Sıkışması ve Geğirmek
 Akciğer Sıkışması ve Geğirmek 2 Akciğer Sıkışması ve Geğirmek 3
 Akciğer Şişmesinde Akciğer Şişmesinde 2
 Akciğer Tümörleri 2 Akciger Tumoru
 Akciğer ve Bronş Rahatsızlıklarında Akciğer ve Bronş Rahatsızlıklarında 2
 Akciğer ve Solunum Yolları Hastalıkları Akciğer Ve Solunum Yolları Hastalıkları 2
 Akciğer Veremi Akciğer Veremi 2
 Akciğer Veremi 3 Akciğerde Tümör
 Akciğerden Şikayeti Olanlar Akciğerler
 Akciğerler Ve Hastalıkları Akciğerler ve Nefes Boruları
 Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu  Amfizem 2
 ARDS Özeti Aspirasyon Pnömonim
 Atelektazi(Kollaps) Bronşektazi
 Ciğer Genişlemesi Ciğer Nakli
 Ciğerleri Temizleyici 2 Ciğerlerin Su Toplamasında
 Diffüz Alveoler Hemoraji Sendromları Diffüz interstisiyel Fibrozis Özeti
 Diffüz İnterstisiyel Restriktif İnfiltratif Akciğe... Faktör IX Eksikliği (Hemofili B, Christmas Hastalı...
 Faktör VIII Eksikliği (Hemofili A, Klasik Hemofili... Fibrozise Yol Açan Hastalıklar
 Gırtlak ve Akciğer Kanseri Goodpasture Sendromu
 Hipersensitivite Pnömonisi İdyopatik Pulmoner Hemosiderozis
 İlaç Ve Radyasyona Bağlı Pulmoner Hastalıklar... Kanama Hastalıklar Özeti
 Karaciğer Büyümesi 2 Karsinomlar
 Kistik Fibrozis Kollajen Vasküler Hastalıklarda Akciğer Tutulum...
 Kriptojenik Organize Pnömoni Kronik Bronşit 2
 Kronik Bronşit Özeti Laboratuar
 Maksimum Ekspirasyon Akımı Volüm Eğrisi Nonspesifik interstisiyel Pnömoni
 Pnömokonyozlar Pnömokonyozlar Özeti
 Pnömosistis Pnömonisi Pnömotoraks Hemotoraks Ve Şilotoraks
 Postural Drenaj Pulmoner Hipertansiyon
 Röntgen Sigara İle İlişkili İnterstisyel Hastalıklar
 Thorax Duvarı Anatomisi Timus Hastalıkları
 Tüberküloz Tüberküloz Özeti
 Zatülcenp-Plörezi Zorlu Vital Kapasite

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.