Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Akçiğer Hastalıkları

Göğüs boşluğunda kalbin her iki yanına yayılır, vücudumuzun temel ihtiyaçlarından olan oksijenin alınıp karbondioksitin vücut dışına salınımını sağlar, içinde hava kesecikleri bulanan süngerimsi yapıdaki akciğerin rengi birey büyüdükçe değişir.    

Akciğer kanseri:

Akciğer Kanseri nedir?

Kanserli hücre akciğerimizdeki hava yollarına yerleşerek hızlı ve istenmedik biçimde yayılmaya başlar. Kötü huylu bu hücrenin yayılması geç fark edildiğinde Akciğer Kanseri ölümcüldür. Kanserden kaynaklanan ölümlerden %29’undan Akciğer Kanseri sorumludur.

İki çeşit Akciğer Kanseri hücresi vardır. Küçük hücreli Akciğer Kanseri, Büyük Hücreli Akciğer Kanseri kanserin hangi tür olduğu mikroskop altında tespit edilebilir. Akciğer kanseri, zamanında teşhis edilmediğinde metastaz söz konusu olur yani kanserli hücreler diğer organlara da yayılmaya başlar. Eğer akciğer kanserinin başlangıç evresinde yani kanserli hücrelerin büyüklüğünün 1cm’den az olduğu durumlarda teşhis edilirse hastanın yaşama şansı %85’lere çıkmaktadır.

Akciğer Kanseri nasıl tedavi edilir?

3 tip tedavi yöntemi vardır.

1- Kanserli bölgenin cerrahi müdahale ile çıkarılması.

2- Işın tedavisi ile kanserler hücreye ışın yollanarak yok edilmesi

3-Kemoterapi: kimyasallarla yani ilaçlarla kanserli hücrelerin öldürülmeye çalışılması.
Akciğer kanserinin en temel nedeni sigaradır. Eğer uzun süredir Sigara içiyorsanız akciğerlerinizi tetkik ettirmeniz hayati derecede önemlidir!

Pnömoni (Zatürre):

Halk dilinde daha çok Zatürre adı kullanılır. Ağır gribal enfeksiyonlarla Zatürre genelde karıştırılır. Akciğerlerimizdeki hava keseciklerinin içlerine bakteri ve virüslerin neden olduğu iltihapların dolması, alveol dediğimiz bu keseciklerin solunum görevini yerine getirememesi pnomoni olarak adlandırılır. Orta ve ağır şiddette seyredebilen Zatürre iki çeşittir. Toplum kaynaklı pnömoni ve Hastane kaynaklı pnömoni.

Pnomoni’nin en önemli nedenleri: Sigara bağımlılığı, aşırı yorgunluk, soğuğa maruz kalma, tedavi edilemeyen akciğer hastalıkları, zehirli gazlar, Kistik Fibrozis, ÜSYE vb olarak sayılabilir.

Pnömoni’nin Belirtileri: Nefes almada zorluk çekme, balgam atma, baş ağrısı, ateş, bulantı, Kusma olarak sayılabilir, Hastada nezle belirtileri ve boğaz yanması görülebilir.

Pnömoni’nin Tedavisi: Zatürre hastasının tedavisine doktor karar verir evde ya da hastanede tedavi edilebilen bir hastalıktır. Doktorun verdiği reçeteye uyularak evde tedavi olunabilir. Bunu şu şekilde yapabiliriz. Eğer hasta çocuğumuz ise ateşini sık sık ölçmemiz ve kaydetmemiz gerekir ateş 39 derecenin üstüne çıkarsa doktorumuza başvurmalıyız, hastanın bulunduğu oda soğuk buhar makinesi alınarak nemli hale getirilmelidir. (Bu makineler çok pahalı değildir temin edebilirsiniz) Doktorunuz, hikâyenizi dinleyerek ve Zatürre bulgularına bakarak hangi antibiyotiğin kullanılması gerektiğine karar verir. Çoğu zaman penisilin tedavisi uygulanır

UYARI! Zatürre tedavisinde kullanılan antibiyotikler yarım bırakılırsa hastalığın daha da ağırlaşmasına neden olabilir lütfen iyileştim diye düşünerek tedavinizi yarım bırakmayınız!

Akciğer Embolisi (Pulmoner Emboli)


Emboli tıkanma demektir Akciğer Embolisi ise akciğere giden damarların bir ya da birkaçının çeşitli nedenlerle tıkanmasına denir. Bu tıkanmalar; Damarlara hava girmesi, damarlarda yağ birikmesi, dalgıçların su yüzüne aniden çıkmaları sonucu oluşan vurgunlar, kan pıhtılaşması vb. gibi faktörler emboliye neden olabilir fakat burada hastalık yapan durum şudur. Akciğeri dolaşan damarlardan birinde, bir kan pıhtısının kan dolaşımına katılarak, bu damara gelmesi ve bu damarı tıkamasıyla ilgilidir. Damar tıkandığında akciğerin o damarla beslenen kısmı kan gitmediği için ölür ve kangren oluşur.

Akciğer Embolisi’nin Belirtileri: Maalesef çoğu kez bu hastalık belirti vermez fakat çok önemli damarlar tıkanmış ise hasta Nefes Darlığı şikâyeti, ani ağrılar ve öksürükler, kan tükürme gibi belirtilerle karşılaşılabilir.

Akciğer Embolisi’nin Tedavisi: Emboli erken teşhis edilmezse ölümcül bir hastalıktır. Erken tanı çoğu zaman hayat kurtarır. Tedavi en az üç ay sürmelidir. Hastaya damar açıcılar enjekte edilir ve heparin verilir.

UYARI:Nefes alamama, El ve ayak uçlarında, tırnaklarda morarma görüldüğünde bu durum akciğerinizde önemli bir sorun olduğunun kanıtıdır. Hızlı hareket ederek hayatınızı kurtarabilirsiniz! Çünkü Yılda 200 bin insan bu hastalıktan ölür 70 bin civarında hasta ilk 1 saat içinde hayatını kaybeder, bacağınızdaki bir pıhtı akciğerinize yürümeye başladığınızda çok az vaktiniz kalmıştır. Lütfen kendinizi önemseyin!

Plörezi: (Zatülcenp)

Halk dilindeki adı Zatülcenp’tir.  Akciğeri içten ve dıştan saran iki zar vardır ve bu zarlar arasında sürekli bir sıvı alışverişi vardır. Bu sıvı alışverişinin bozulması ve iki zar arasında sıvı birikmesine Plorezi adı verilir. Akciğer hastalıklarının birçoğu, plöreziye neden olabilir akciğer kanseri, apseler, pnömoni, verem gibi hastalıklar bu hastalığın başlıca tetikleyicileridir. Ayrıca viral enfeksiyonlar, travmalar, böbrek yetmezliği, Akdeniz ateşi, da bu hastalığa neden olabilir.

Plorezi belirtileri: Klasik akciğer belirtileri plorezide de görülür. Akciğer zarları arasında sıvı dengesi bozulduğu için derin nefes alma esnasında “gıcır gıcır” şeklinde bir ses duyulabilir. Ateş ve halk dilinde sıtma tutması diye tabir edilen üşüme, gece terlemesi, öksürük görülebilir.Plorezinin Tedavisi: Hastalığın ilk evresinde pnömoni tedavisi ile tedaviye başlanabilir. Antibiyotiklerle desteklenen tedavide hastanın akciğerinde biriken su drenajla alınır.

Lejyoner Hastalığı (Klima Hastalığı)

Legionellaceae familyasından L. Pneumophilia adlı bakterinin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Bu bakteri nemli ortamlarda çok rahat üremektedir. Özellikle akarsularda dere kenarlarında, su depolarında çok sık rastlanan bu bakteriye klima hastalığı adının verilmesinin nedeni ise klimalı ortamlarda hastalığın yaşayabilmesidir. Lejyoner hastalığı bakterisi solunan havayla vücuda alınarak akciğerlere yerleşir. Aslında bakteriye maruz kalan bireylerin çok çok azı hastalanır. Sağlıklı, bağışıklı sistemi sağlam bireyler farkında olmadan hastalığı atlatır, fakat risk grubundaki bireylerde hastalık gelişebilir. Peki bu risk grupları hangileridir?

Lejyoner hastalığı risk grupları:

Solunum yolu enfeksiyonu yaşayanlar, Sigara ve/veya alkol kullanan bireyler, herhangi bir akciğer rahatsızlığı olanlar, bir şekilde Bağışıklık Sistemi zayıflamış olanlar ve yaşlılık.

UYARI! Otellerde ya da uzun süreli konaklama yapılan yerlerde klima hastalığı çok yaygındır. Otelleri kullanırken sağlık kontrollerinin yapılıp yapılmadığına, hijyen şartlarının sağlanıp sağlanmadığına muhakkak bakınız çünkü otellerin su depolarında lejyoner hastalığı bakterileri kontrol edilmiyorsa çok rahat üreyebilir ve musluklardan, banyo, hamam gibi ortamlardan size bulaşabilir.

Lejyoner hastalığı Belirtileri:

Başlıca belirtileri, kuru öksürük, ateş, balgamdır. Bazen ilerlemiş vakalarda, yorgunluk kas gücü kaybı, iştahsızlık ve kilo kaybı görülebilir.Lejyoner Hastalığı’nın Tedavisi:  yukarıdaki risk grupları dışındaki hastalar, hastalığı kısa sürede atlatırlar hatta bazen hissetmezler. Penisilin bu hastalık için faydasızdır hekim kontrolünde Antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Antibiyotikler asla yarıda bırakılmamalıdır.

Akciğer Apsesi:

Nefes yoluyla enfekte olmuş havanın alınması ya da enfekte olan bir yiyeceğin yenmesiyle virüsün tükrük yoluyla akciğerlere gitmesi, akciğerlere cisim kaçması, ameliyat esnasında oluşan risk faktörleri, Diş çürükleri gibi etkenler akciğerimizde bir bölgenin irrite olmasına ve o bölgede iltihap oluşmasına neden olur.

Akciğer Apsesi Belirtileri: Belirtiler iki hafta boyunca görülür,  Öksürük esnasında etrafa kötü bir koku yayılır, balgam çıkaran hastaların balgamı da kokabilir. Diğer akciğer hastalıklarında olduğu gibi ateş görülür. Göğüs ağrısıyla birlikte seyreden öksürük akciğer apsesinin habercisidir.

Akciğer  Apsesi Tedavisi:  Teşhis balgam değerlendirmesi ve göğüs grafisi  ile konur, iltihabın büyüklüğüne ve hastanın direncine göre hastalık faklı seyreder, bazen küçük iltihapları vücut kendi kendine yok eder, tedavide ilk seçenek Klindamisin’dir, bazen penisilin de kullanılabilir. Tedavi 1-1,5 ay sürer tedavi oranı %90 başarılıdır. İlaç tedavisini yeterli olmadığı durumlarda drenaj ve ameliyat yapılır.

Akciğer Atardamarı Kapağı Darlığı:


Akciğere giden atardamarın tıkanması ve görevini yerine getirememesi durumudur tıkanma sonradan meydana gelen bir durum değil damarın fiziksel olarak dar olmasından kaynaklanır. Bu bir gelişim bozukluğudur. Bu rahatsızlığa sahip olanlar bu özelliklerini doğuştan getirmişlerdir. Tedavisi mümkündür.  Cerrahi müdahale ile bu darlık genişletilebilir. Belirtileri diğer akciğer hastalıklarına göre daha zor atlatılır. Solunum ve kalp yetmezliği, bebeklerde ve çocuklarda gelişim eksikliği, morarma, karaciğer büyümesi,  kalp ritminde bozukluklar yapabilir.  Akciğer Atardamarı Kapağı Darlığı; Emboli, Bronşit ve iltihaplanmalara neden olabilir.

Verem(Tüberkiloz- İnce Hastalık):

Mycobacterium tuberculosis (Koch basili) adlı bakterinin hava yoluyla akciğerlerimize yerleşmesi sonucunda oluşan bir hastalıktır. Kan dolaşımı ile tüm vücudumuza yayılabilir. Ciddi derecede bulaşıcıdır.  Veremli hastalar muhakkak kişisel eşyalarını ayırmalı ve ayrı bir odada kalmalıdır.  

Verem belirtileri nelerdir?

En önemli belirtisi birçok Türk filminden de aşina olduğumuz kanlı öksürüktür. Kronik öksürüğe balgam ve ateş de eşlik eder. Sistemik belirtileri ateş, titreme, solgunluk, gece terlemeleri, iştah kaybı ve kilo kaybıdır. Birçok hasta kendini halsiz hisseder. Dünya üzerindeki her 3 insandan 1’i bu hastalık mikrobuyla muhakkak karşılaşmıştır. Tüberküloz mikrobu küçük yaşlarda vücudumuza girer farkında olmadan hastalığı atlatırız, virüs bizim bağışıklık sistemimizin zayıflayacağı ana kadar pasif kalır, vücudumuzun dengesi bozulduğunda virüs aktifleşir.

Verem’in (Tüberküloz) tedavisi: BCG aşısı adı ile bildiğimiz ve birçoğumuzun küçükken vurulduğu aşı verem aşısıdır etkili bir aşıdır. Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ülkemiz veremle mücadele için çok çabalamış Verem savaş dispanserleri kurulmuş, etkinlikler düzenlenmiş, halk bilinçlendirilmeye çalışılmıştır. Her şeye rağmen ülkemizde hala Verem hastası vatandaşlarımız bulunmaktadır. Bkz. http://www.verem.org.tr/
Verem tedavisi 6 ay ile 2 yıl kadar sürebilir. Dengeli beslenme verem tedavisinde çok önemlidir. Genelde Antibiyotik tedavisi uygulanır fakat verem zaman zaman tekrarlayabilir. Tüm antibiyotiklerde olduğu gibi ilaçların düzenli alınmaması ya da iyileştim düşüncesiyle ilaçların yarım bırakılması Tüberküloz mikrobunun güç kazanmasını sağlar.

Nasıl bulaşır/ Nasıl Korunmalıyız?

En çok solunum yoluyla bulaşır aktif veremli hasta hapşurduğunda Tüberküloz mikrobu havada asılı kalır, sağlıklı bir birey bu havayı teneffüs ettiğinde verem mikrobunu alabilir, verem mikrobu ile karşılaşmış olan herkes hasta olacak diye bir kaide yoktur. Veremli hastaların eşyalarının kullanılması aynı ortamların paylaşılması, kışla, okul, hastane gibi toplu yaşanılan yerlerde bulunulması verem mikrobunu almamıza neden olabilir. Unutmayın verem mikrobu sizin bağışıklık sisteminiz zayıfladığında harekete geçer, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için ise Spor yapmalı, dengeli beslenmeli, sigara-alkol gibi şeylerden uzak durmalıyız.
Bol sağlıklı günler dileğiyle!

Genel uyarı:

Bu makale’de bahsedilen çoğu hastalığın baş mimarları olan alkol ve sigaradan uzak durmanız bu hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır, hayat standartlarınızı iyileştirir ve hayatınızı uzatır. Öksürük, ateş, göğüs ağrısı akciğer hastalıklarının görece ortak belirtileridir. Bu belirtiler sıradan bir soğuk algınlığı belirtisi de olabilir ama buna kendimiz değil de doktorun karar vermesi belki de çok önemli bir akciğer hastalığının başlangıcında hastalığı durdurmamızı sağlayacaktır.

 

 

 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Acı Ağaç (Quassia) Acı badem
 Acı çidem çayır safranl, sonbahar nerkisi, gizçiğd... Adaçayı (Saueg)
 Ağaç çileği, Dağ çileği, Ahududu (framboise)... Ağaç çileği kaynaması
 Ağaç çileği şurubu Ağız Hastalıkları
 Akçiğer Hastalıkları Akciğer Hastalıkları Belirtileri
 Akciğer Hastalıkları Koah Akciğer Hastalıkları Nelerdir
 Akciğer Hastalıkları Tedavisi Akdiken, Ekşi muşmula, Barut ağacı, Yenişen (aubep...
 Akgünlük (Lüban, Olibanum) Akıl Hastaları
 Akraba Evliliği Akraba Evliliği Genetik Yönü
 Akrosiyanoz Alfa 1 Antitripsin Yetmezliği
 Alternatif Tedaviler Altını Islatanlar İçin (Yataga İşemeyi Önleyici)...
 Alyuvarlar (Eritrositler) Amber kabuğu - (cascara sagrada)
 Amel Anason - (Anis veit}
 Anjin 3 Ansefalit
 Antihistaminikler Ardıç - (Genevrler)
 Ardıç katranı ağacı  Ardıç tohumu
 Aromaterapi Arpa (Orge)
 Arpa (Orge) Arpa (Orge)
 Arpa (Orge) Arslan ağzı -Kurt ’ağzı (Linaire - muflier)...
 Arslan dişi, yabani marul, kara hindiba (Plssenlit... Asabi Kusumlar
 Asılbent (benjoln ) Aşırı Susuzluk Hissi (Polydipsia)
 Asistoli’de Tedavi Aslan pençesi(alchemilla)
 At kuyruğu, Zambak otu, Tilki kuyruğu (Prelede cba... Avuç Kabarmaları
 Ayak Hastalıkları Ayak Taban Hastalıkları
 Ayak Tabanı Hastalıkları Ayak Tırnağı Hastalıkları
 Ayı’lık kökü - (Chiendent) Ayni sefa, Gece sefa (Souci)
 Ayuverda Ayva (Coing )
 Az Terleme Bacak Hastalıkları
 Bacaklarda Oluşan İstiska Bağ Doku Hastalıkları
 Bağ Dokusu Hastalıkları Bağ Hastalıkları
 Bağırsak Hastalıkları Bağırsak Hastalıkları Belirtileri
 Bağırsak Hastalıkları Nelerdir Bağışıklık ve Aşılanma
 Bahar Hastalıkları Bakla (feve )
 Bakteri Hastalıkları Bakteri Hastalıkları Nelerdir
 Bal (Miel) Baldıran (çlgue)
 Barsak Hastalıkları Baş Ağrısı Hastalıkları
 Baş Yaralanmaları Başlıca Öksürük Nedenleri
 Bayan Hastalıkları Bayılma – Şok - Şuur Kaybı - Kalp Nöbeti
 Bebek Hastalıkları Bebek Pekliği
 Bebeklerde Cilt Hastalıkları Bebeklerde Göz Hastalıkları
 Bebeklerde Kas Hastalıkları Ben Hastalıkları
 Beriberi Hastalığı Beyin Cerrahi Hastalıkları
 Beyin Damar Hastalıkları Beyin Hastalıkları
 Beyin Hastalıkları Belirtileri Beyin Hastalıkları Nelerdir
 Beyincik Hastalıkları Beyni Geliştirmek Beslemek
 Boğaz Hastalıkları Boğmaca öksürüğü 3
 Boşaltım Sistemi Hastalıkları Boşaltım Sisteminin Hastalıkları
 Boyun Hastalıkları Bronş Hiperreaktivitesi Ölçümü
 Bronzlaşma Tehlikesi Buğday 2
 Bulantaya Karşı Bulantı
 Bulantı 2 Bulaşıcı Çocuk Hastalıkları
 Bulaşıcı Göz Hastalıkları Bulaşıcı Hastalıklar
 Bulaşıcı Hastalıklar 2 Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma
 Bulaşıcılık (Sirayet, Epidemi) Burun Hastalıkları
 Buruntularda 4 Çam fıstığı 2
 Çam kaynatması  Çam (Pin - Sapin)
 Çam tomurcuğu, çam palamutu, kozalak Can sıkıntısı
 Can Sıkıntısı 1 Can Sıkıntısı 1
 Can Sıkıntısı, Neşesizlik Çatlaklar 2
 Çavdar otu, Çavdar mahzumesi (ergot de seigle) Çay (The)
 Çene Eklemi Hastalıkları Çene Hastalıkları
 Centaniye ıslatmasın Centeniye (Gentian)
 Ceviz (Noıx) Çiçek ve suçiçeği 2
 Ciğer Hastalıkları Belirtileri Cildiye Hastalıkları
 Çilek (Fraise) Çilek haşlaması
 Cilt Hastalıkları Çeşitleri Cilt Hastalıkları Kaşıntı
 Cilt Hastalıkları Nelerdir Cilt Hastalıkları Resimleri
 Civan perçemi - Kandil çiçeği, binyaprak otu Çoban düdüğü - İnsan kulağı - Çadır çiçeği çiçeği ...
 Çoban püsülü (Houx) Çocuk Düşürmek 2
 Çoçuk Hastalıkları Çocuk Hastalıkları Nelerdir
 Çocuk Hastalıkları Uzmanı Çocuk Pekliği
 Çocuklarda Cilt Hastalıkları Çocuklarda Göz Hastalıkları Tedavisi
 Çölyak Hastalıgı(Glutene Duyarlı Enteropati) Çördek otu, zufa (Hysope)
 Çörek otu, siyah susam (nigella) Çöven, sabun otu (Saponnaire, savonniere)
 Çuha çiçeği, bahar çiçeği (Primevere) Dahiliye Hastalıkları
 Daktiyosistit Dalak büyümesi 3
 Dalak Büyümesi 4 Dalak Hastalıkları
 Dalak otu, yer palamutu mayası otu Damar Hastalıkları Belirtileri
 Damar Hastalıkları Nelerdir Damla Hastalığı Ve Perhiz
 Dar Giysiler Giymemek Depresyon Doğal Tedavisi
 Deri Hastalıkları Deri Hastalıkları Çeşitleri
 Deri Hastalıkları Nelerdir Deri Pencere Testi
 Dermatoloji Hastalıkları Dil Hastalıkları
 Diltiazem Diş Hastalıkları
 Diş Hastalıkları Nelerdir Dişeti Hastalıkları
 Diz Hastalıkları Diz Kapağı Hastalıkları
 Doğumsal Kalp Hastalıkları Doğumu Kolaylaştırmak Ve Sancıları Dindirmek İçin...
 Doğumu kolaylaştırmak ve sancıları dindirmek için ... Döküntülü Bulaşıcı Hastalıklar
 Döl Yolu Akıntısı (Beyaz Akıntı) Dolama Şiri Pençe Çıbanlar
 Dolaşım Sistemi Hastalıkları Dolaşım Sistemin Hastalıkları
 Donma Donmuş Bir Kazazedeye İlk Yardım
 Dudak Hastalıkları Duyu Organları
 Duyu Organlarında ve Bezlerde Tüberküloz Düzenli Fiziksel Egzersiz
 Eklem Hastalıkları Nelerdir El içi (avuç) kabarmaları
 Elektrik Kazaları Ellerde Titreme
 Elleri yumuşak tutmak için 2 Elma Hastalıkları
 Endokrin Faktörler Endokrin Hastalıkları
 Endokrin Sistem Hastalıkları Endokrinoloji Hastalıkları
 Enfeksiyon Hastalıkları Enfeksiyon Hastalıkları Nedir
 Enfeksiyon Hastalıkları Nelerdir Enfluenza ve Pnömoni
 Entropyon ve Ektropyon Enzim Metotu
 Enzimler Ergenlik, Sivilceler
 Ergenlik, sivilceler 2 Ergenlik Sivilceleri 5
 Erişkin Hastalar için Tedbirler Erişkinlerde Ayırıcı Tanı
 Erkek Hastalıkları Erkeklik Organı Hastalıkları
 Etki Mekanizması Filebit
 Fıtık Fizik Muayene 4
 Gastroenteroloji Hastalıkları Gaz Zehirlenmesi
 Gece Körlüğü Gelişme Bozuklukları
 Gen Hastalıkları Genel Ağrılar
 Genel Cerrahi Hastalıkları Genel Nezle
 Genetik Hastalıkları Genetik Hastalıkları Nelerdir
 Genital Bölge Hastalıkları Gırtlak Hastalıkları
 Gırtlak Tüberkülozu Göbek Hastalıkları
 Göbek İltihabı Göbek Uru
 Göğüste Oluşan İstiska Göz Hastalıkları
 Göz Hastalıkları Belirtileri Göz Hastalıkları Hastanesi
 Göz Hastalıkları Nedir Göz Hastalıkları Nelerdir
 Göz Hastalıkları Tedavisi Göz Kapağı Hastalıkları
 Göz Kapak Hastalıkları Grip 13
 Grip Hastalıkları Grip öksürüğü ve balgam sökmesi 2
 Hafif Peklik 3 Hamilelik Olayı
 Hastalığın Çıkış Sebebi Hastalık Hikayesi
 Hastalıklardan Korunma Ve Sağlıklı Yaşama Hastalıktan Kalkanların Terlemesi
 Hastalıktan kalkanların terlemesi 2 Hava Değişimi
 Haya Şişmeleri Hayvan Deri Ve Döküntüleri
 Hayvan Isırmaları Hayvan Isırması
 Hematoloji Hastalıkları Her Derde Deva İçin
 Heyecandan ileri gelen spazmozlar Homeopati
 Hücre Bölünmesi Kromozomlar ve Kadın Erkek Arasınd... Hücrenin Organelleri
 Hunnak Hunnak 2
 İç Hastalıkları İç Hastalıkları
 İç Hastalıkları Doktoru İç Hastalıkları Kitabı
 İç Hastalıkları Kitapları İç Hastalıkları Nelerdir
 İç Kulak Hastalıkları İdrar Hastalıkları
 İdrar Kesesi Hastalıkları İdrar Yolları Hastalıkları
 idrar Yolları Hastalıkları 2 İdrar Yolu Hastalıkları
 İhtilaç-Çırpınma- Aşırı Refleks İhtilama Karşı Önlem
 ihtiyarların baş kirleri 2 İlaçlar ve Sağlığımız
 İlk Yardım İçin Ecza Dolabı İlkyardım
 İltihaplı Vakalar Imızganma
 İmpetigo İnce Bağırsak Hastalıkları
 İnfeksiyon Hastalıkları İnsan Isırmaları
 İntaniye Hastalıkları İnterstisyel Akciğer Hastalıkları
 Irk İskelet Sistemi
 İskelet Sistemi Hastalıkları İskorbüt
 Ispazmoz (Kasılma) İsteri (Korku Hastalığı)
 İsterik Hallerde İstibra
 İstirhada İyonizan Radyasyonla Zedelenme
 İzmir Kadın Hastalıkları Kabus
 Kabus Hastalığı Kadın Hastalıkları Akıntı
 Kadın Hastalıkları Doktoru Kadın Hastalıkları Hastanesi
 Kadın Hastalıkları İstanbul Kadın Hastalıkları İzmir
 Kadın Hastalıkları Kanama Kadın Hastalıkları Kist
 Kadın Hastalıkları Miyom Kadın Hastalıkları Nelerdir
 Kafatası Kırığı Kafatası Siskinliği
 Kalça Ağrısı Kalça Şişmesi
 Kalın Bağırsak Hastalıkları Kalın Barsak Hastalıkları
 Kalp Damar Hastalıkları Kalp Hastalıkları Belirtileri
 Kalp Hastalıkları Çeşitleri Kalp Hastalıkları Nelerdir
 Kalp Hastalıkları Tedavisi Kalp Kapağı Hastalıkları
 Kalp Kapakçığı Hastalıkları Kamış Akıntısı
 Kan Dolaşımı Hastalıkları Kan Hastalıkları
 Kan Hastalıkları Belirtileri Kan pislenmesi
 Kanama Periyotları Kanser Hastalıkları
 Kapak Hastalıkları Kara kabarcık (Şarbon) 2
 Karaciğer Hastalıkları Nelerdir Karın Hastalıkları
 Karında Oluşan İstiska Karminatif
 Kas Hastalıkları Kas Hastalıkları
 Kas Hastalıkları Belirtileri Kas Hastalıkları Nelerdir
 Kas Hastalıkları Tedavisi Kasık Ağrısı
 Kasık Biti Kasık Fıtığı Bitkisel Tedavi
 Kasık Yanması Kasılma
 Kaşıntı Hastalıkları Kaşıntılı Deri Hastalıkları
 Katran (Goudron) Katran merhemi
 Katran şurubu Kazıklıhumma (Küzaz, Tetanus)
 Kbb Hastalıkları Kemik Hastalıkları
 Kemik Hastalıkları Nelerdir Kemik Hastalıkları Tedavisi
 Kıl Bitmesini Önleyici Kırık-Çıkık-Burkulma
 Kırık (Kesr) Kış Hastalıkları
 Kızamık 6 Kızıl
 Kızıl 2 Kızıl Hastalığı
 Kızıl Hastalığı 2 Kolon Hastalıkları
 Koltuk Altında Şişlik Konjenital Kalp Hastalıkları
 Konnektif Doku Hastalıkları Köpek Hastalıkları
 Korkulu Rüya Görmek Korkuyu Giderici 2
 Koroner Kalp Hastalıkları Kromozom Hastalıkları
 Kulak Hastalıkları Kulak Hastalıkları Nelerdir
 Kurdeşen 5 Kurdeşen 7
 Kurdeşen (Ürtiker) Kuru Nezle
 Kusma 3 Kusmalı, çarpıntılı boğmaca öksürükleri
 Laparoskopik Cerrahi Laparoskopinin Riski ve Yan Etkisi
 Lazer Lenf Bezleri İltihabı
 Lenf Hastalıkları Lenf ve Lenf Damarları
 Leunorrhee (Seyelanı ebyaz) - Beyaz akıntı Lipoprotein (a)
 Lösemi Bitkisel Tedavi Makat Çıkması
 Makat Hastalıkları Mal-i Hulya (Phantom, Hayal)
 Malt Mantar Zehirlenmesi
 Meditasyon Meme Ucu Çatlaması
 Meme Zafiyeti Menopoz 14
 Mesane Hastalıkları Metabolizma Hastalıkları
 Mide Bağırsak Hastalıkları Mıde Hastalıkları
 Mide Hastalıkları Belirtileri Midede Oluşan İstiska
 Mikroplar Nasıl Bulaşır Mikroskop Altında İnsan
 Mongolizm Muammıt Kanamalar
 Muannit kanamalar Muayene Bulgularının Önemi
 Musiki Tedavi Müzmin rahim iltihapları
 Müzminciğer Ve Göğüs Hastalıkları Nefes Borusu Hastalıkları
 Nefes Borusu Hastalıkları 2 Nefes Borusu İltihabı
 Nefrit Nefrit 2
 Nekahat devresinde kuvvetlendirici olarak Nekahat Devresinde Mukavvi Olarak
 Neşvünema, Büyüme Geriliği  Nezle 5
 Nezle 5 Nezle 6
 Nezle 7 Nezle 8
 Nezle (Zükam, Gravedo) Nifedipin
 Nikrisitlerde Nikristen Şikayeti Olanlar İçin
 Nöroloji Hastalıkları Ofiyaz 2
 Omurga Hastalıkları Omurilik Hastalıkları
 Onkoloji Hastalıkları Orta Kulak Hastalıkları
 Ortopedi Hastalıkları Palamut şurubu
 Pankreas Hastalıkları Parkinson Hastalığı
 Parmak Şişliği Peklik 4
 Peklik 6 Psikiyatri Hastalıkları
 Radyasyon Zedelenmesi Özeti Rahim Ağzı Hastalıkları
 Rahim Hastalıkları Nelirtileri Raynoud Hastalığı
 Refleksoloji Reflü Hastalığı
 Romatizma Hastalıkları Romatoloji Hastalıkları
 Ruh Hastalığı Çeşitleri Ruhi Bunalım
 Ruhi bunalım 2 Saç Derisi Hastalıkları
 Saç Derisi Hastalıkları Saç Hastalıkları Tedavisi
 Saçlı Deri Hastalıkları Safra Kesesi Hastalıkları
 Safra Yolları Hastalıkları Safra Yolu Hastalıkları
 Salgı Bezleri Tıkanması Şarbon
 Sarı Humma Şehveti Artırır
 Şehveti Azaltır Sekte
 Sekte 2 Servisit
 Ses Hastalıkları Sese Güzellik Vermek İçin
 Sezaryenle Doğum Sıcak Çarpması
 Şiddetli Kusma Şiddetli Sancılarda
 Şiddetli Sancılarda 2 Şifalı Bitkiler 1
 Şifalı Kaplıcalar 3 Sindirim Hastalıkları
 Sindirim Sistemi Hastalıkları Sindirim Sisteminin Hastalıkları
 Sinir Hastalıkları Sinir Hastalıkları Belirtileri
 Sinir Hastalıkları Nelerdir Sinir Hastalıkları Tedavisi
 Sinir Sistemi Hastalıkları Sinir Sistemi Hastalıkları 2
 Sinir Sisteminin Hastalıkları Sinir ve yüz ağları
 Sinüs  Şiropraksi
 Şişkinlik (Vücutta) Sıtma 2
 Sıtma 3 Sıtma 4
 Sıtma 6 Sıtma 7
 Sıtma (Bataklık Humması, Malaria) Sivilce (Besre, Pock)
 Siyah Hastalık Soğuk AIgınlığı
 Soğuk Algınlığı Ve Üşütme Soğuk, korkudan ileri gelen adet kesimi
 Soğuk Su İle Tedavi Solucan Düşürme
 Soluk Borusu İltihabı Solunum Hastalıkları
 Solunum Hastalıkları Nelerdir Solunum Sisteminin Hastalıkları
 Solunum Yolları Hastalıkları Solunum Yolu Hastalıkları
 Spasmoz Spasmoz 2
 Spasmoz (Teşennuç) Spazm
 Spazm Çözümü Su Toplanması 2
 Suda Boğulma Kazaları Sülük
 Sülük 2 Sürekli Terlemeye Karşı
 Susuzluk Sütü fazlalaştırmak için
 Sütü kaçırmak için 2 Tansiyon Hastalıkları
 Tatlı badem Tenasül Guddeleri Şişmesi
 Tenasül Guddelerinde İltihap Ter Kokuları
 Ter kokuları 2 Ter Kokusu 1
 Ter Kokusunu Önlemek Ter Salgısı
 Terleme  Terleme 2
 Terleme Hastalıkları Terlemeler
 Terletici Terletici 2
 Terletme Terletme 2
 Testis Hastalıkları Tetanos
 Tetanos Thromboangitis Obliterans (Buerger Hastalığı)
 Tıkalı Gözenekler Tıkanıklık İç Organ
 Tırnak Hastalıkları Tırnak Hastalıkları Resimli
 Tiroid Bezi Hastalıkları Tiroid Hastalıkları
 Tiroid Hastalıkları Belirtileri Tiryakilik
 Titremek(İhtizaz, Trepidation) Toksoplazmos
 Toplar Damar Hastalıkları Toplardamar Hastalıkları
 Topuk Hastalıkları Trafik Kazaları
 Tüberkülozun Yan Etkileri Tükrük Bezi Hastalıkları
 Tükürük Artar Tükürük (Büzak)
 Tükürük İfrazı Tükürük Salgısı
 Tümörler Tutukluk
 Umumi Ağrılar Umumi intanlar
 Üre Üriner Sistem Hastalıkları
 Usandırıcı Kokuları Gidermek Üstünlükleri
 Üşüme Üşütme
 Uyku Hastalıkları Üzüntü-Keder (Gamm-Hemm)
 Vajen İltihapları Verapamil
 Verem 5 Verem (Sell, Tuberculosis)
 Virüs Hastalıkları Virüs Hastalıkları Nelerdir
 Vitamin Eksikliği Hastalıkları Vücudumuzu Tanıyalım
 Vücudun Savunma Sistemleri Vücut Dinçliğini Sağlamak
 Vücut Kırıklığı Vücut Yaralanmaları
 Vücuttaki Kırmızı Benekler Vücuttaki Kırmızı Benekler 2
 Weil Hastalığı Wilson Hastalığı Tedavisi
 Yabancı Madde Yutulmuş İse Yangın Tehlikesini Önlemenin Yolları
 Yapay Solunum Yaraları Kireçlendirmek İçin
 Yarık Damak Yaşlılık Hastalıkları
 Yatağa işeme Yaygınlığı ve Maliyeti
 Yaz Hastalıkları Yemek Borusu Hastalıkları
 Yeni Doğan Bebeklerde Hemoliz Yeni Doğan Tetanosu
 Yenidoğan Hastalıkları Yolculuk ve Sağlık İçin Alınacak Ön Tedbirler...
 Yumurtalık Hastalıkları Yüz Ağrıları
 Yüz Ağrıları 2 Yüz ağrıları 3
 Yüz Hastalıkları Zatürree
 Zayıflama Hastalıkları Zehirlenmek
 Zehirlenmeler 2 Zehirlenmeler 3
 Zehirlenmelerde Zehirlenmelerde 2
 Zehirli Hayvan Isırmalarında Zühnevi Hastalıklar

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.