Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Aile Yemekleri
Aile Yemekleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Aile Yemekleri

Tüm ailenizin bir araya gelerek oturduğu yemek sofrasına koyduğunuz yemekleri çok iyi seçerek hazırlamanız gerekir. Her ailenin yapısı farklıdır, bu nedenle sofraya koyulan yiyecekler aileden aileye farklılık gösterir. Ailenin bütçesi, annenin zamanı ve yemek pişirmeye karşı gösterdiği ilgi, ailevi tercihler gibi etkenler sofraya koyulan yiyeceklerin çeşidini etkileyen faktörlerdendir.

Ailece yenen yemeklerin birçok işlevi vardır. Aile ile birlikte yenilen yemekler gün içinde yenilen en temel yiyeceklerdendir, dolayısıyla bu yemeklerin besin değerinin yüksek olması gerekmektedir. Aile yemekleri tüm ailenin bir araya gelerek sosyal ilişkiler kurmasını da ağlar. Ailesi ile birlikte sofraya oturan çocuklar, büyüklerinden sofra kurallarını ve yemek yemeyi öğrenirler. Aile içersinde birlik duygusunu yemek ortamında edinen çocuklar yeni lezzetler deneme fırsatı da bulur.

Tüm bu nedenlerden dolayı yemek sofralarının savaş alanına çevrilmesi doğru değildir. Ailece yenilen yemeklerin neşe kaynağı olması gerekir. Bu tür yemeklerin besin değeri yüksek olmalıdır. Sofraya oturan herkes aynı yemekleri yemelidir. Çocuğunuz yiyeceklerini çok küçük porsiyonlar halinde yese bile sofradaki her yiyeceğin tadına mutlaka bakmalıdır. Çocuğunuzdan, hazırladığınız yemekler hakkında bilgi ve tavsiye de isteyebilirsiniz. Yemek sofrasında olumlu bir tavır takınmaya özen gösterir. Çocuğunuz hazırladığınız ıspanak yemeğini yemek istemiyorsa, kendisine ıspanak ile ilgili komik bir hikaye anlatın. Örneğin, çocukken ıspanak yemekten nefret ettiğinizi ama sonradan ıspanak yemeye alıştığınızı söyleyin. Çocuğunuza ıspanağı nasıl lezzetli bir hale getirebileceğinizi öğretin. Çocuğunuz ıspanağı salata içinde yemeyi tercih edebilir. ıspanağın üzerine sos şeklinde koyacağınız erimiş peynir bile ıspanağın daha lezzetli bir hal almasını sağlayabilir.

Alışverişe çocuğunuzIa birlikte çıkmaya gayret edin. Yaptığınız alışveriş listesi üzerinde yorumlar yapması için çocuğunuzdan yardım isteyin. Markete gittiğinizde, alışveriş listesini çocuğunuzun eline vererek eksik kalan Gıda maddelerini işaretlemesini söyleyin. Haftalık beslenme programı hazırlarken çocuğunuzun görüşlerini de alın. Çocuğunuz bir hafta boyunca hangi yemekleri yemek istiyor?

Hangi yemekleri nasıl pişirmenizi istiyor? çocuğunuzun yemek konusunda görüşlerini almanız işinizi kolaylaştırır çünkü kendi fikirlerinin dinlendiğini hisseden bir çocuk kendisine daha çok güvenir ve yemek istemediği yiyecekleri bile yemek için çaba sarf eder. Çocuğunuzu yemek hazırlama sürecine dahil ederseniz; ona dengeli bir beslenmenin nasıl planlandığını, neyin nasıl pişirilmesi gerektiğini ve hangi gıdaların hangi nedenlerden dolayı seçilmesi gerektiğini de öğretmiş olursunuz.

Örneğin, ketçap yerine baharatlarla hazırlayacağınız yemek sosları çocuğunuzun dikkatini çekecektir. Baharatların ketçaptan daha sağlıklı olduğunu öğrenen çocuğunuz bu gerçeği hayatının hiçbir aşamasında unutmayacaktır. Yemek pişirirken, çocuğunuzdan hazırladığınız yemeği tatmasını isteyin. Pişirdiğiniz yemeği daha lezzetli bir hale getirmek için çocuğunuzun da önerilerini uygulamaya çalışın. Size kendimden bir örnek vereyim: Oğlum küçükken, spagetti sosunun içine üzüm koymamız konusunda ısrar ediyordu. Onu dinlemek zorunda kaldım ve spagetti osuna kuru üzüm koydum. İnanın, spagetti çok daha lezzetli oldu. Demek ki yemek konusunda çocuğumuzun fikirlerini uygulamamız faydalı olabiliyor. çocuğunuzun yemek konusundaki çaba ve katkılarını takdir edin. Çocuğunuz yeni tatlar denemeyi kabul ettiğinde, bu yaptığının ne kadar doğru bir davranış olduğunu söyleyin. Çocuğunuz yeni denediği yemeğin tadını beğenmese bile, yemeyi kabul ettiği için onu takdir edin. Yemek saatlerinin çocuğunuzda olumlu duygular çağrıştırması için elinizden geleni yapın.

Sağlıklı bir aile yemeği ortamının temel taşları nelerdir? Yemek çeşitliliği çok önemlidir. Sofranıza mümkün olduğunca çok çeşitte yiyecek getirmeye çalışın. Farklı tatlar hazırlamak için lokanta şefi olmanıza gerek yok. Bir gece önceden ıslattığınız mercimek ile çorba yapabilirsiniz. Domates ve benzeri sebzelerle değişik bir sos hazırlayarak makarnanıza harika bir tat katabilirsiniz. Sağlıklı sayabileceğimiz birçok yemeğin ne kadar kısa bir sürede hazırlandığını unutmayın. Lezzetli bir sebze yemeği ya da soslu tavuk yemeği hazırlamanız çok fazla zamanınızı almayacaktır. Limon sosu ile hazırlayacağınız ve folyo kağıdı ile kaplayacağınız bir balık yemeği, 15 dakikadan fazla vaktinizi almaz. Çocuklar folyo kağıdı ile kaplanarak hazırlanan yemeklere bayılır. Folyo kağıdı kullanmayı tercih etmiyorsanız, buhar makinesi kullanabilirsiniz. Buhar makinesinde pişirilen sebze yemekleri ve pirinç pilavının lezzetini deneyip görün. Her gün aynı sebzelerle çok farklı lezzetler ortaya çıkarabileceğinizi unutmayın.

Yemek sofranızı eğlence merkezi haline getirin. Çocuğunuz yemek seçiyorsa ve yemekte sorun çıkarıyorsa, sofrada eğlenceli konular konuşarak dikkatini yemek dışındaki konulara çekmeye çalışın. Çocuğunuz sofrada yemek seçerek dikkat çekmeye çalışıyor olabilir. Çocuğunuza yemek konusunda baskı yapmazsanız, yemek seçerek dikkatinizi çekemeyeceğini anlar ve önüne koyduğunuz her yiyeceği yemeye başlar.

Tatlı, çocukların vazgeçemediği lezzetlerden birisidir. Fırında pişirilmiş ve kuru üzümle süslenmiş elma, meyve salatası, meyveli yoğurt, bitter çikolatalı hafif tatlılar, ev kurabiyeleri ve egzotik meyveler çocuğunuza ikram edebileceğiniz sağlıklı Tatlı çeşitlerindendir. Tatlıyı sofranıza getirmek için çocuğunuzun tabağını bitirmesi şartını koşmayın. Böyle yaparsanız, yemek hakkında gereksiz yere olumsuz bir izlenim yaratmış olursunuz. Çocuklar aile sofrasında düzenli bir şekilde oturursa, her yiyeceğin kendisine göre belirli bir lezzetinin olduğunu ve her lezzetin tadılması gerektiğini öğrenir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Aile

Yemekleri