Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Aids Hastalığı
İlk defa 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Cinsel tercihi homoseksüel erkeklerde ve Haiti’den gelen göçmenlerde az rastlanan Pnömocystitis carinii jiroveci pnömonisi (PCP) ve Kaposi sarkomu (KS) vakalarının teşhis edilmesi ile AIDS hastalığı tanımlanmıştır.

Bu enfeksiyonlar tedaviye iyi cevap vermemekte ve hastalık ölümle sonuçlanmaktaydı. Araştırmacılar bu hastalığın daha önce literatürde olmayan yeni bir hastalık olduğu konusunda birleşerek bu yeni hastalığa “AIDS” ( Acquired Immune Deficiency Syndrome) adını vermişlerdir.

1983 yılında AIDS’e neden olan virüs HIV (İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü, Human Immunodeficiency Virus) izole edilmiş olup, bu virüs vücudun bağışıklık gücünü zayıflatmakta, yıkmakta ve normal koşullarda tedavi edilebilen hastalıklar, bağışıklık gücü yetersiz kaldığından tedavi edilememektedir.

AIDS, HIV etkeni nedeniyle insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bulaşıcı bir hastalık. AIDS sözcüğü, İngilizce Acquired Immune Deficiency Syndrome (Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu/EBES) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. HIV (İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü), bağışıklık sistemine yavaş yavaş ele geçirerek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini yok eder ve bireyi çeşitli rahatsızlıklara karşı korunmasız hale getirerek sonunda ölümüne sebebiyet verir. AIDS, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır ve bu süreçte ölümcül enfeksiyonlara ve kansere sıklıkla rastlanır. HIV virüsünü taşıyan kişiye HIV pozitif denir. Kavram bütünlüğü sağlamak açısından yaygın olarak HIV/AIDS birleşik terimi kullanılır.

Bilinen ilk AIDS vakaları 1981'de ABD'nin New York ve Kaliforniya eyaletlerinde rapor edildi. AIDS teşhisi konulan ilk şahısların çoğu hastalığı Cinsel yolla kapan eşCinsel erkekler ve şırıngaları ortak kullanan damardan alınan uyuşturucu bağımlılarıydı. 1983 yılında Amerikalı ve Fransız araştırmacılar hastalığın nedeninin HIV olduğunu buldular ve 1985'e gelindiğinde bu virüsü tespit eden serolojik kan testleri geliştirildi.

AIDS muhtemelen Afrika'da ortaya çıktı ve 1980'lerde başta Afrika'da olmak üzere AIDS vakalarında salgın düzeyinde artış görüldü. Bu hızlı artışta, Afrika'da şehirleşmenin çoğalması, uzun yolculukların ve uluslararası seyahatlerin artması, seks alışkanlıklarının değişmesi, damardan uyuşturucu kullanımının artması önemli rol oynadı. Birleşmiş Milletler'in 2004 raporuna göre dünyada 38 milyon kişi HIV taşıyor, her yıl 5 milyon kişi virüsü kapıyor ve 3 milyon kişi AIDS'ten ölüyordu.

1981-2008 yılları arasında, 20 milyon kişi AIDS nedeniyle hayatını kaybetti.

Tüm dünyadaki HIV pozitif vakalarının %70'i Sahra altı Afrika'dadır. Afrika'daki bazı ülkelerde nüfusun %10'undan fazlası HIV virüsü taşımaktadır. Bu oranlar dünyanın diğer bölgelerinde bu kadar aşırı olmasa da Doğu Avrupa, Hindistan, Güney Asya ve Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Karayipler'de hızlı bir artış görülmektedir. Oranlar Batı Avrupa ve ABD'de de artmaktadır. ABD'de yaklaşık 1 milyon kişi HIV virüsü taşımaktadır ve virüsü yeni kapan vakaların yarısı siyahi Amerikalılardır. Asya ülkelerinde en keskin artış Çin, Endonezya ve Vietnam'da görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre HIV retroviral tedavisine gereksinim duyan insanların 10 da 9'u tedavi görememektedir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 AIDS AIDS 2
 AIDS 3 Aids Açılımı
 Aids Aşısı Aids Aşısı Bulundu
 Aids Başlangıcı Aids Belirti
 Aids Belirtiler Aids Belirtileri
 Aids Belirtileri Nelerdir Aids Belirtileri Resimli
 Aids Belirtisi Aids Bulaşma Yolları
 Aids Danışma Hattı Aids Derneği
 Aids Erken Teşhis Aids Fobisi
 Aids Günü Aids Haftası
 Aids Hastaları Aids Hastalığı
 Aids Hastalığı 2 Aids Hastalığı Belirtileri
 Aids Hastaligi Nedir Aids Hastalığının Belirtileri
 Aids Hastalığının Tedavisi AIDS Hedefi
 Aids İlaçları Aids İlk Belirtiler
 Aids İlk Belirtileri Aids İlk Belirtisi
 Aids İn Belirtileri Aids İn Tedavisi
 Aids Kan Testi Aids Korunma Yolları
 Aids Nasıl Anlaşılır Aids Nasil Bulasir
 Aids Nedir Aids Öldürür Mü
 Aids Savaşım Derneği Aids Tedavi
 Aids Tedavi Yöntemleri Aids Tedavisi
 Aids Tedavisi Bulundu AIDS Tedavisi Var mı
 Aids Tedavisi Var mı 2 Aids Testi
 Aids Testi Ankara Aids Testi Eczane
 Aids Testi Fiyatı Aids Testi İstanbul
 Aids Testi İzmir Aids Testi Ücreti
 Aids Testinin Adı Aids Testleri
 Aids Ve Biz Aids Virüsü
 Ankara Aids Testi Anti Hiv Negatif
 Anti Hiv Testi Dünya Aids Günü
 Elisa Testi Nedir Eliza Testi
 Eliza Testi Fiyatı Eliza Testi Nasıl Yapılır
 Evde Aids Testi Genelevde Aids
 Hiv Aids Hiv Aids Belirtileri
 Hiv Belirtileri Hiv Combo Test
 Hiv Hastalığı Hiv İlk Belirtileri
 Hiv Nasıl Bulaşır Hiv Nedir
 Hiv Pcr Hiv Tedavisi
 Hiv Testi Hiv Testi Fiyatı
 Hiv Testi Nasıl Yapılır Hiv Testleri
 Hiv Virüs Nedir Hiv Virüsü
 Hiv Virüsü Belirtileri Hiv Virüsü Nedir
 Std Tedavi Pahalı
 Türkiyede Aids Ücretsiz Aids Testi

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.