Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir :

Şu bir gerçekki kötü kokan bir ağıza neden olan yediğimiz yemeğin sonunda dişlerimizin arasında kalan yemek parçacıkları olduğunu biliyormuydunuz.Yediğimiz yemeğin sonrasında dişler arasında yemek artıkları vücudumuzda bulunan ve koku yaratan bakteriler için bulunmaz bir fırsattır.

Diş sağlığına dikkat etmemek, sigara ve tütün maddeleri de ağız kokusuna neden olur.Ancak bazı durumlarda ağız kokusu mide veya akciğerler gibi daha derinlerde yatan bir hastalığın habercisi olabilir.

Ağız kuruluğu da kokuya neden olabilir. Tükürük üretiminin azaldığı bu durumda ağız kendini temizlemek için gerekli sıvıyı bulamaz. Alkol, bazı ilaçlar, burun yerine ağızdan nefes alıp vermek veya tükürük bezleriyle ilgili sorunlar sonucunda ağız kuruluğu yaşanabilir.

Sarımsak ve soğan gibi yiyecekleri yediğimizde nefesimizin ne kadar kötü koktuğunu hepimiz biliriz. Bunun nedeni bazı besin maddelerinin kana karışarak ciğerlere ulaşması ve kokularının dışarıya verilmesinden kaynaklanır. Neyse ki yiyeceklerin neden olduğu ağız kokusu geçicidir ve birkaç yolla bu kokudan kurtulmak mümkündür.

Ağız Kokusuyla Baş Etmenin Yolları;


• Dişlerinizin arasında sıkışıp kalan parçacıklardan kurtulmak için her öğünden sonra ağzınızı yıkamaya ve fırçalamaya dikkat edin.

• Dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalamayı unutmayın. Dil bakteri barındırabilecek özelliklere sahip binlerce minik tüyle kaplıdır.

• Diş etlerinizi ve dişlerinizi düzenli olarak kontrol ettirin. Herhangi bir çürük ya da oyuk yemek parçalarını tutacağından ağız kokusuna neden olabilir.

• Tükürük üretimini artırmak için şekersiz sakız çiğnemeye özen gösterin.

• Ağız kuruluğundan şikayetçiyseniz bol bol su için.

• Alkol içerek gargaralar ve şekerlerden uzak durun. Bu ürünler yardım etmek yerine işleri daha da zorlaştırabilir. Bu tip ürünler nefesi sadece kısa süreli olarak tazeler ve ağız kuruluğuna neden olabilecekleri için bakteriler için uygun ortamı hazırlarlar.

• Çiğ havuç ve elma yemek plak oluşumunu azaltacak besinlerdir.

• Ağız kuruluğuna neden olacak alkol ve kafein tüketimini sınırlandırın. Mümkünse bu içeceklerin yanında su içmeye özen gösterin.

• Sigarayı bırakın. Sigaranın içerisinde bulunan nikotin dişleri, dili ve damakları tamamen kaplayarak hem kötü bir görünüme hem de nefese neden olur.

• Klorofil nefesi tazeleyen doğal bir kaynaktır ve özellikle maydanoz gibi yeşil bitkilerde bol miktarda bulunur.

• Diş tipinize uygun fırçaları tercih edin. Fazla sert kıllı veya yumuşak kıllı fırçalar diş etlerine zarar vereceğinden kanamaya ve dolayısıyla kötü kokuya neden olacaktır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Ağız

Kokusu

Nasıl

Giderilir