Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ağız Kenarı Yaraları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Ağız Kenarı Yaraları

Ağız Kenarı Yaraları ve Tedavi Yöntemleri

Ağız Kenarı Yaraları, baharatlı asitli besinllerin neden olduğu ve bol vitaminli besinlerin tüketilmesi sonucu karşılaşmayacağımız bir rahatsızlıktır bu konu hakkında merak ettiklerinizi yazımızdan okuyabilirsiniz. Ağız Kenarı Yaraları ve Tedavisi İçin Tıklayınız.

Uzmanlar, birçok nedeni olan ve yumuşak dokulara yerleşmeyi seven ağız kenarı yaraları, dudak yaraları, damak yaraları, dil yaraları ve yanak içlerindeki yaraların psikolojik nedenlere bağlı olarak da oluşabileceğini belirtiyor.

En sık rastlanan ve tekrarlayan ağız yaraları uçuklar ve aftlar. Aftın oluşma nedeninin belirlenmesi için çeşitli araştırmalar yapılsa da bugüne kadar kesin bir neden ortaya konulamadı.

Başlıca nedeni Stres olan aft, vücudun dirençsiz kaldığı dönemlerde sıkça ortaya çıkıyor.

Psikolojik nedenlerin afta neden olması sıklıkla görülen bir durum. Kadınlarda özellikle adet öncesi gerginlik sendromlarında sıklıkla aft oluştuğu görülüyor.

Isırma, çarpma veya ağız içi operasyonlarından sonra da aft oluşabiliyor. Bunların dışında asidik maddeler de aft oluşumuna neden olabilir.

Yoğun C vitamini içeren besinlerin aft oluşumuna neden olabileceği araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Tuzlu gıdalar, asitli içecekler, sigara, baharatlı yiyecekler de afta neden olabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Damla Biçermerhabalar ben damla benim ağızımın kenarlarında yaralar var bu yaraları geçirmek için ne öneriyorsunuz. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum ilginize teşekkür ederim iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar dilerim.
  • Ağız

    Kenarı

    Yaraları