Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Adetliyken Oruç Tutulurmu
Yeşilex Afrodizyak (10 Kapsül)
79.00 TL
Ürün Fiyatı

101199
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak Macun (230 gr.)
59.00 TL
Ürün Fiyatı

70274
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Adetliyken Oruç Tutulurmu
Adetliyken Oruç Tutulurmu :

Uzun bir hadisin devamında Peygamber (s.a.v) şöyle buyuruyor: “...Regl halinde hanımlar namaz kılmaz, oruç tutmazlar; öyle değil mi?...” (Buhârî, Hayz, 7)


Ayrıca Muâze (r.anha) şöyle bir olay anlatıyor: Hz. Âişe’ye (r.anha) “Âdet gören hanım neden orucu kazâ ediyor da namazı kazâ etmiyor?” diye soru sordum. Bana “Sen harurî misin?” diye karşılık verdi.

Ben de “Ben harurî değilim; fakat bunu soruyorum” dedim. Bunun üzerine Hz. Âişe (r.anha) şunları anlattı: “Bu âdet hali bizim başımıza geldiğinde orucu kazâ etmekle emrolunduğumuz halde namazı kazâ etmekle emrolunmazdık.” (Müslim, Hayz, 15)

Hz. Âişe (r.anha) validemizin hadiste bahsini ettiği, orucu kazâ etmelerini emrettiği halde namazı kazâ etmelerini emretmeyen kişi Hz. Peygamber (s.a.v) Efendimizdir.

İslâm âlimleri, âdet ve lohusalık kanaması gören hanımların farz veya nafile oruç tutmalarının haram olduğunda ittifak ettikleri gibi bu oruçlarını sonra kazâ etmeleri gerektiğinde de ittifak etmişlerdir.

(Serahsi, el-Mebsut, lll/152; İbn Kudame, el-Muğni, l/348; Karafi, ez-Zehire, l/375; Şerbini, Muğni’l-muhtac, l/109)

Fecrden yani imsak vaktinden sonra kanaması kesilen hanımlara, o günün orucunu kazâ etmenin farz olduğunda bütün islâm âlimleri ittifak etmişlerdir.

İmsak vaktinden önce temizlenen hanımların o günün orucunu tutmaları farzdır.

Hanefî mezhebine göre âdetin ve lohusalığın en uzun süresinin imsak vaktinden hemen önce (bir an bile olabilir) dolması ile o günün orucu farz olur.

En uzun müddet dolmadan önce kanamanın kesilmesi durumunda, imsak vaktine gusül abdesti alacak kadar vakit kaldı ise o günün orucunu tutmak farz olur.

Bu kadar süre kalmadı ise o günün orucu kazâ edilmelidir.

(İbn Abidin, Menhelu’l-varidin, Mecmu’atü’r-resâil, l/90, 91)

Şafiî mezhebine göre kanaması devam ettiği halde âdet ve lohusalığın en uzun süresi imsak vaktinden önce dolan bir hanım oruca niyet etse orucu geçerli olur.

Yerleşik âdeti bulunan hanımlar içinde aynı hüküm geçerlidir.

Yani âdetinin imsak vaktinden önce dolacağını bilen fakat kanaması kesilmeyen bir hanım, oruca niyet etse ve kanaması imsaktan önce kesilse orucu sahih olur.

(Şerbini, Muğni’l-muhtac, l/427)

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Adetliyken

Oruç

Tutulurmu