Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Adet Kanaması Bitkisel Tedavi
Adet Kanaması Bitkisel Tedavi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Adet Kanaması Bitkisel Tedavi :

Aşırı adet kanamasının nedenleri nelerdir:

Adet kanamasının aşırı olmasının değişik bir takım nedenleri vardır. Bunun nedenler bir takım hastalıklardan kaynaklanabileceği gibi Hormon salgısındaki anormallikler, miyom, polit, Endometriozis gibi bir takım rahatsızlıklardan dolayı da kaynaklanabilmektedir. Şimdi adet kanaması ve düzensizliğinin nedenleri hakkında kısa bilgiler verelim ve en sonunda da adet kesici bitkisel çözüm kürü paylaşalım.

- Hormonal dengesizlik: Normal adet düzeninde, östrojen ve progesteron hormonlarının dengeli olarak artıp azalarak rahmin iç tabakasının (endometrium) kalınlaşıp dökülmesini (adet kanaması) kontrol ederler. Hormonal bir dengesizlik söz konusu olduğunda rahmin iç tabakası fazla miktarda kalınlaşabilir ve adet kanaması fazla olur. Hormonal dengesizlikler en çok: yeni adet görmeye başlamış kızlar ve menopoza yaklaşan kadınlarda görülür. Tiroit bezine ait hormonal bozukluklar da adet kanamalarının artmasına neden olabilir. Böyle bir durumda tiroit bezine yönelik bir tedavi ile kanamalar da kontrol altına alınabilir.

- Miyomlar: Rahimde sıkça görülen iyi huylu tümörlerdir ve aşırı kanamalara neden olabilirler. Miyom

- Polipler: Rahmin iç tabakasında gelişen ufak, iyi huylu çıkıntılardır. Genelde üreme çağındaki kadınlarda yüksek hormon seviyeleri sonucu gelişirler.

- Yumurtalıkların fonksiyon bozuklukları: Yumurtlamanın olmaması, hormon dengesizliklerine ve neticede aşırı kanamalara neden olur.

- Adenomiyosis: Orta yaş ve üzeri doğum yapmış kadınlarda sıkça görülür. Rahmin iç tabakasının (endometrium) kimi yerlerde rahmin kas dokusuna gömülmesi ile oluşur.

- Rahim içi araç: Rahim içi araçların en sık neden oldukları yan etkilerdendir ve kanamayı izah edecek başka bir neden yok ise genellikle rahim içi araç çıkarılarak tedavi sağlanır.

- Gebelik komplikasyonları: İlk defa olan gecikmeli olmuş, fazla kanamalı bir adet kanamasının düşük nedeni ile olması mümkündür. Fakat söz konusu adet kanaması beklediğiniz tarihte olmuş ise düşük pek ihtimal dahilinde değildir. Dış gebelikte de aşırı kanama olabilir.

- Kanser: Nadiren rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanserine bağlı aşırı kanamalar görülebilir.

- İlaçlar: Bazı ilaçlar, örneğin antiinflamatuar ilaçlar, antikoagülan ilaçlar (kamı sulandıran ilaçlar) aşırı ve uzun süreli kanamalara neden olabilir.

- Diğer tıbbi problemler: Yumurtalık iltihapları (PID),tiroit hastalıkları, endometriosis, karaciğer ve böbrek hastalıkları aşırı adet kanamalarına neden olabilir.

Adet Kanaması Kimlerde Görülür ve Risk Faktörleri

Üreme çağındaki her kadında fazla adet kanamsı olma ihtimali vardır. Adet görmeye yeni başlayan kız çocuklarında özellikle ilk 12-18 ay ve menopoza yaklaşan kadınlar özellikle riskin fazla olduğu gruplardır. Kalıtsal kanama problemi olan kadınlarda da risk yüksektir.

Ne zaman doktora başvurmalısınız?

Normalde her kadının yılda bir kez jinekoloğuna giderek muayene olması ve smear yaptırması gerekir. Fakat düzensiz veya aşırı kanamalarınız oluyorsa hiç beklemeden doktorunuzdan randevu almanız yerinde olacaktır. Adet kesmek için piyasada progesteron içeren ilaç çeşitleri eczanelerde satılmaktadır.

Adet Kanamasını Kesmek için Doğal Kürü

Aşağıda verilen öneriler adet görmeden kısa bir süre evvel uygulanmalıdır.

*Aralıklarla günde 3 kez bir çay kaşığı Civan Perçemi bir çay fincanı kaynar suyun içine atılarak kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra süzülerek içilir.

*Aralıklarla günde 3 kez bir çay kaşığı çoban çantası bir çay fincanı kaynar suyun içine atılarak kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra süzülerek içilir.

*3 tatlı kaşığı ince kıyılmış çoban çantası bir litre soğuk suya karıştırılıp 8 saat bekledikten sonra süzülerek içilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Asuman Özermerhabalar benım adet kanaması problemım var gerektıgınden cok gelıyor ve daha uzun suruyor. bunun nedenı nedır. detaylı bılgı verırsenız sevınırım. kolay gelsın hocam.
  • Adet

    Kanaması

    Bitkisel

    Tedavi