Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Adet kanaması (Az)
Adet kanaması (Az)
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Adet kanaması (Az)

Belirtiler: 1-2 günü aşmayan zayıf kanamalar. Kan renginin daha çok açık kırmızı oluşu. Bazen kahverengi-siyah kan görülmesi.

Bedensel nedenler: Öncelikle, dölyatağı ve yumurtalık mokozasının tam gelişmemiş olmasından kaynaklanır. Ayrıca, bazı doğum kontrol hapları da kanamayı önemli ölçüde azaltabilir. Bedensel yağ, östojen hormonunu depolar. Yanlış beslenen veya zayıf kadınların kanamaları normalin altında kalır veya hiç kanama olmaz. Aynı durum, aşırı diyet sürecinde veya demir eksikliği halinde de görülebilir. Ama gereğinden fazla bedensel yağın da Hormon dengesini bozabileceğini unutmamak gerekir. Ayrıca, tiroid işlev bozukluğu da, adet kanamasının azalmasına ve hatta kesilmesine yol açabilir. Yani, organik bir nedene dayandırılamayan uzun süreli az kanamalar, tiroid işlev bozukluğundan kaynaklanabilir.

Ruhsal nedenler: Başlıca ruhsal neden, dişilik ve adet kanaması ile özdeşleşememek olabilir.

Pratik çözümler: Dölyatağı mukozasının güçlendirilmesi için, ayak başparmaklarının en uç noktası kullanılabilir. Günde 3-4 kere, 2-3 dakika süreyle, el başparmağının dairesel hareketleri ile o noktalara masaj yapılmalıdır. Oradan beyine gönderilen sinyaller aracılığı ile adet kanaması düzene kavuşabilir. Isısı giderek arttırılan ayak banyoları uyarıcıdır ve adet kanamalarını güçlendirir. Ayak Banyo su yapılabilecek bir kaba, 30-35 derece sıcaklıkta bir miktar su konur ve banyoya başlanır. 5 dakika sonra, banyo suyuna yavaş yavaş daha sıcak su eklenerek, 5-10 dakika içinde su ısısı 40-45 dereceye kadar çıkarılır. Banyo sonunda ayaklar kurulanır ve sıcak tutulur. Ayak banyosuna, adet döneminden 7-8 gün önce başlanmalı ve kanama başlayana kadar sürdürülmelidir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla, açık havada yürüyüşler yapılmalıdır. Beden yağının tüketildiği, yüksek kondisyon gerektiren bir Spor yapan genç kız ve kadınların, adet kanamaları azalabilir. Hatta kas yapısı çok arttığında yumurtlama ve adet kanaması tümüyle kesilebilir. Stresten kaçınmak gerekir. Stres, adet kanamalarını etkileyebilecek hormon düzensizliklerine yol açabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Adet

kanaması

(Az)