Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Adet Görmemenin Nedenleri

Adet Görmeme Nedenleri Hakkında Bilgiler…14 Yaşına Kadar Meme Büyümesi, Tüylenme Gibi Sekonder Seks Karakterlerinin Gelişmemesi Veya 16 Yaşına Rağmen İlk Adetin Görülmemesi Veya Normal Adet Gören Kadında 3 Siklus Boyunca Adet Olmaması Amenore Olarak Adlandırılır. Bu Konu Hakkındaki Detaylı Bilgiler Aşağıdaki Makalede Yer Almaktadır.

ADET GÖREMEME SEBEPLERİ:

Asherman sendromu: Geçirilmiş kürtajlara bağlı olarak rahim içinde yapışıklıklar olur ve amenore yanında normal fakat miktar olaarak azalmış adetler olabilir.Tedavisi olayın şiddetine göre değişir.

•Gelişim Bozuklukları: Müllerian agenez olarak da bilinir. Burada gelişimsel olarak rahim, tüpler ve vajenin üst kısmı yoktur. Vajen kör bir sonla noktalanır.Over fonksiyonları normaldir ancak kanama olmaz.

•Androjen Duyarsızlığı, testiküler feminizasyon: Kişi genetik olarak erkektir ancak erkeklik hormonuna karşı duyarsızlık olduğundan kişinin batın içinde testisleri olmasına rağmen dış görünüşü kadın gibidir.Durum fark edildiğinde testisler alınmalıdır.

•Turner Sendromu: Kişide genetik bir bozukluk vardır. 46 yerine 45 kromozom bulunur

•Gonadal agenez: Kişide overler gelişmemiştir.

•Resiztant over sendromu: Kişide over olmasına rağmen bu hormonlara karşı dirençlidir.

•Prematür over yetmezliği: Erken Menopoz olarak da bilinir.

•Radyasyon ve kemoterapi: Tedavilere bağlı olarak overler fonksiyonlarını yitirir.

•Hipofiz tümörü: Hipofiz bezinden kaynaklanan bir tümör nedeni ile hormonal düzen bozulur. En sık prolaktinom görülür. Burada Süt hormonu olan prolaktinom fazla miktarda salgılanır ve bu diğer hormonların salınımını bozacağından adet düzenini bozar ve kısırlığa sebep olabilir. En sık bulgu memelerden kendiliğinden Süt gelmesidir.Eğer tümör 10 mm'den büyükse cerrahi gerekebilir. Diğer durumlarda ilaç tedavisi yeterli olur.

•Sheehan Sendromu: Doğum Sonrası kanamaya bağlı olarak hipofiz bezinde enfarktüs olur ve Hormon salgılanması bozulur.

•Hipotalamik amenore: Daha öncede belirtildiği gibi stres, üzüntü, kilo değişimi gibi nedenlere bağLı olarak görülür.

TANI METODLARI:

Gerek primer gerekse sekonder amenore mutlaka araştırılması gerek önemli bir durumdur. Amenore şikayeti ile gelen bir kadında ilk önce Hormon testleri yapılmalıdır. Burada Tiroid hormonları, prolaktin ve bazı kadınlık hormonlarına bakılır.

İkinci adımda bir progesteron challange test (PCT) yapılır. Bu testte kadına 5 gün süreyle progesteron hormonu verilir ve ilaş kesilir.1 hafta içinde kanama olur ise vücütta yeterli miktarda östrojen var demektir. Östrojen varlığı anovülasyon tanısını yani yumurtlama olmaması tanısını koydurur. Gebelik ya da yüksek miktarda erkeklik hormonu varlığında vücutta östrojen olmasına rağmen kanama olmaz. Anovilasyon tanısı konduktan sonra bu teşhise yönelik tedavi protokollerinden biri seçilir.

Eğer PCT ile kanama olmaz ise ya vücutta östrojen yetersizdir ya da kanama yollarında bir tıkanıklık vardır. Bunu anlamak için östrojen ve progesteron siklik olarak verilir. Bu tedavi sonucu kanama olursa bir sonraki aşamaya geçilir eğer bu tedavi ile kanama olmaz ise tıkanıklık düşünülür. En sık sebep kürtaj sonrası meydana gelen yapışıklıklardır. Tedavisi cerrahi işlemledir.

Bir sonraki adımın amacı over ya da beyinde ki Hormon salgılama merkezlerindeki defekti bulmaktır.Bu durumda gonadotropin ve östrojen değerlerine bakılır.Over hormonları normal ve beyinden salgılanan hormonlar yüksek ise beyinde Hormon salgılayan bir kitle ya da yumurtalıklarda yetmezlik söz konusu olabilir. Bu durum son derece nadir görülür. Prematür over yetmezliği ya da yaygın adı ile erken Menopoz son derece nadir görülen bir olaydır ve Bağışıklık Sistemi ile ilgili olabileceği düşünülmektedir. Zaman zaman bu durum geri dönüşümlü olabilir.

Bazı durumlarda ise beyinden salgılanan gonadotropin adı verilen hormonlar normal düzeyde bulunabilir ancak bu hormonlar biyolojik olarak inaktif olduklarından yumurtalıkları uyaramazlar ve amenore ortaya çıkar.Eğer tüm tetkikler sonucu bir neticeye varılamıyor ise bu durumda hipotalamik amenoreden söz edilir. Bu durumun kesin tanısı olanaksızdır. Psikolojik faktörler, ani stres, üzüntü, ani kilo kaybı, yoğun egzersiz, hava değişimi gibi faktörler bu duruma yol açabilir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 2 Ay Adet Görmeme Adet Gecikmesi Regl Dönemi
 Adet Görememe Adetten Kesilme Nedir Adet Görememe (amenore)
 Adet Görememe Ne Anlama Gelir Adet Görememe Nedir
 Adet Görememe Sebepleri Adet Görememe Sendromu
 Adet Görememe Sorunları Adet Görememe Sorunu
 Adet Görememe Sorununun Nedenleri Adet Görememe Sorununun Nedenleri Nelerdir
 Adet Görememe Tedavisi Adet Görememe Ve Adet Gecikmesi
 Adet Görememe Ve Çeşitli Sorunlar Adet Görememek
 Adet Görememenin 10 Sebebi Adet Görememenin Sebepleri Nelerdir
 Adet Görememenin Tedavisi Adet Görme
 Adet Görmeme Adet Görmeme (Amenore)
 Adet Görmeme Nedenleri Adet Görmeme Rağmen Hamile
 Adet Görmeme Sebepleri Adet Görmeme Sorunları
 Adet Görmeme Ve Adet Geçikme Nedenleri Adet Görmemenin Nedenleri
 Adet Görmemenin Sebepleri Adet Görmeyen Kadınlarda
 Adet Görmeyen Kadınlarda 2 Adet Görülememesinin Sebebi
 Adet Görülmemesinin Nedenleri Adet Güçlükleri
 Adet Kesilmesi Adet Kesilmesi Adet Görememe
 Adet Kesilmesi Adet Görememe Sebepleri Ve Tedavisi... Adet Sancılara
 Adeti Kolaylaştırmak İçin Ahududu
 Amenore (adet Görememe) Nedir Aybaşı Kesilmesi 1
 Aybaşısı Az Olan Veya Hiç Aybaşı Olmayanlarda... Civanperçemi
 Doğumdan Sonra Adet Görmeme Emzikli Kadın Adet Görmez 2
 Emzirirken Adet Görmeme Hiç Adet Görememe
 Kadınlarda Adet Görememe Sorunu Keten tohumu
 Muz  Sancılı Adet
 Seyrek Adet Görme Soğuk, Kokudan İleri Gelen Adet Kesimi
 Tarçın 2 Zencefıl 2

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.