Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Adet Görememe Sorununun Nedenleri Nelerdir
Adet Görememe Sorununun Nedenleri Nelerdir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Adet Görememe Sorununun Nedenleri Nelerdir : Adet Görememe Sorununun Nedenleri Hakkında Bilgiyi Burda bulabilirsiniz.Üreme çağında bir bayanda düzenli adet kanaması bir çok organ sisteminin karşılıklı etkileşimi ile meydana gelen bir nevi mucizevi bir olaydır. Bu sistemlerdeki herhangibi bir aksama adet düzeninde bozulmaya ve adet görememeye sebeb ola bilir.

Düzenli bir adet döneminde adet kanamasını oluşturan mekanizma olarak, ilk başta beyinde hipotanamus adı verilen bir bölgede salgılanan hormonun etkisi ile yine beynin alt bölgesindeki bir salgı bezinden kana iki adet Uyarıcı bir Hormon verilir.

Bu hormonlar yumurtalıkları etkileyerek yumurta atılımını sağlar ve aynı zamanda kana dişilik hormonlarının verilmesini sağlar. Eğer gebelik oluşmamış ise yumurtalık sonrası oluşan sıvı keseciğinden salgılanan hormonun süresinin dolması sonucunda kalınlaşmış olan rahim iç tabakası dökülmeye başlar ve biz buna adet kanaması deriz.

Düzenli bir adet kanamasının gerçekleşe bilmesi için bir biri ile iletişim halinde olması gereken ve sağlıklı bir şekilde yürümesi gereken organ sistemlerini 4 ana kompantumana ayıra biliriz.

Kompantumanda rahim iç tabakasının döküle bilmesi için açık düzenli bir genital kanala yani akış yoluna ihtiyaç vardır.Kompantumanda yumurtalama ile birlikte düzenli bir hormon salınımının oluşmasına gerek vardır.Kompantumanda ise bu yumurtalığı etkileyen hormonların düzenli bir şekilde salınması gerekir.

Kompantumanda ise beynin daha üst bölgesi olup tüm bu üst bölgelerin düzenli bir uyarı vererek yumurtlanmayı sağlıklı bir şekilde uyarması gerekir.Adet kanamasındaki aksamaları veya adet görememeyi bu temel mekanizmayı oluşturan ana kompantumanlardan herhangibirindeki aksama oluştura bilir. Dolayısı ile inceleme sırasında nerde olduğunun belirtilenmesi ve buna göre çözüme gidilmesi gerekir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Adet

Görememe

Sorununun

Nedenleri

Nelerdir