Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Adet Görememe Adetten Kesilme Nedir
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Adet Görememe Adetten Kesilme Hakkında Bilgiyi Burda bulabilirsiniz. Amenore  hiç adet görememe veya uzun süre Adet Görmeme durumudur.

Tıbii olarak  bir kız çocuğunun 14 yaşına kadar meme büyümesi,koltuk altında  tüylenme gibi kadınlık belirtilerinin başlamaması  veya 16 yaşına gelmesine rağmen ilk adetin görülmemesi veya normal adet gören bir kadının  3 adet siklusu boyunca adet olmaması “amenore” olarak tanımlanır. İki çeşit amenore vardır. Kadın hayatında hiç adet görmemiş ise “ primer amenore”, daha önceden düzenli adet gören kadında adetin aniden  kesilmesine de “sekonder amenore” adı verilir.

Tıbbi Değerlendirme Nasıl Yapılır? Tanı Nasıl Konulur?

Birden fazla inceleme sırası ile gerekir.Öykü, muayene, ultrasonografi, histerosalpingografi, laparoskopi, dinamik testler( progesteron, östrojen, gonadotropin, GnRH, klomifen sitrat, TRH ve deksametazon testi), statik testler ( FSH, LH,Prl, E2, progesteron, 17 – OH progesteron, androjenler, TSH, T3 ve T4) amenore tanısının konmasında mutlaka yapılması gereken testlerdir.

 Doğurganlık  çağında olan ve Cinsel yaşamı olan bir kadında adet kanaması geciktiğinde yani bir “amenore” durumu varlığında  ilk akla gelmesi gereken gebelik olasılığıdır ve buna yönelik incelemeler de yapılmalıdır.

Amenore Sorunun Tedavisinde Ne Yapılır?

Amenorenin sebebine yönelik tedavi uygulanır;İmperfore himen' de (kapalı kızlık zarı) üretraya zarar vermeden himenin en bombe yerinden, artı şeklinde bir kesi jinekolog tarafından yapılır.Uterus hipoplazisinde (küçük rahim)  östrojen ve progesteron ilaçları uygulaması ile uterus büyütülmeli sonra hormonla devam  tedavisi  mutlaka yapılmalıdır.

Sinesinin , rahim içi yapışıklığının  (Ashermen sendromu) tipi ne olursa olsun tedavi cerrahidir.Cerrahi girişim genellikle  histeroskopiyle yapılır. Turner Sendromu’nun tedavisi amenore ve infertiliteye yönelik olmak üzere iki şekilde planlanabilir.Sadece amenore tedavisi düşünülürse östrojen ve progesteron kombinasyonları verilir.

Bu tedavi Menopoz yaşına kadar uygulanabilir. Amenoreli kadın  infertilite yönünden tedavi edilmek istenirse tek alternatif donör oosittir. Bu tedavi şekli ülkemizde henüz uygulanmamaktadır. Polikistik over sendromunda tedavi hastanın isteği yönünde, amenore,  kıllanma, veya infertiliteye yönelik  tedavi olmalıdır.

Klomifen Sitrat  (Klomen, Gonophene) ve Metformin medikal olarak verilir.Polikisitk over sendromunun cerrahi olarak tedavisi ise  laparoskopik ovaryan drilling veya laparotomi ile ovaryan Wedge rezeksiyondur. Ovaryan hipertekozis ’ in  tedavi cerrahidir. Hastaların  durumuna göre laparoskopik drilling veya wedge rezeksiyon jinekolog tarafından yapılabilir.İlça tedavisine genellikle cevap vermez. Malign over tümörlerinde- kanserlerinde , amenore ve infertilite dikkate alınmadan  cerrahi tedavi yapılmalıdır.

Etiketler: Adet Görememe Adetten Kesilme Nedir,  Adet Görememenin 10 Sebebi,adet görmeme nedenleri, adet görmeme,  adet görmeme sebepleri, adet görmeme rağmen hamile, adet görmemenin nedenleri, ağrılı cinsel ilişki , ağrılı cinsel ilişki ve kanama

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler

Adet

Görememe

Adetten

Kesilme

Nedir