Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Adet Görememe Adetten Kesilme Nedir

Adet Görememe Adetten Kesilme Hakkında Bilgiyi Burda bulabilirsiniz. Amenore  hiç adet görememe veya uzun süre Adet Görmeme durumudur.

Tıbii olarak  bir kız çocuğunun 14 yaşına kadar meme büyümesi,koltuk altında  tüylenme gibi kadınlık belirtilerinin başlamaması  veya 16 yaşına gelmesine rağmen ilk adetin görülmemesi veya normal adet gören bir kadının  3 adet siklusu boyunca adet olmaması “amenore” olarak tanımlanır. İki çeşit amenore vardır. Kadın hayatında hiç adet görmemiş ise “ primer amenore”, daha önceden düzenli adet gören kadında adetin aniden  kesilmesine de “sekonder amenore” adı verilir.

Tıbbi Değerlendirme Nasıl Yapılır? Tanı Nasıl Konulur?

Birden fazla inceleme sırası ile gerekir.Öykü, muayene, ultrasonografi, histerosalpingografi, laparoskopi, dinamik testler( progesteron, östrojen, gonadotropin, GnRH, klomifen sitrat, TRH ve deksametazon testi), statik testler ( FSH, LH,Prl, E2, progesteron, 17 – OH progesteron, androjenler, TSH, T3 ve T4) amenore tanısının konmasında mutlaka yapılması gereken testlerdir.

 Doğurganlık  çağında olan ve Cinsel yaşamı olan bir kadında adet kanaması geciktiğinde yani bir “amenore” durumu varlığında  ilk akla gelmesi gereken gebelik olasılığıdır ve buna yönelik incelemeler de yapılmalıdır.

Amenore Sorunun Tedavisinde Ne Yapılır?

Amenorenin sebebine yönelik tedavi uygulanır;İmperfore himen' de (kapalı kızlık zarı) üretraya zarar vermeden himenin en bombe yerinden, artı şeklinde bir kesi jinekolog tarafından yapılır.Uterus hipoplazisinde (küçük rahim)  östrojen ve progesteron ilaçları uygulaması ile uterus büyütülmeli sonra hormonla devam  tedavisi  mutlaka yapılmalıdır.

Sinesinin , rahim içi yapışıklığının  (Ashermen sendromu) tipi ne olursa olsun tedavi cerrahidir.Cerrahi girişim genellikle  histeroskopiyle yapılır. Turner Sendromu’nun tedavisi amenore ve infertiliteye yönelik olmak üzere iki şekilde planlanabilir.Sadece amenore tedavisi düşünülürse östrojen ve progesteron kombinasyonları verilir.

Bu tedavi Menopoz yaşına kadar uygulanabilir. Amenoreli kadın  infertilite yönünden tedavi edilmek istenirse tek alternatif donör oosittir. Bu tedavi şekli ülkemizde henüz uygulanmamaktadır. Polikistik Over sendromunda tedavi hastanın isteği yönünde, amenore,  kıllanma, veya infertiliteye yönelik  tedavi olmalıdır.

Klomifen Sitrat  (Klomen, Gonophene) ve Metformin medikal olarak verilir.Polikisitk over sendromunun cerrahi olarak tedavisi ise  laparoskopik ovaryan drilling veya laparotomi ile ovaryan Wedge rezeksiyondur. Ovaryan hipertekozis ’ in  tedavi cerrahidir. Hastaların  durumuna göre laparoskopik drilling veya wedge rezeksiyon jinekolog tarafından yapılabilir.İlça tedavisine genellikle cevap vermez. Malign over tümörlerinde- kanserlerinde , amenore ve infertilite dikkate alınmadan  cerrahi tedavi yapılmalıdır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 2 Ay Adet Görmeme Adet Gecikmesi Regl Dönemi
 Adet Görememe Adetten Kesilme Nedir Adet Görememe (amenore)
 Adet Görememe Ne Anlama Gelir Adet Görememe Nedir
 Adet Görememe Sebepleri Adet Görememe Sendromu
 Adet Görememe Sorunları Adet Görememe Sorunu
 Adet Görememe Sorununun Nedenleri Adet Görememe Sorununun Nedenleri Nelerdir
 Adet Görememe Tedavisi Adet Görememe Ve Adet Gecikmesi
 Adet Görememe Ve Çeşitli Sorunlar Adet Görememek
 Adet Görememenin 10 Sebebi Adet Görememenin Sebepleri Nelerdir
 Adet Görememenin Tedavisi Adet Görme
 Adet Görmeme Adet Görmeme (Amenore)
 Adet Görmeme Nedenleri Adet Görmeme Rağmen Hamile
 Adet Görmeme Sebepleri Adet Görmeme Sorunları
 Adet Görmeme Ve Adet Geçikme Nedenleri Adet Görmemenin Nedenleri
 Adet Görmemenin Sebepleri Adet Görmeyen Kadınlarda
 Adet Görmeyen Kadınlarda 2 Adet Görülememesinin Sebebi
 Adet Görülmemesinin Nedenleri Adet Güçlükleri
 Adet Kesilmesi Adet Kesilmesi Adet Görememe
 Adet Kesilmesi Adet Görememe Sebepleri Ve Tedavisi... Adet Sancılara
 Adeti Kolaylaştırmak İçin Ahududu
 Amenore (adet Görememe) Nedir Aybaşı Kesilmesi 1
 Aybaşısı Az Olan Veya Hiç Aybaşı Olmayanlarda... Civanperçemi
 Doğumdan Sonra Adet Görmeme Emzikli Kadın Adet Görmez 2
 Emzirirken Adet Görmeme Hiç Adet Görememe
 Kadınlarda Adet Görememe Sorunu Keten tohumu
 Muz  Sancılı Adet
 Seyrek Adet Görme Soğuk, Kokudan İleri Gelen Adet Kesimi
 Tarçın 2 Zencefıl 2

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.