Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Adet Geciktirici İlaç İsimleri
Adet Geciktirici İlaç İsimleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin TıklayınAdet Geciktirici İlaç İsimleri


Adet Geciktirici İlaçlarla Her Mekanda Sevdiğiniz Kıyafetlerinizle Rahat Olabilirsiniz.Detaylı Bilgi İçin Aşağıdaki Makaleyi Okuyabilirsiniz.


Adet Geciktirici İlaç İsimleri

Tatil veya başka işlerinizden dolayı adet geciktirici ilaçlar kullanma ihtiyacı duydunuz. Çünkü özel günlere denk gelen regl kadınları mutsuz edebiliyor. Adet Geciktirici ilaç isimleri ve kullanımı , yan etkileri hakkında yazımız…

Adet dönemlerinin çalışan bir kadın için çok önemli bir toplantı veya seminer dönemine denk gelmesi gerçekten büyük bir şanssızlık. Yada öyle bir denk geldi ki hiç hesapta yokken tam düğün haftası adet döneminiz üstüste geldi. Örnekler çoğaltılabilir.

Fizyolojik bir süreç olan adet (regl, mensturasyon) dönemlerinin gündelik yaşamınızı olumsuz etkileyeceği dönemler sizi strese sokabilir. Ancak bundan kurtulmak günümüz tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde artık sorun olmaktan çıkıyor.

Planlanan günün adet döneminize denk geleceği ihitmali varsa öncelikle doktorunuzun muayenesi ve tavsiyeleriyle bu durumu erteleyebilirsiniz. Doktor muayanesi şart diyorum çünkü sonuç olarak kullanmanız gereken bir ilaç önerilecek ve bu da sizin vücudunuzun hormonal düzeniyle oynacak.

Doktorunuz eğer uygun görüyorsa size önereceği ilaç bir “progesteron” hormonu özelliği taşıyan bir ilaç olacaktır. Progesteron genel olarak vücudu hamileliğe hazırlayan hormonlardandır. Normal adet döngüsünde bu hormon, hamile kalmadıysanız baskılanarak rahim duvarından artıkların dökülmesini sağlayarak adet görmenize neden olur. Progesteron, hamile kalan anne adaylarında o regl döneminden itibaren düşmez. Rahim duvarını döllenen yumurta için hazır hale getirir.

Size önerilen ilaç ise progesteron muadili olduğu için rahim duvarında dökülmek için bekleyen artıkların sadece dökülmesini geciktirecektir. Siz ilacı bıraktıktan 2-3 gün sonra Hormon fizyolojiniz yeniden düzene girerek dökülme gerçekleşecektir.

İlacın kullanımı: Progesteron preparatları eğer adet geciktirmek için kullanılacaksa mutlaka adetinizin başlayacağını tahmin ettiğiniz günden 3-5 gün önce kullanmaya başlamalısınız. Genelde sabah akşam kullanılan ilacı, planladığınız günün akşamına kadar kullanın. Ancak bu süre kesinlikle 10 günü aşmamalı. İlacı kestikten yaklaşık 2-3 gün sonra adet göreceksiniz.

Ya almayı unutursam: İlacı kullandığınız süre içinde sabah yada akşam dozlarından birini unutursanız, hatırladığınız ilk dozda unuttuğunuz ilacı da beraber kullanın. Sabah unuttuysanız akşam sabah almanız gereken tabletle beraber 2 tablet içmelisiniz.

Eğer almayı unuttuğunuz ilaç bir günü geçtiyse ve lekelenme/kanama olduysa artık ilaç kullanmayı bırakınız. Kanama başladıktan sonra ilaç kullanılmamalıdır. Kanama/lekelenme olmadığından eminseniz ilacı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kimler bu ilacı kullanmamalı: İlaç karaciğer hastalarında, aşırı kilolu bayanlarda, çok sık Sigara içenlerde ve zaten gebelik önleyici ilaç kullananlarda kullanılmamalı. İlacın senede en fazla bir iki kez kullanımı yeterlidir. Daha fazla kullanım vücudunuza zararlı olabilir. İlaçla ilgili karılaştığınız problemler için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Merve Incemrb öncelikle koly gelsin. 1 hafta sonra yaz tatili için denize gidicm adet kanamam var acaba sizde adet geciktirici var mı varsa kaç lira ve ne zaman ulaşır bana çünkü 1 hafta sonra denize gideceğiz. çok tşk tekrardan kolay gelsin.
  • Adet

    Geciktirici

    İlaç

    İsimleri