Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Adet Dönemi Baş Ağrısı
Adet Dönemi Baş Ağrısı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Adet dönemi baş ağrısı migren tedavisine bitkisel ürünler kremler kapsüller çaylar yağlar.Adet dönemi baş ağrısı migren tedavisine bitkisel ürünler kremler kapsüller çaylar yağlar için aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

Regl öncesi günler, fiziksel ve ruhsal sıkıntıları da beraberinde getirir. Yediğinize, içtiğinize dikkat ederek bu sıkıntılı günleri daha kolay atlatabilirsiniz. Kadınlarda regl öncesi başlayan ve ruhsal ya da fiziksel bir takım belirtilerle kendini belli eden bu duruma premenstrual sendrom (PMS) adı verilir.

Bu belirtiler genellikle başlamasından bir hafta öncesinde ortaya çıkar ve genellikle adetin görülmesiyle birlikte birkaç gün içinde kaybolur.

PMS, kadın ve genç kızların adet (regl) dönemine yaklaşırken yaşadıkları önemli karakteristik fiziksel ve ruhsal belirtiler olarak tanımlanır.

PMS BELİRTİLERİ

Her kadın ya da genç kızda farklı belirtiler gözlenebilir. Belirtiler regl döneminden, regl dönemine gerçekleşir. Belirtilerin şiddeti, dönem dönem dalgalı bir seyir göstererek artabilir. Belirtiler, genellikle regl döneminin başlamasından 7-10 gün önce kendini gösterir ve bu dönem yaklaştıkça şiddetlenebilir. Belirtiler hafif, orta şiddette ya da şiddetli olabilirler.

Duygusal belirtiler

*Sıkıntı, kaygı

*Çabuk sinirlenme, asabilik

*Bitkinlik

*Depresyon

*Kızgınlık

*Konsantrasyon bozukluğu

*Aşırı duyarlılık

*Cinsel istekte değişme

*Kendini beğenmeme

*Sosyallikten uzaklaşma

*Doğal aktivitelere olan ilginin azalması

Fiziksel belirtiler

*Karın Şişkinliği

*Göğüslerin şişkinliği ve hassaslığı

*Diz, dirsek ve parmaklarda su toplanması

*İştahın artması

*Baş ağrısı

*Yeme isteği

*Kabızlık

*Mide bulantısı

*Susama

*Hantallaşma

*Uyku alışkanlığının değişmesi

Diyetin önemi

Genel beslenme çizgilerinin rehber alındığı günlük bir diyet, PMS belirtileri üzerindeki kontrolünüzde size yardımcı olacaktır. Daha az tuz, rafine şeker, kırmızı et ve yağ tüketmeye çalışın; karbonhidrat karışımları, sebze ve meyve yiyin.

Sodyum miktarını kontrol altına almanız, adet kanaması öncesinde eklemlerinizde oluşacak sıvı toplanmasını azaltacaktır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu günlük sodyum miktarı 2000 ile 4000 mg arasıdır. Aşağıdaki önerileri dikkate alarak, tuz alımınızı dereceli olarak düşürün.

Tabağınızdaki yiyeceğe tuz yerine başka katkılar eklemeyi deneyin (Bu, mevsime göre çeşitli otlar, limon suyu ya da sirke olabilir)

Yemeğinizi pişirirken tuz eklemeyin.

Konserve yerine taze ürünleri tercih edin.

Regl döneminde vücutta su tutması ve ödem

Ödem azaltıcı besinler

- Bol su içmek (maksimum 2,5-3 litre)

- Karahindiba

- Tarçın ve karanfille yapılmış çay

- Yeşil yapraklı besinler

- Maydanoz

- Kiraz sapı

- Kabuklu armut

- Şekersiz şeftali

Ödem artırıcı besinler

- Tuzlu yiyecekler

- Alkol

- Kola

- Meyan kökü içeren yiyecekler

- Tatlı yiyecekler

- Karbonhidratlar

Regl döneminde neden tatlı yeme ihtiyacı duyarız?

Regl dönemi öncesi kadınların çikolata ve diğer tatlı, şekerli yiyecekleri yemek istemesinin nedeni, östrojen hormonunun vücutta dolaşımının azalmasıdır.

Östrojen kadınlar için "uyarıcı" bir hormondur. Vücuttaki seratonin, noradrenalin ve endorfin hormonlarının üretimini artırır. Östrojenin azalmasıyla kan şekerindeki düşme eğilimi artar, dolayısıyla iştah metabolizması uyarılır. Sürekli tatlı yeme ihtiyacı hissedilir.

Özellikle bu dönemde az ve sık aralıklarla beslenmeye dikkat ederek kan şekerini Uyarıcı etkisi düşük olan besinleri tercih edin.

Regl döneminde nasıl beslenmeliyiz?

Kuru yemişler biyoaktif bileşenler, alfa-tokoferol, E vitamini gibi antioksidanlar ile protein, posa, bakır, folat, selenyum, magnezyum, çinko, demir gibi önemli mineraller içerir. Ayrıca niasin, folat ve diğer B grubu vitaminlerinin yanı sıra, fitokimyasallar ve uygun yağ asitlerini de ihtiva eder. Bu özellikleri nedeniyle dengeli ve yeterli beslenmemiz açısından gerçekten önemlidir.

Fındık, ceviz, badem ve fıstık gibi kuru yemiş tüketen kişilerde koroner kalp hastalığı, diyabet, kanser gibi kronik hastalıkların riskinin azaldığı görülmüştür.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Nida AktanRegl dönemi başı ve sonunda dayanılmaz derecede baş ağrım oluyor bunun nedeni nedir ve çözümü var mıdır.ağrı kesiciler fayda etmiyor çünkü
 • Şifa MarketRegl periyodunun 2 gün öncesi ve ilk 3 günü içinde görülen bir baş ağrısı tipi "saf regl migren"dir. Kadınların yaklaşık yarısı regl döneminde migren ataklarına eğilimli hale gelmekle beraber; sadece %10 kadında saf regl migren görülür. Regl sırasında ortaya çıkan migren ataklarının sebebi, kanamadan hemen önce kandaki östrojen hormonu seviyesinin düşmesi ve östrojen hormonunun göstermiş olduğu dalgalanmadır.
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/witex-hayit-tohumlu-bitkisel-karisim-120-kapsul-8.html
 • Gamze AydinSELAMLAR YAŞIM 23 VE ADET DÖNEMLERİMDE ÇOK BAŞIM AĞRIYIOR BU NEDEN OLABİLİR ACABA. BİTKİSEL BİR TEDAVSİİ VAR MIDIR
 • Adet

  Dönemi

  Baş

  Ağrısı