Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Adenoviral Konjonktivit

Adenoviral Konjonktivit: Göz kapaklarının iç yüzeyini ve gözün beYaz kısmını kaplayan ince ve saydam zarın yani konjonktivanın adenovirus tarafından enfekte edilmesine adenoviral Konjonktivit denilmektedir.

Hastalık çok hızlı bulaşması nedeni ile ciddi iş gücü kaybına neden oluyor. Hastalığın yayılma hızını azaltabilmek için gerekli önlemlerin alınmasına azami özen gösterilmesi gerekiyor.

Nasıl Bulaşır?


Bu virus kişilerin solunum yollarındaki veya gözlerindeki salgılar ile temasta bulunulması halinde bulaşıcı olabilir. Virüs vücuda alındıktan 4-10 gün sonra enfeksiyon belirtileri başlar. Hastalığı boyunca da kişi aktif bulaştırıcıdır. Belirtilerin başlamasından bir hafta sonra gözün şeffaf tabakası olan kornea da beYaz noktalar oluşabilir. Bu noktalar batma ve bulanık görmeye neden olurlar. Noktalar yüzeysel ise 2 haftada geçebilir, derinlere inerse iyileşme aylar hatta yıllar alabilir.

Belirtileri Nelerdir?


Adenoviral konjonktivitin başlıca belirtilerinin başında şunlar geliyor:

Kızarıklık Batma Yanma Sulanma Kaşıntı

Bunun yanı sıra çapaklanma gibi şikayetlerin yanında bazen kulak önündeki lenf bezinde şişme, kapaklarda ileri derecede ödem, konjonktiva damarlarında kanama ve yine kapak konjonktivasında iltihabi zarların olabildiği daha ciddi klinik formları da vardır. Çocuklarda genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu ile başlayabilir.

Hastalıktan Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu ciddi hastalıktan korunmak için aslında herkes tarafından bilinen basit sağlık kurallarına uymak yeterli olacaktır.

Bunun yanı sıra yapılması gerekenler şunlardır:

Eller sık yıkanmalı Başımızı hapşırırken kolumuza doğru eğmeli Yaşadığımız odayı sık sık havalandırmalı Çok kalabalık ve havasız ortamlarda gereksiz yere uzun süre kalmamalı Enfekte kişilerin eşyaları kullanılmamalı Hasta olan kişiler evde ve iş yerinde mümkün olduğunca kendilerini izole etmeli Gözyaşını sildiği mendili her seferinde değiştirmeli Tedavi göz hekimi kontrolünde olmalı ve kontroller ihmal edilmemeli

Dr. Azmiye Altınışık

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.