Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Acnelyse Krem
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Acnelyse Krem

Acnelyse Krem nedir?

Acnelyse krem hakkında yararlanacağınız bilgileri bu sayfada sizler için araştırıp bulduk.

FORMULÜ:


% 0,1 Retinoik asit = Tretinoin (etken madde). Propil Paraben. Metil Paraben (koruyucu). Butil Hidroksi Tolyen (antioksidan) içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ:


Farmakodinamik Özellikler :

Acnelyse Krem‘in bileşiminde bulunan Retinoik Asit foliküler epitel hücrelerinin birbirine yapışmasını ve mikrokomedon oluşumunu azaltır. Tretinoin ayrıca mitotik aktiviteyi stimüle eder; foliküler epitel hücrelerin devrini arttırır. Bu özellikleriyle komedon oluşumunu önler, epitelin ekfoliasyonunu sağlar ve akne vulgaris tedavisinde istenen etkileri gösterir.

Farmakokinetik Özellikler :


Susuz topikal tretinoin formülasyonlarının 10 gün süre ile uygulanan tekrarlanan dozlarının % 8' inin sistemik olarak emilime uğrayabileceği bildirilmiştir. Bu oran sulu topikal tretinoin formülasyonları için % 1.41 olarak belirlenmiştir. İlaç geniş yüzeylere uygulandığında ya da uzun süre kullanıldığında emilimi artabilir. Topikal olarak uygulanan tretinoin dozunun % 4.45'inin renal yol, % 1,58'inin ise safra yolu ile eliminasyona uğradığı bildirilmiştir.

ENDİKASYONLARI :


Akne vulgaris, açık komedon, psoriazis, lameller iktiyozis epidermolitik hiperkeratoziste kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI :


Bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı, önceden oluşmuş aşırı duyarlılık durumlarında kontrendikedir.

UYARI / ÖNLEMLER :


GEBELERDE VE EMZİKLİLER:

Genel
Duyarlılık veya kimyasal iritasyon oluşursa, tedavi kesilmelidir. Acnelyse Krem kullanımı sırasında, hastanın güneş ışığı ile teması en aza indirilmelidir. Güneş yanığı olan hastalar tamamen iyileşinceye kadar Acnelyse Krem kullanılmamalıdır. Ultraviyole ışığı ile temas engellenemiyorsa, güneş ışığını engelleyici ajanların kullanımı önerilmelidir. Acnelyse Krem, gözlere, mükoz memebranlara, burun kenarlarına ve ağıza temas
etmemelidir. Topikal kullanım, uygulama bölgesine iritasyona bağlı lokal eriteme ve ciltte soyulmaya neden olabilir. Lokal iritasyon aynı şiddetle devam ederse, hastalara ilacı daha seyrek kullanmaları; geçici bir süre için ara vermeleri veya tamamen bırakmaları önerilmelidir. Ekzematöz deri bölgelerinde iritasyona neden olduğu bildirilmiştir; bu nedenle, böyle hastalarda çok dikkatli kullanılmalıdır.

Gebelik Kategorisi C ' dir.
Hamilelik sırasında kullanıldığında : yeni doğanlarda gastrointestinal ve üriner sistemde malformasyona ( ileal atresi, orta bağırsakta düğümlenme, kısmi pelvi-üreterik bağlantı tıkanıklığı ile birlikte sağ hidroknefroz ) neden olduğu rapor edilmiştir. Bu nedenle hamile kadınlarda kullanılmamalıdır. Emziren kadınlarda ise risk/yarar ilşkisi değerlendirilerek kullanılmalıdır.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER:


Duyarlı kişilerin ciltlerinde kızarıklık, ödem, veziküle veya kabuklanma oluşabilir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa, ya ciltte düzelme olana kadar ilaç kesilmelidir veya ilaç, hastanın tolere edebileceği bir düzeyde uygulanmalıdır. Topikal Tretioin‘e karşı gerçek kontakt allerji çok
nadiren ortaya çıkmaktadır. Acnelyse Krem, hipo veya hiperpigmentasyona neden olabilir. Bugüne kadar Acnelyse Krem ile ilgili olarak ortaya çıktığı bildirilen yan etkiler, tedavi kesildikten 3-5 gün sonra ortadan kalkmaktadır.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ VE DİĞER ETKİLEŞMELER :


Tedavi edici sabunlar ve temizliyicilerle birlikte kullanıldığında, kuvvetli bir kurutucu etki ortaya çıkmaktadır. Kükürt, Rezorsin veya salisilik asit içeren preparatlar Acnelyse Krem ile birlikte kullanılıyorsa çok dikkatli olunmalıdır.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU :


Acnelyse Krem günde bir kez ve gece olmak koşuluyla, parmak ucu ile lezyonlu bölgeye çok hafif sürülür. Uygulama ile ciltte geçici bir sıcaklık ve batışma hissi olabilir. Gerekirse, tedaviye ara verilerek veya uygulama sıklığı azaltılarak, hastanın tolere edeceği doz ayarlanabilir. Tedavinin ilk haftalarında enflamatuar lezyonlarda artış olabilir. Bunun nedeni, ilacın lezyonlar üzerindeki etkisidir ve ilacın kesilmesini gerektirmez. Tedavi sonuçları 2-3 hafta sonra ortaya çıkmaktadır, fakat tam fayda sağlanması için 6 haftadan fazla süre gerekebilir. Lezyonlar düzelmeye başladıktan sonra ilaç, daha

* Prospektüs bilgileri ilaç firmasının web sitesinden alınmıştır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Acnelyse

Krem