Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
19 Yaşından Sonra Boy Nasıl Uzar
19 Yaşından Sonra Boy Nasıl Uzar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
19 Yaşından sonra boy nasıl uzar hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. 19 Yaşından sorna boy nasıl uzar ile ilgili tüm açıklamaları bu makaleden inceleyebilirsiniz...

Her insan farklıdır; farklı büyür, farklı gelişirler. Bu nedenle sorunuza ancak standart kriterler kullanılarak genel bir cevap verilebilir; yoksa sizin ne olacağınızı buradan kestirmek mümkün değildir. Her ülke ve coğrafya için çocukluktan yetişkinliğe geçme ve büyüme-gelişme zamanı ve özellikleri farklılık gösterir. Bu gerek iklimden, gerek genetik özelliklerden gerek ise sosyo ekonomik düzeye bağlı beslenme farklılıklarından kaynaklanır.

Her ülke için çocuklardaki büyüme ve gelişme eğilimlerini gösteren özel değerlendirme tabloları olması gerekir. Yoksa başka bir ülke için hazırlanmış çizelgeler ile ulusal programlar yapılmak zorunda kalınabilir. Ne sevindiricidir ki benimde hocam olan Prof.Dr.Olcay Neyzi ve arkadaşlarının 1970 ortalarından 90 başlarına kadar uzun yıllar uğraşarak yaptıkları çalışmalar kendi çocuklarımızı en sağlıklı şekilde değerlendirme fırsatı sunmaktadır.

Kızlarda buluğ çağı öncesi bedensel ilk farklılaşmalar ortalama 10, erkeklerde ise 12 yaş civarında başlar. Ergenlik çağının başlarına gelindiğinde, ergenin boyu yetişkinken alacağı boyun %80‘ine ulaşmıştır.İlk adet kızlarda ortalama 12,4 yaşında görülür.Buluğla başlayan ergenlik döneminden ilk iki ile dört yıl sonra ergen,yetişkinken ulaşacağı boyun %90‘una erişir.

Buluğda 12-13 yaşlarından sonra kızlarla erkeklerin boyca ve ağırlıkça farklılıkları erkeklerin lehine değişmeye başlar. Ergenlikte büyümenin en hızlı olduğu duruma Büyüme Hızı Doruğu adı verilmektedir.Büyüme hızının doruğa ulaşması kız çocuklarda ilk adet kanamasından öncedir.her çocuk büyüme hızı doruğuna farklı yaşlarda erişebilir. Kız çocuklarda en büyük boy farkının ülkemizde kızlarda 10-11 yaşları arasında olduğu , ortalama boy farkının da 9,4 cm olduğu bildirilmektedir. İstanbul‘daki kız çocuklarının ilk adetten önce yılda büyüme hızı ortalaması 8.5 cm olarak bulunmuştur.

Kızlarda ilk adet kanamasından sonra ortalama 6 santimetre adar boy büyümesi olur.Boy büyümesi kızlarda 16-18 yaşlarında,erkeklerde ise 18-20 yaşlarında durmaktadır.Size gelince, yukarıdaki bilgiler ışığında bir sene içinde üç santimetre daha uzayacağınız tahmin etmek zor görünmektedir. Buna karşın ilk adeti kaç yaşında gördüğünüz önemlidir, çünkü ne kadar geç adet görmüşseniz boy uzamanız da o kadar geç sona erer. Boyunuzun uzaması için yapabileceğiniz en önemli şey, yeterli protein, karbonhidrat ve kalsiyumu aldığınızdan emin olmaktır; yani iyi beslenmektir. İyi beslenmenin önemi Amerikalı zenci basketbolcüler ile köklerini aldıkları aynı genetik özelliklerdeki Afrikalı zencileri karşılaştırdığımızda ortaya çıkar. Bunun dışında sağlıklı bir insana polis olacak diye, Hormon vermek yada başka yöntemlere başvurmak düşünülemez. Sağlıkla kalın.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Hüsnü Özsoy Ben 17 yaşındayım boyum 1.55 cm 20 yaşıma kadar daha ne kadar uzayabilirim. Ameliyat olmadan ne yapmamı öneriyorsunuz.
 • Murat Bozağus yaşım 19 boyum arkadaşlarıma göre çok kısa bana yardımcı olsanız sevinirim
 • Cansu AksuMERHABALAR HOCAM 19 YAŞINDAYIM VE BOYUM 160. BOYUMUN 165 E KADAR UZATMA İMKANIM VAR MI. NE KADAR ZAMANDA BOYUM UZAR. BU KONUDA BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM
 • Şifa Marketboy uzamasında yardımcı bir settir, ayda 1cmlik uzama sağlar bayanlarda üst yaş sınırı 23, erkeklerde üst yaş sınırı 25'dir. incelemek için linki tıklayınız . Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/by-ztm-melisa-cayi-karisimli-set.html
 • Yasemin Öztürk19 yasındayım kızım boyum 1 53 1 65 olurmu nasıl uzatabilirim
 • Şifa Marketkemiklerin kalitesinde vücuttaki kalsiyumun ve fosfatın etkisi büyüktür.Size önerecegimiz set boy uzamasında yardımcı en etkili settir, ayda 1cmlik uzama sağlar bayanlarda üst yaş sınırı 23, erkeklerde üst yaş sınırı 25'dir. incelemek için linki tıklayınız Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/by-ztm-melisa-cayi-karisimli-set.html
 • 19

  Yaşından

  Sonra

  Boy

  Nasıl

  Uzar