Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Yara Sivilce Vb. Şeyler İçin Okunacak Dualar
Yara Sivilce Vb. Şeyler İçin Okunacak Dualar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Yara Sivilce Vb. Şeyler İçin Okunacak Dualar : Peygamberimiz bir yara, bere görünce, önce onun maddî tedavisini araştırır, ilâcını bulur, tatbik ederdi.

Ancak bu maddî ilâçlamayı hiç bir zaman tedavinin tümü saymazdı. Yine de ilâçlama sırasında duâlar okur, ilâcın te’sirini halketmesini Rabbimizden niYaz ederdi.Nitekim Âişe validemizin eli üzerinde bir sivilce çıkmıştı. Bundan rahatsızlık duyan validemiz ne yapacağını düşünürken Resûl-i EKrem Efendimiz girdiler. Sivilceyi görünce şöyle buyurdular:

– Yâ Âişe, hanut (otu) var mıdır,
– Vardır, yâ Resûlâllah!
– Öyle ise getir bakayım.

Validemiz, istediğini getirip Efendimize verdi. Otun bir parçasını sivilcenin üzerine koyan Efendimiz, yaranın ilâçlanmasını maddî şekilde yaparken de:

– “Allahümme musağğıra’l-kebîr. Ve mükebbire’s-sağîr. Sağğir mâ bî,” duâsını oku yâ Âişe, buyurdu.Âişe validemiz de Cenâb-ı Hakk’a şöyle yalvardı:

– Ey küçüğü büyüten, büyüğü de küçülten Allahım! Bendeki bu rahatsızlığı da küçült, yok et! Böylece yara hem ilâçlanıyor, hem de duâ ile ilticada bulunuluyordu.

Anlaşılan odur ki, vücudumuzun herhangi bir yerinde bir çıban, sivilce, yara, bere meydana gelse yapılacak ilk iş, hemen maddî tedbirini almak, ilâcını bulup, merhemini sürmektir.

Ancak, şifayı yine de Allah’dan bekleyip, bu sırada bildiğimiz duâları okumayı da ihmal etmemek gerek. Zira, ilâcın şifasını halkeden Rabbimiz, dilerse te’sirsiz de kılar, dilerse te’sirini kat kat yükselterek bir anda derdimizden kurtarır, halâs eyler. Maddî tedbirle birlikte mânevî tedbiri ihmal etmeyen kimse, fiilî duâya kavlî duâyı da ekleyerek sebeblere tam teşebbüs etmiş demektir.

Nitekim devesini uyuz kaplamış olan bir kadıncağız yaptığı duânın te’sirli olmadığını ifâde edince Efendimiz’in ikâzı şöyle olmuştur:

– Duâna katran kat! Yâni deveni katranla yağlayarak duâ et.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Pelin Sayınmerhaba. yüzümde çukur çukur sivilce izleri izleri var ben dua ile bir çok dileğin gerçekleşeğine inanırım . fakat dua ederkenm birde çaba göstermek lazım . yani sadece dua edip beklemek olmaz bence , ben hem dua edeceğim hemde bazı yönntemler deneyeceğim :)
 • Yara

  Sivilce

  Vb.

  Şeyler

  İçin

  Okunacak

  Dualar