Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Rih-i Ahmer Ve Daü Ekber Adlı Mahlukun Hal Tercemesi
Rih-i Ahmer Ve Daü Ekber Adlı Mahlukun Hal Tercemesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Rih-i Ahmer Ve Daü Ekber Adlı Mahlukun Hal Tercemesi : Kuvvetli, kudretli bir hükümdar ve Peygamber olan Süleyman (a.s.)'ın veziri Asaf b. Berhiyâ'dan rivayet olunur:

"Süleyman (a.s.) bir gün otururken çevresinde taht-ı hükümetinde bulunan devlet büyükleri, cinler, insanlar, ruhlar, vahşi hayvanlar ve kuşlar hazır bulunuyorlardı. Süleyman (a.s.)'ın hatırına şu geldi:

"Allahü Teala cinleri, insanları, vahşi hayvanları ve kuşları emrime vermiştir. Acaba emrime vermediği hiçbir mahluk kalmış mıdır?

Bunun üzerine veziri Asaf:


- Ey Peygamber-i Zîşân, Cenabı Hakk'ın sana verdiği şeylerin cümlesi Allah'ın yarattıklarına nisbeten Hardal tanesi kadar bile değildir, dedi.

O anda dalgalanarak, ateşten ibaret olan azalarını birbirine vurarak, çarparak korkunç şimali mahluk göründü. Eni ve boyu kırk arşın idi.

Süleyman (a.s.)'ın veziri:
- Ey Allah'ın Peygamberi! Korkma, üç defa Allâhü Ekber de ve ona sor. Sana cevap verecektir, dedi.
Süleyman (a.s.):

- Ey korkunç şahıs, kainatın yaratıcısının adı ile sana and veririm. Sen kimsin? Ve adın nedir? Afatın, zararın ve vazifen nedir? diye sordu. O mahluk:

- Ey Allah'ın peygamberi, ben (Rih-ı Ahmer ve dâi ekber)'im. Cenabı Hakk dünyada kullarından birine bir hastalıkla azap edeceği vakit beni ona musallat eder. Allah'ın emri ile bana hizmet edenler de vardır. Cenabı Hakk dört yüz türlü hastalığı bana tevdi etti. Ve o hastalıklara karşı ilaç ve deva yarattı. Bunların cümlesini bana bildirdi, dedi.

Süleyman (a.s.):
- Cenabı Hakk'ın ismi ile sana and veririm, bu hastalıklar kaç çeşittir? diye sordu.

Rih-ı Ahmer cevaben şöyle dedi:
- Ya Nebiyyellah, hastalıkların çeşitleri pek çoktur. Lakin bendeki hastalıkların özeti on dörttür:
Basur, fistül, yel, bağırsak gazları, şişkinlik, mide bulanması, kalb rahatsızlıkları, sırt ağrıları, baş hastalıkları, damarların iltihap ve ağrıları ve tıra denilen hastalık bunlardan birer parçadır.
Ve devamla şöyle dedi:

BAŞAĞRISI - MİGREN:


Migren ve başağrısının ilacı:
Katran köpüğü 4 gr.
Taze üzüm sirkesi Bir miktar
Birlikte içmektir.

DELİLİK:
Rıh-i Ahmer devam ederek şöyle dedi: "Deliliğin, dimağdaki kan galeyanının, kan basıncının, vesvesenin ve insanı yere vurmak gibi hastalıkların ilacı yonca tohumudur. Yonca tohumu öğütüldükten sonra sıcak su ile lapa halinde başa konur."

Şöyle devam etti:

"Bazen insanın başına vururum; bundan türlü tahayyülat gösteren kan hastalığı neş'et eder. Gözüne ateş görünür veya kendisini öldürecek ve dövecek korkunç mahluklar görür ve şiddetli bir şekilde"Allah'ım, senin cemalin hürmetine Efendimiz Muhammed'e, sair peygamber ve resullere, bunların âline, topyekün ashabına salat eylemeni, geçmiş günahlarımı affetmeni, gelecek günahlardan beni korumanı niYaz ediyorum!"

Bu salavat insanı günah kirinden arındırır. Efendimiz (s.a.v.)'i rüyada görme şerefine yükseltir. İnsanı velilik mertebesine ulaştırır. Efendimiz (s.a.v.)'in rızasını kazandırır. Sabah ve akşam üçer defa okunulması tavsiye edilmektedir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Hikmet KayaSitenizde bu tür makalelere yer verdiğiniz için çok teşekkürler . Makalelelerinizi ilgiyle takip ediyorum ve okuyorum . Allah sizden razı olsun . İyi çalışmalar diliyorum . Allah yardımcınız olsun .
 • RİH-İ

  AHMER

  VE

  DAÜ

  EKBER

  ADLI

  MAHLUKUN

  HAL

  TERCEMESİ