Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in Veda Hutbesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in Veda Hutbesi :


Ey insanlar!
Sözümü iyi dinleyiniz. Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım.

Ey insanlar!
Bugünleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu beldeniz (Mekke) nasıl mukaddes bir belde ise, Rabbinize kavuşuncaya kadar canlarınız, mallarınız, ırzlarınız da öylece mukaddestir, birbirinize haramdır! Her türlü tecavüzden korunmuştur.

Ey ashabım!
Yarın Rabbinize kavuşacaksınız ve bugünkü hal ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönüp de birbirinizi öldürmeyiniz.

Ey ashabım!
Kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine versin. Borç mutlaka yerine verilecektir. Kiralanan şey sahibine iade edilecektir. Hediyeler hediye ile karşılanır. Başkalarına kefil olanlar, kefaletin mes'uliyyetini de üzerine almış olur.
Cahiliyyet devrine ait faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Ayağımın altındadır. Lakin borcunuzun aslını vermek gerekir. Allah'ın kesin emriyle faizcilik haramdır. Cahiliyyetten kalma çirkin adetlerin her türlüsü ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım faiz, Abdulmüttalib'in oğlu amcam Abbas'ın faizidir.

Ey ashabım!
Cahiliyyet devrinde güdülen kan davaları da ! kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası, Abdulmüttalib'in İ. (torunu) Rabiat el-Haris'in oğlu Amir'in kan davasıdır.

Ey insanlar!
Artık şeytan sizin şu topraklarınızda, kendisine tapılmaktan ümidini kesmiştir. Fakat tapıl maktan hariç basit gördüğünüz amellerinizde şeytana uymanız onu memnun edecektir.

Ey insanlar!
Haram ayların yerlerini değiştirip ertelemek inkarcılıkta gerçekte ileri gitmektir. Kafirler böylece sapıyorlar. Allah'ın haram kıldığı ayların sayısına uydurmak için onu bir yıl haram bir yıl helal sayıyorlar. Böylece Allah'ın haram kıldığını helal kılıyorlar.
Zaman, Allah (c.c.)'ın gökleri ve yeri yarattığı günden bu yana ayrılmıştır. Ancak Kabe'ye dair sidanet (hizmetçilik) ve hacca gelenlere şakilik yapma adetleri bakidir.

Ey insanlar!
Kadınlara iyi muamele etmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Çünkü onlar emriniz altındadır. Siz kadınları Allah emaneti olarak aldınız ve onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz.
Şunu biliniz ki, sizin kadınlar üzerinde haklarınız olduğu gibi, kadınların da sizin üzerinizde hakları vardır.

Ey mü'minler!
Sözümü dinleyiniz, iyi anlayınız ve iyi muhafaza ediniz. Muhakkak ki, Rabbınız birdir. Babalarınız da birdir. Hepiniz Adem (a.s.)'dansınız. Adem (a.s.) da topraktan yaratılmıştır. Müslüman müslümanın kardeşidir. Böylece bütün müslümanlar da kardeştir. Allah katında en hayırlınız, Allah'tan en çok korkanınızdır.
Arab'ın Acem'e, Acem'in de Arab'a, sarı ırkın siyah ırka, siyah ırkın da sarı ırka üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.

Ey insanlar!
Allah'tan korkun. Başınıza, burnu, kulağı kesik bir köle dahi seçilmiş olsa, Allah'ın kitabıyla hükmettiği müddetçe onu dinleyin ve ona itaat edin.

Ey insanlar!
Her suçlu suçundan bizzat mes'uldür. Hiçbir babanın işlediği suçun cezasını evladı çekemez. Hiçbir evladın suçundan da babası mesul edilemez.

Ey insanlar!
Size çok yüce iki emanet bırakıyorum ki, onlara sımsıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız! Onlar: Allah'ın kitabı Kur'an ve Ehl-i Beytimdir.

Ey mü'minler!
Allah'tan korkun! Beş vakit namazınızı kılın! Ramazan ayındaki oruçlarınızı tutun! Mallarınızın zekatını verin! Sizden olan amirlerinize itaat edin ki, Rabbinizin cennetine giresiniz.

Ey insanlar!
Aşırı gitmekten sakının. Geçmiş ümmetlerin helak olmalarının sebebi, dinde aşırı gitmeleriydi. Hac usullerini benden öğrenin! Muhakkak olarak bilmiyorum, belki bu seneden sonra bir daha sizinle burada buluşamayacağım!

Ey insanlar!
Kıyamet günü beni sizden soracaklar. Ne diyeceksiniz? Risaletimi tebliğ ettim mi? İlahi vazifemi yaptım mı?
Bütün ashab-ı kiram:
"Evet, yemin ederiz, Allah'ın risaletini tebliğ ettin. Peygamberlik vazifeni yaptın. Bize vasiyyet ve nasihatta bulundun. Böylece şehadette bulunuruz." dediler. Bunun üzerine Resulü EKrem (s.a.v.) mübarek şehadet parmağını semaya kaldırarak sonra da cemaat üzerine çevirip indirerek:

"Şahid ol ya Rabbi! Şahid ol ya Rabbi! Şahid ol ya Rabbi!
buyurdu.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

PEYGAMBER

EFENDİMİZ

(S.A.V)

'İN

VEDA

HUTBESİ