Sirke

SİRKE

Latincesi:Plantago Lanceolata
Diğer İsimleri:Sinir Otu,Kırk Damar Otu, Bağa Yaprağı

 

Kullanıldığı Yerler: Hararetli ve iltihaplı mideye faydalıdır. İç kanamaları ve safrayı keser, dalağa faydalıdır, mideyi temizler, vücutta katıla-şan süt ve kanı çözer, bağırsakları tutar, susuzluğu keser, hazma yardım eder, katı gıdaları yumuşatır. Kanı inceltir, meniyi azaltır. Balgama karşı faydalıdır. Adale kramplarında 1 fincan sirkenin içine 1 fincan bal konur. 1 fincanda sıcak su ilave edilir, iyice karıştırılıp sıcak sıcak içilir ve haftada 2-3 defa tekrarlanırsa, kramp seyrekleşir ve gelmez olur, yeniden gelirse aynı kür tekrarlanır. Umumiyetle kür kafi gelir. Migrende bir miktar üzüm sirkesi ile 4 gr katran köpüğü içilir. (Katran su ile çalkalanır, yüzünde meydana gelen köpük alınıp kullanılır.

Zararları:
Mide yanmasını artırır. Aç karna sirke yemek sağlığa zararlıdır.

Haricen: Saç kepeklenmesinde baş sirke ile yıkanır.Mide ağrısında, sirke ile kil eritilir, karın üzerine konur. Bağırsak kurtlarını dökmek için sirke ile lavman yapılır. Kulak gürültüsü, çınlaması ve ağır işitmesinde sirke kaynatılır, buharınatutulur.Kokulu döl yolu iltihaplarında, sirke su ile karıştırılır, lavman yapılır.Dolamada, egzamada, hararetli şişliklerde ve ateş yanığında sirke faydalıdır.1 kısım su, 1 kısım sirke içinde şap eritilir. Diş etlerine sürülür ve gargara yapılırsa diş etlerini pekiştirir ve dişleri temizler.Sirke tortusu merhem gibi yaralara sürülürse yaranın büyümesine mani olur. Yarayı iyileştirir, kangren ve deri veremi gibi iyi olmayan yaralarda da şifa verici bir ilaç olarak kullanılabilir.

Sekencebin (sirke ile yapılmış bal şerbeti): Sekencebin süddeleri açar, sıtmanın hararetini giderir, safrayı izale eder.

KAMBU ÇAYI- MANTAR ÇAYI
Kambu çayı sirkenin üzerinde meydana gelen ve sirke anası diye adlandırılan kısmın üretilmesi ile elde edilen bir içecektir.Kambuçhanın içinde, enzimler, yardımcı bakteriler, bakteri asitleri notralize ve detoksife (zehirden temizleme işlemi) yapan asitler ve anahtar vitaminler vardır.Mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında, mide ağrı ve kramplarında, sırt ağrılarında, dirseklerde meydana gelen ağrıları gidermede, menapoz döneminde ortaya çıkan ateş ve terlemeyi gidermede faydalıdır. Mafsal iltihabını ve ağrılarını giderici, şeker hastalığında vücut enerjisini artırıcı olarak, ateş basması ve ruhsal huzursuzlukta.Gutta, ayak bileklerindeki, şişliğe karşı ve vücuttaki et benlerini gidermede faydalıdır. Saçları gürleştirir, daha sağlıklı yapar.Göğüs kanserinde, beyin tümörü ve cilt kanserinde.Gözün görme gücünü artırır, kilo verdirir, sinüzitte faydalıdır.

Kullanılışı: Günde 60-120 gr çay sabahları aç karna içilir veya yemek esnasında içilebilir.içimini kolaylaştırmak için portakal suyu veya benzeri birşeyle içilebilir. Günlük taze
içilebildiği gibi birkaç günlük çayda içilebilir.Eskimiş sert ve asitli bir çay kahve rengine çalan bir kültür kolayca yırtılabilen buruşuk mantar haline gelmişse mantar kartlaşmış demektir. Değiştirilmelidir, yaşlı mantar blenderden geçirilerek harika bir cilt kremi elde edilebilir.