sarimsak

SARIMSAK

Latincesi:Allium Sativum
Diğer İsimleri:

 

Sarımsağın yarısı sudan ibarettir. 100 gr sarımsakta 38 miligram kalsiyum 13,4 miligram fosfor, 1,4 miligram demir, 0,2 miligram Bl vitamini, 0,8 miligram B2 vitamini, 0,6 miligram niasin, 9 miligram C vitamini vardır. Sarımsak kolera, veba gibi salgın hastalıklar da antiseptik olarak (mikrop öldürücü) kullanılmıştır.Sarımsak çiğ veya pişmiş sarımsak mide ve rektum kanserini önleyici olarak faydalıdır. Sarımsak damar tıkanıklığında, kalp krizi riskinde, meme, prostat, mide ve kaim bağırsak kanserlerine yakalanma riskini azaltır. Mevcut hastalığın seyrini yavaşlatır. Beyin kanaması ve felç riskini azaltır. Beyin hücrelerinin yenilenmesini hızlandırdığından alzhemier ve parkinson hastalıklarına karşı faydalı olur. Kroner kalp hastalarında ve triglisîrit seviyelerini düşürmekte faydalıdır. Taşköprü sarımsağında selenyum maddesi ve yeni tesbit edilen 2 enzimin kanser tedavisinde faydalı olduğu ifade edilmiştir.

Kullanıldığı Yerler:  Antiseptik, iştah açıcı, solucan düşürücü, bilhassa (askarit ve oksiyurlara karşı) damar sertliğinde (ateroskleroza karşı) kolestrol oluşumunu engelleyici, yüksek tansiyonda, mide ve bağırsak enfeksiyonlarında, mide, şişkinliğini önlemede, mide gazında, kanda lipid (yağ) miktarını düzenleyici, kan şekerini ayarlar, göğsü yumuşatır, damarları genişletir, trombosit (kanın pıhtılaşmasını) engeller, kalp damar hastalıklarında, (arteriyel) hipertansiyonda, bronşiyal rahatsızlıklarda, kan temizleyici, kalp adalelerini güçlendirici, karmda ve bacaklarda biriken suyun boşalmasını temin eder, idrarı artırır, idrar tutukluğunu giderir, kabızlığı geçirir, böbreklerin normal çalışmasını sağlar, romatizma, gut ve mafsal iltihabında faydalıdır. Krampları yok eder, akciğer şişliğinde faydalıdır, akciğer, karaciğer, safra kesesi ve kalbi kuvvetlendirir, el ve ayak titremesini giderir, kanser tümörlerinin büyümesini önler, akciğer kanserinde faydalıdır. Adenite iyi gelir, kan dolaşımını tanzim eder, ateşi düşürür, öksürük, astım, bronşit ve veremde çok faydalıdır, saç dökülmesini önler, kalbin kılcal damarlarını temizler, kanın kılcal damarlardan akışını sağlar, kalbi kuvvetlendirir, varisi giderir, akciğer ve bronşları temizler, nefes almayı kolaylaştırır. Antibiyotik ihtiva ettiğinden mikrobik hastalıklara çok iyi gelir, kireçlenmeyi ve kabızlığı giderir -mantar hastalıklarında ve bağırsak hastalıklarına da faydalıdır, iltihaplı hastalıklarda kullanılır. Kullanılışı: 25 adet limon sıkılır, içerisine 250 gr iyice ezilmiş sarımsak konur, 25 gün serin bir yerde bekletilir, süzülür. Renkli cam bir kavanozda muhafaza edilir. Bir çay bardağı ılık suya, 1 kaşık konur, akşam yemeklerinde içilir. Uzun zaman devam edilmelidir, kısa zamanda faydası görülür.Ateroskolorozda (damar sertliği), kollestrol, yüksek tansiyon, idrar söktürücü, mide-bağırsak enfeksiyonlarında ve bakterisit olarak. Bir baş sarımsak ezilir. 200-300 gr yoğurtla karıştırılır. Bir gece bekletilir, ertesi gün 2-3 defada yenir.Tansiyon düşürücü olarak 10 gr sarımsak ezilir, üzerine 10 gr sirke konur, bir gün bekletilir, bezle süzülür, elde edilen hülasadan günde 3 defa 15-30 damla içilir. İştah açıcı, teneffüs ve hazım cihazı antiseptiği olarak (alkalatür) şeklinde günde 3 defa 30-40 damla içilir.Kurt düşürücü bir diş sarımsak ezilir, suyu bir miktar ekmek kabuğuna emdirilip yenilir veya sarımsak şurubu yapılır aynı maksatla içilir.
Sarımsak Şurubu: 100 gr sarımsak ezilir, 1 bardak su 200 gr şekerle bir müddet bekletilir, süzülür, elde edilen şuruptan günde 2-3 kaşık içilir.

SİNİRLERİ YENİLEYİCİ OLARAK:

1 bardak süte 1 diş ezilmiş sarımsak konur, kaynatılır. Yatarken sıcak olarak içilir.Yeteri kadar sarımsak koyun sütü ile haşlanır. Tereyağı ile pişirilir. Bal ilave edip macun haline getirilip günde bir miktar yenirse mafsal, sırt, siyatik ve cerrahi yara ağrılarını gidermekte eşi bulunamaz bir ilaç olur. Bu ilaç kanı yakıp basur meydana getirebilir. Zararını önlemek için salatalık, marul veya ebegümeci tohumları ile birlikte kullanılır.
TANSİYON DÜŞÜRÜCÜ OLARAK:
100 gr sarımsak doğranır. 1 bardak suda 10 dakika kaynatılır, ezilir. Şekerle tatlandırılıp günde 3 kaşık yenir.
El ve ayak titremesinde sedef çiçeği, incir, sarımsak beraber yenir.
GRİPTE: 2 diş sarımsak 1 çay bardağı sütle kaynatılıp, içilir. Sanlıkta sarımsak suyu çıkarılır, sabahları aç karna 1 -2 kaşık içilir.
ROMATİZMADA: Romatizma hastaları her sabah 1 diş sarımsak yemelidirler. Sarımsak uçucu yağı bakterisittir. Bakterileri öldürür. Üremeyi azaltır.
NEFES DARLIĞI ve BRONŞİTTE
1 kg sarımsak iyice ezilir. Yarım kilo limonun suyu çıkarılır. Sarımsağın üzerine ilave edilir. Kavanoza konur, 1 hafta bekletilir, her gün aç karnına 1 tatlı kaşığı, 1 çay kaşığı balla karıştırılır, bir miktar su ilave edilip içilir.
PROSTAT KANSERİNDE: Günde 1 adet sarımsak, üzeri iğne ile delinir, makata konulur. Fazla kullanıldığında sarımsağın zararları; baş ağrısı yapar, dimağa ve gözlere zarar verir, gözün görme gücünü, cinsi istek ve arzuyu azaltır, balgam ve susuzluk yapar, safrayı artırır, ağız kokusunu bozar. Süt emziren anneler, sarımsak yerlerse süt emen çocuk ishal olur. Basuru olanlar, vücudu hararetli olanlara, ishal olanlara sarımsak zararlıdır. Cilt hastaları ve hamileler sarımsak yememelidir.

SARIMSAK HÜLASASININ FAYDALI OLDUĞU YERLER VE HÜLASANIN YAPILIŞI Organizmanın içinde bulunan kireçli ve yağlı birikintileri bertaraf eder, vücuttaki maddelerin mübadelesini ve kan damarlarının elastikiyetini sağlar, enfarktüs, damar sertliği, stenokardi gibi hastalıkların ve tümörlerin meydana gelmesine mani olur, kafadaki uğultuyu keser, görme gücünü artırır, tedavi ile ilgili tarifeye tam olarak uyulması halinde organizmanın gençleşmesini de sağlar.
350 gr sarımsak soyulur, iyice temizlenir. Bol suda yıkanır. İnce ince doğranır, toprak veya ağaç havanda iyice ezilir, 96 derecelik 300 gr sirkenin içine konur, iyice karıştırılır. Bir şişeye doldurulur. Şişenin ağzı iyice kapatılır. 10 gün müddetle serin bir yerde bekletilir, sonra tülbentle süzülür. Süzülen mayi 2-3 gün daha bekletilip, kullanılır.
Kullanılışı: SABAH ÖĞLE AKŞAM
ve tükeninceye kadar günde 3defa 25 damla içilmeye devam edilir, o da hararetindeki
1fincan süt içerisine damlatılarak yemek esnasında alınır. Hacın 5 yıl sonra
tekrarlanması tavsiye edilir.
SARIMSAĞIN ÇEŞİTLİ KULLANILIŞ ŞEKİLLERİ: Çocuklar için solucan ve kurt dökücü olarak ikindi üzeri bir dilim kızarmış ekmek üzerine bol sarımsak ezmesi sürülür. Üzerine biraz zeytinyağı damlatılıp, yedirilir.
TANSİYON İÇİN:
1 kilo suya, 1 baş sarımsak doğranır. 10 dakika kaynatılır, günde 3 defa bir fincan içilir. Tansiyon için 2 baş sarımsak ezilir. Üzerine 1 bardak su 100 gr şeker konur, eritilir, bezle sıkılır. Suyundan günde 2 kaşık içilir.

KOLESTROLDE:1 kilo kaynar suya, 3 diş sarımsak, iki tutam frenk maydanozu, 1 tutam lavanta çiçeği 3 tutam adaçayı konur. Günde 3 fincan içilir.Sarımsak Aids hastalarında sıkça görülen yemek borusu, boğaz ve ağızdaki mantar enfeksiyonlarında faydalıdır.

Haricen: Basurda; sarımsak ezilir pişirilir lapa halinde basurun üzerine konur.Migrende sarımsak ezilir, suyu çıkarılır, buruna çekilirse faydalı olur.Diş ağrısında ağrıyan yer ezilmiş sarımsakla ovulur. Saçları büyütmek için sarımsak suyu çıkarılır, saçlar bu suyla ovulur, taranır.Buğday bitlenmesini önlemek için suyu çıkarılır, su ile karıştırılıp üzerine serpilir. Sarımsak ezilir, oda içerisine konulursa zehirli hayvan giremez. Gripte koruyucu olarak buruna tampon şeklinde (sarımsak suyu) pamuğa emdirilerek konulur.Sağırlıkta; sarımsak soyulur, koyun ödüyle kaynatılır, kulağa birkaç damla damlatılırsa sağır kulağı açar, sağırlığı giderir. Egzamada sarımsak pişirilip ezilir, aynı miktar bal ile macun yapılır, geceleri krem gibi sürülür, sabah yeşil pirina sabunla yıkanır, cildin üzeri kapalı tutulur, gece yine sürülür. Birkaç gün devam edilir (Sargıda naylon kullanılmaz).Yara iyi edici olarak taze sarımsak lapa halinde yara üzerine konur. Aynı maksatla bir miktar sarımsak ezilir. Sıkılarak suyu alınır. 1 gramına 10 gr kaynatılmış su konulur. Usarenin bozulmaması için 10 damla alkol konur. Bu usare yaraların pansumanında ve bilhassa saç hastalıklarında (saçkıran vs.) nin tedavisinde kullanılır.Sarımsak, arpacık, egzama ve basur memelerine faydalıdır. Sarımsak ezilir, tuz, zeytinyağı ve balla macun yapılır. Baştaki cerahatli yaralara ve çocuklardaki konaklara sürülürse iyi gelir. Sarımsak yakılır, külü balla karıştırılır, yüzdeki ve vücuttaki lekelere sürülürse iyi gelir. Vücuttaki alaca hastalığında sarımsak balla karıştırılıp cilde sürülür. Baş ağrısında soyulmuş sarımsak ezilir. Alın ve şakaklara konulur. Sarımsak lapa halinde uyuz, kel, saçkıran, kepek, saçların büyütülmesi gibi yerlerde tatbik edilir. Solucan düşürücü olarak (özellikle şeritlere karşı) 10 gr sarımsak ezilir. 100 gr kaynar su veya süte yavaş yavaş karıştırılır. Soğuduktan sonra süzülür, elde edilen mayi ile 2 defa lavman yapılır.Romatizma ve siyatikte; 1 baş sarımsak iyice ezilir, bir miktar su ile kuvveti çıkıncaya kadar kaynatılır, süzülür, elde edilen bu suya, 15 gr toz karabiber, 150 gr saf zeytinyağı konulur, suyu gidinceye kadar hafif ateşte tutulur, içerisine 15 gr günlük, 10 gr kafur toz halinde konulur, 2 dk kaynatılır, ağrılı bölgeye masaj yapılır. Yaralarda, mikrop öldürücü olarak pansuman için sarımsak haşlanır, ince bir bezle sıkılır. Elde edilen suyuna 10 misli kaynatılmış su ve 90 derecelik alkol ilave edilip kullanılır.Nasırda siğillerde ve et benlerine karşı bir diş sarımsak ezilir, hastalıklı bölgeye konularak 10-15 gün devam edilir. Hastalıklı cildin dışına taşırmamaya dikkat edilmelidir.Vücuda batan herhangi birşeyi çıkarmak için; taze sarımsak yaprakları gül ile ezilir, batık olan yere konulursa derhal çıkarır.
KÖPEK SARIMSAĞI (AYI SARIMSAĞI)
-ALLİUM URSİNUM-
Diğer isimleri : Orman Sarımsağı, Çeramuş, Yabani Sarımsak
Kullanıldığı Yerler: Taze sarımsaktan günde 5-10 gr salata olarak yenilirse faydalı olur. Ayrıca antiseptik araç olarak, ateroskloroz, iskorbüt, tansiyon, mide-bağırsak bozuklukları, spazm, ishal, iştahsızlıklarda, koruyucu araç olarak gribe karşı, sıraca ve çıbanlarda kan temizleyici olarak kullanılır. Sarımsak dişlerinden elde edilen su 10 misli su ile karıştırılır,günde 3 defa 15-30 damla içilir. Yüksek tansiyonda günde 2-3 diş ayı sarımsağı yemek çok faydalıdır. Diğer sarımsaktan daha etkilidir.Günde 2 diş ayı sarımsağı yenilirse tansiyonda kesinlikle faydalı olurAyı sarımsağında, sarımsak ve acırgada olduğundan daha çok ve daha kuvvetli bakterisid ve fııngisid tesirde yüksek aktifli fıtonsidler ihtiva ettiği tesbit edilmiştir. Antibiyotik etkenlidir.
Haricen: Sarımsak ezilir lapa haline getirilir, yara, bere ve eziklere konulur. Solucan şerit ve kıl kurdunda bir bardak kaynar suya, 4-10 gr sarımsak doğranır, 10-15 dk bekletilir, bu su ile lavman yapılır.