pancar

PANCAR

Latincesi:Mangold, Zuckerrübe, Betterave, Beta vulgaris
Diğer İsimleri:Şeker Pancarı,Kırmızı Pancar

İnce köklü, bir veya iki yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları etli, alt kısımları saplı ve büyük, üst kısımları ise sapsızdır. idrarı artırır, karaciğerin muntazam çalışmasını sağlar. Kansızlığı giderir. Şeker hastalığına ve vereme karşı koruyucu olarak kullanılır. Mide ve bağırsakları güçlendirir, sinirleri yatıştırır vücudun mukavemetini artırır, bağırsakları yumuşatır, dışarı çıkmayı kolaylaştırır, siyatikte faydalıdır.Günde üç çay bardağı kırmızı pancar suyu içmek çok iyi gelir.
Boğaz ağrısında pancar sıkılarak suyu ile gargara yapılır. Her gün, taze olarak hazırlanmalıdır.

ŞEKER PANCARI
-Beta vulgaris ,Altissima-
Kökleri büyük ve etli bir yumrudur. Sakkaroz içerir.Sinüzitte;şeker pancarının suyu çıkarılır. Burun deliklerine 5-6 damla damlatılır. 5 gün içerisinde kesin netice elde edilir. Pancar suyu hergün taze sıkılmalıdır.

KIRMIZI PANCAR
-Beta vulgaris , Esculenta-
Yuvarlak köklü ve yumru şeklindedir. Antosiyan içerir, sebze olarak kullanılır.
PAZI PANCARI
-Beta vulgaris ,Cicla-
Yaprakları genişçe ve büyük olan bir sebze türüdür. Ispanak gibidir. Sindirimi kolay, bol vitamin içerir ve besleyici değeri yüksektir.
YEM PANCARI
-Beta vulgaris, Rapa-
Kırmızı pancara benzer. Besin değeri azdır, daha çok hayvan yemi olarak kullanılır.

Faydaları: Kırmızı pancar daha çok kullanılır. Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. Kansızlığı giderir. Şeker hastalığı ve vereme karşı bünyeyi korur. Mide ve bağırsakları güçlendirir. Yatıştırıcı özelliği vardır. Vücudu güçlendirir. Hazmı kolaylaştırır.Lapa halinde konulduğunda basur memelerini ve diğer urları eritir.