Lahana

LAHANA

Latincesi: Brassica Oleracea.
Diğer İsimleri: Büyük Labada.

Kullanıldığı Yerler:
Dahilen: Yumuşatıcı, hazmettiri-ci, balgam söktürücü, meniyi çoğaltır, cinsi arzuyu artırır, kandaki şeker miktarını düşürür, insü-lin etkilidir, kan temizleyicidir. Kansızlığı giderir, gut'ta faydalıdır, adeniti iyileştirir, solunum yolu rahatsızlıklarında, sindirim sistemi rahatsızlıklarında, sinir ağrıları, spazm, sinir yorgunluğu, sürmenaj, ruhi bunalım ve ruhi deprasyon hallerinde çok faydalıdır. Kalp çarpıntısı, uykusuzluk, cinsi iktidarsızlıkta ve zayıflamak için kullanılır. Ses kısıklığını giderir. Taze lahana yemekten sonra yenirse vücut dolgunluğundan gelen zararları giderir. Mide ve 12 parmak ülserine karşı lahana sıkılır, (ekşitilmeden) hipasid gastritler, spastik kolit (kalın bağırsak iltihapları) kronik kabız, kronik karaciğer iltihabı, safra yollarında, diskinezi interval kolelitaz tedavisinde kullanılır. Günde 2 bardak içilir 15 gün devam edilmelidir. Guatr hastaları, gıda olarak bolca lahana yemelidirler. Kansızlıkta, mafsal ağrılarında, tümörlerde, asabi rahatsızlıklarda hergün 2 bardak lahana suyu içilmelidir. Taze lahana sirke ile yenilirse dalak hastalıklarında faydalı olur. Lahana haşlamasının suyu nezle ve öksürüğe çok iyi gelir, kabızlığı giderir, taze lahana suyu içildiğinde ishal yapar. Lahana kaynatılıp içilirse kabız yapar.
Lahana suyu çıkarılıp içilir, tazesi bolca yenirse gut'ta faydalı olur, lahana suyu sade veya şekerle tatlandırılıp içilebilir. Lahana kaynatılır, üzerine dar-ı fülfül ekilir, suyuyla beraber yenilirse anne sütünü artırır. Lahana turşusu basur ve memeli basurda faydalıdır.
Zayıflatıcı olarak günde 2-3 bardak lahana turşusu suyu içilmelidir.
Sirozda hergün 2 bardak lahana suyu içilmelidir.
Ülserde lahana suyu yemeklerde veya yemek aralarında günde 2 bardak içilir. Tedavi esnasında başka meşrubat içilmemelidir. Uzun müddet devam etmekte hiçbir mahzur yoktur. Lahana suyu çıkarılır yarısı kalıncaya kadar kaynatılır, şeker ilave edilip reçel haline getirilir, bu reçelin bir miktarı, az bir miktar günlükle yenirse soğuktan olan öksürüğe, göğüs tutukluğuna, ses kısıklığına, balgam çıkarmaya faydalıdır.
Şeker hastalığında lahana sıkılır, suyuna az tuz konur, kahvaltıdan 1 saat önce 1 bardak içilir. Ses kısıklığı, ses telleri rahatsızlığında bolca lahana yenir. Suyu içilir gut'ta taze lahana çokça yenir, sıkılır, suyu içilir. Ses kısıklığında lahana ağızda çiğnenir, suyu yutulursa iyi gelir. Çiğ lahana suyu içildiğinde mide ve bağırsaklardaki artıkları temizler.
Sonbaharda lahana kökü üzerine bıçak ile yapılan çiziklerden akan usare iyi bir müshildir.
Lahana tohumu toz haline getirilir, kurt düşürücü, cinsi gücü artırıcı ve idrar söktürücü olarak kullanılır.
Kırmızı lahana sıkılması ile elde edilen şurup öksürük ve bronşite karşı faydalıdır.

Şurubun yapılışı: Kırmızı lahana sıkılır, suyu çıkarılır, içine elde edilen su kadar bal veya 2 misli
şeker konulur, 1 taşım kaynatılır. Kırmızı lahananın sulu hülasasının düz adaleli organlar üzerinde kasıcı bir etkiye sahip olduğu is-bat edilmiştir.
Kırmızı lahana sarılık ve safra kesesi için faydalıdır.
Alkolün zararlı etkilerini ve sarhoşluk belirtilerini gidermek için 1 bardak kırmızı lahana suyu içilir veya kıyılmış lahana yenilir. Bu hususta beyaz lahananın etkisi daha azdır, kırmızı lahanın sıkılması ile elde edilen suyu çocuklar için iyi bir solucan düşürücüdür, 1 defada 20-30 gr içiri-lir.
Haricen: Çocuğu olmayan kadınlarda lahana sütle pişirilir, buharına oturulur.
Eklem yeri iltihabını gidermede lahana ezilir, lapa halinde kullanılır.
Lahana yaprağı haşlanır, lapa haline getirilir, arpa unu ile karıştırılır, bel ağrısı, lumbago, siyatik ve mafsal ağrılarında sıcak olarak bağlanır.
Gut'ta taze lahana yaprağı haşlanır, çemen ve sirke ile lapa haline getirilir, ağrıyan yere sarılır. Lahana yaprağı; siyatik ve mafsal ağrılarında, romatizmal ağrılarda ve vücudun diğer bölgelerindeki ağrılarda faydalıdır ütü ile yumuşatılır ısıtılır ağrıyan yerlere konur. Günde 2-3 defa değiştirilir.
Lahana yaprağı çeşitli şişler üzerine konulursa şişleri, şişlikleri giderir, başa bağlanırsa saç dökülmesini önler.
Lahana yaprağı kaynatılır, bal ile lapa haline getirilir, etrafına yayılan çeşitli yaralar üzerine konulursa onları iyileştirir, lahana lapası yalnızda faydalı olur. Taze lahana sıkılır, suyu deri altında meydana gelen kan lekelerine ve diğer lekelere sürülürse giderir.
Lahana kökleri yakılır, külü ıslatılır meydana gelen su ile vücuttaki yara, bere ve diğer illetler yıkanırsa faydalı olur. Lahana kökleri yakılır, külü yanmış gaz yağı ile karıştırılıp merhem yapılır. Yakı gibi konulursa devamlı yan ağrılarında faydalı olur.
Son baharda lahana kökleri üzerine bıçakla yapılan çiziklerden akan usare siğillerin üzerine sürülürse siğilleri yok eder, kırmızı lahana kökü de kullanılır. Lahana suyu buruna çekilirse baştaki hastalıkları temizler. Burnun rutubetini alır. Çıbanlarda abseyi olgunlaştırmak için lahana yaprakları çıbanın üzerine sarılır. Zonada lahana lapası tatbik edilir.
Günde 4 defa değiştirilir. Lahana kaynatılır, suyuna bir bez batırılır hastalıklı bölgeye sarıldığında sinirlere ve mafsallara iyi gelir.
Saç dökülmesini önlemek için lahana suyu çıkarılır, içerisine az tuz konur. Bununla başa masaj yapılır.
Boğaz ağrılarında, boğazda yanma ve gıcıkta lahana yaprağı ütü ile ısıtılıp yumuşatılır. Boğaza sarılır, günde birkaç kere tekrarlanır.
Cerrahi yaralarda, lahana yaprakları yaraların üzerine konulur. Sivilcelerde lahana yaprakları ezilir, lapa halinde yüze konulur, 10 dk bekletilir, günde birkaç defa tekrarlanır.
Lahana tohumu toz haline getirilir, süsen kökü (yalancı eğir-sarı-süsen) sıkılır, elde edilen su tohumla karıştırılır. Cilde - yüze sürüldüğünde her türlü lekeyi giderir.