İncir

İNCİR

Latincesi: Ficus Carica.
Diğer İsimleri: Ballı Darı - Bardacık.

İncirde A vitamini, Bl, B2 vitaminleri, Nikotilamid asidi, sodyum, demir, fosfor, klor maddeleri vardır.
Kullanıldığı Yerler:
Dahilen: Sinirleri güçlendirir, ruhi bunalımda faydalıdır, sindirim sistemini tahrik eder, iştahı açar, kulunç, mafsal, gut ağrılarında faydalıdır. Zayıf böbreklere, kalp çarpıntısına, göğüs ağrılarına, felce gayet iyi gelir. Ciğerleri takviye eder, iç organlarındaki tıkanıklıkları açar, idrar zorluğunda faydalıdır, tuzlu balgamdan ileri gelen susuzluğu giderir. Karaciğer ve dalağı yıkayıp temizler, mideden balgam karışımını temizleyip atar, boğaz, göğüs, gırtlak sertliğine karşı faydalıdır, böbrek taşlarını ve mesaneyi temizler, idrarı çoğaltır, incir hastalıktan kalkan kimselerin çabuk iyileşmesini sağlar, incir bronşit, müzmin öksürük ve boğaz ağrılarında faydalıdır, bronşları yumuşatır, her türlü nezleye iyi gelir. Kullanılışı: 1 bardak suya, 20 gr parçalanmış incir konur, 10 dk kaynatılıp içilir.
Böbrek taşlarını düşürmek içi 49 adet incir iğnelenir, üzeri başa saf zeytinyağı konur, bir gece bekletilir, günde 7 adet sabah aç karna yenir.
Veremde aynı şekilde kullanılır. Bağırsakları yumuşatıcı ve göğüs hastalıklarında zeytinyağı içerisine ıslatılan incirden sabah aç karna yenir.
Sütle kaynatılan incir ses kısıklığında yenilir.
incir, ceviz, badem, fındık, fıstıkla yenirse vücut organizmasının muhtaç olduğu bütün ihtiyaçları karşılar.
Cinsi gücü artırmak için 100 adet incir süt içerisine ıslatılır, gece yatarken 5 adet, sabah 5 adet yenilir, 10 günde tüketilir, bu esnada ekşi şeyler yenilmez.
Ekmekle incir ve üzüm yenirse organizmanın kısa zamanda dol-gunlaştığı ve kuvvetlenmesine sebebiyet verdiği tesbit edilmiştir, incir pastırma çemeni ile yenilirse göğüs hastalıklarından kurtarır, saralı kimse bir müddet incir yerse şifa bulur.
İncir anasonla 40 gün aç karna yenilirse çok şişmanlatır, tıkanık damarları açar, kanı çoğaltır, dalak şişkinliğini, basuru, nefes darlığını giderir.
incir, anason ve sedef çiçeği ile kaynatılarak suyu içilirse romatizmaya iyi gelir.
2 adet incir 1 çay bardağı suda kaynatılır. Bu su sütle karıştırılıp içilir, kaynatılan incirde yenilirse basurdan kurtarır, siyatiğe iyi gelir (gece yatarken içilir).
incir aç karna ceviz ve bademle yenirse besin yollarını açar, rahmi temizler, hayzı söktürür, idrar yollarındaki kumlan döker, tıkanık damarları açar, mide tembelliğini giderir.
Vücutta su toplanmasında, tıknefeslikte ve sara'da incir, biber, zencefil veya havlucan ile yenilirse faydalı olur.
Sirke içine ıslatılan incirden her sabah 4adet yenirse dalak hastalıklarını geçirir.
incir, çocuklara balgam söktürü-cü, yumuşatıcı ve müshil olarak haşlama veya şurup şeklinde verilebilir, çocukların kabızlığını gidermede fevkalade etkili ve zararsızdır.
incir şurubu 600 gr suya, 120 gr doğranmış incir konur, 3 saat bekletilir, hafifçe sıkılarak bezden süzülür, elde edilen -suya, 400 gr şeker konulur, 1 taşım kaynatılır.
Bronşitte; incirin meyveli zamanındaki yaprakları kurutulur, toz haline getirilir, balla karıştırılıp yenir.
Öksürüklerde, 1 bardak süte 2 adet incir doğranır, hafif ateşte 10 dk kaynatılır, 20 dk bekletilir, sıcak olarak günde 2 fincan içilir.
Kabızlıkta; kaynatılan incirler sabah aç karna yenilir.
Haricen: İncir kaynatılır, boğaz iltihaplarında gargara şeklinde kullanılır. Ağız ve diş eti yaralarında da gargara halinde kullanılır.
Çıban, yara benzeri yerlerde kaynatılan incir lapa haline getirilir, yaralara konur.
460 gr incir sirke ile 24 saat ıslatılır, dalak üzerine lapa halinde konulursa faydalı olur. incir ağacının kökü: incir ağacı yakılır, külü zeytinyağı ile karıştırılıp yara üzerine sürülürse faydalı olur. Dişleri beyazlaştırır, diş etlerine faydalı olur.
incir sütü: Siğiller iğne ucu ile tahriş edilir, incir sütü siğillerin üzerine her gün sürülürse siğiller zamanla kaybolur, nasırları sökmek için de aynı şekilde kullanılır.
incir sütü; diş eti yaralarında dişlere sürülür.
Katarakt başlangıcında incir sütü
balla karıştırılır, sürme gibi göze çekilirse kataraktı giderir. İncir sütü kulağın etrafına sürülürse kulak içindeki kurdu öldürür.
Taze incir: Taze incir hardal ile lapa haline getirilir, kulağa konulursa kulak uğultusunu giderir. Vücuttaki beyaz lekelere (alacalara) yaş incir lapa gibi konulursa, faydalı olur, siğillere de aynı şekilde konulursa siğilleri döker.
Taze yaprak: Guatırda; taze incir yaprakları ezilir, guatrın üzerine sarılır, üzerine ayrıca bir bez bağlanır, iyileşinceye kadar bu şekilde devam edilir.
Taze incir yaprağı lapa halinde çıbanların olgunlaştırılması ve açılması için üzerlerine konulur.
Taze incir yaprağı sıkılır, suyu temreğiye sürülürse iyi gelir.