Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Vata’ nın subdosha’ları
Vata’ nın subdosha’ları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Vata’ nın subdosha’ları :

Vata' nın subdosha'ları

Prana:

Temel yaşamsal nefestir. Kozmik zekanın ilk belirdiği yerdir.Özellikle baştadır. Ayrıca bir miktar göğüste, kalp ve solunum sistemlerinde, biraz da dil, ağız ve burundadır . Yaşamın ana enerjisi, lokomotifidir.Özellikle mental rahatsızlıklar: stres, endişe, kuruntu, aşırı yoğun zihin, zihin hastalıkları, baş ağrıları ile kuru tip spastik astım,kalbin ritm bozuklukları ve herhangi bir ciddi hastalık prana bozukluğundan oluşur.

Udana:

Yukarı hareket eden demektir. Göbekte, özellikle göğüşte ve boğazda yer alır. Konuşma, şarkı söyleme, genel kondisyon, enerji, dayanıklılık, nefes almakla ilgilidir.Vücudun 1/3 üst kısmındadır. Genel soğuk almaya bağlı hastalıklar, sinüs problemleri, öksürük, bronşit, astım, boyun problemleri ve ağrıları, tiroid hastalıkları, kas ve iskelet hastalıkları, konuşma rahatsızlıkları, enerji eksikliği, fiziksel zayıflık, kondisyon düşüklüğü udana dengesizliğine bağlıdır.

Samana:

Eşit olarak dağıtan demektir. Shrota'lar, yani ter taşıyan kanallar, agni'yi yani sindirim ateşini, her yere üfler ve sindirimi destekler. Ciddi sindirim problemleri, gazla beraber olan, bozulmuş

bağırsak peristaltik hareketleri ve asimilasyon bozuklukları samana dengesizliğinden oluşur.

Apana:

Aşağı doğru hareket eden demektir. Vücudun genelde alt 1I3'ündedir. Kabızlık, bel problemleri, üreme ve idrar yollarıyla ilgili problemler, vücudun alt kısmındaki kas krampları bu subdosha'yla

bağlantılıdır. Testisler, idrar kesesi, göbek, kasıklar, jinekolojik organlar ve bunların problemleriyle ilgilidir. Dışkı, idrar ve semenin boşaltılması, adet kanının ve gazın çıkartılması, doğumun gerçekleşmesi Apana tarafından yönlendirilir.

Vyana:

Değişik yönlere hareket eden, yayılan demektir. Yerleşim yeri

tüm bedendir, özellikle de kan damarlarıdır. Vücudun genel hareketleri, esnemesi, kasılması, göz kırpması, dolaşım vyana'nın

fonksiyonlarıdır.

Pitta‘nın subdoshaları

Pachaka:

Sindirrnek, dönüştürmek ve pişirmek içindir. Yerleşim yeri inebağırsak ve duodenumdur. Burada sindirim olur, değişir ve pier. Agni'nin en çok açığa çıktığı yerdir.

Ranjaka:

Renklendirici demektir. Karaciğer, dalak ve duodenumdadır.Duodenumun özellikle üst bölgesidir. Lenf dokusuna renk verir.Kan dokusunun oluşmasının da karaciğerle yakından ilgisi vardır.

Sadhaka:

Başarmak, üstesinden gelmek, tatmin etmek anlamındadır. özellikle kalbe yerleşmiştir. İsteklerin başarılması, tatmin olması,entelekt, bilgiyi kavramak, hafıza, ego, coşku, enerji sadhaka'yla aglantılıdır.

Alochaka:

Bütün olarak görmedir. Özellikle görme ve beynin görme merkezini ilgilendiren bir bölümdür. Ayrıca kişisel deneyimlerime göe hormonal bozukluklarla da yakından ilgilidir.

Brejaka:

Işıldamak, parlamak anlamındadır. Ciltte yerleşen bir dosha'dırCildin bütün yapısı ve emici özelliği brejaka'yla bağlantılıdır. Masaj yoluyla yaratılan etkiler de bu subdosha aracılığıyla gerçekleşir

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Vata’

nın

subdosha’ları