Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Serratus Anterior

Serratus Anterior: Serratus anterior, kolun altında yerleşmiş olmasına rağmen aslında bir omuz kasıdır. Kasın kaburgalarınız ve kürek kemiğinizin iç kısmına tutunması, kürek kemiğini döndürmek için manivela gücü vererek ve omuz eklem soketini yukarı çevirerek kolunuzu yukarı kaldırmanıza izin verir. Omuz eklemini yukarı kaldırma yeteneği olmadan kolunuzu başınızın üzerine kaldıramazdınız. Normalden fazla havaya ihtiyacınız olduğunda serratus anterior kasları, kaburgaları kabartıp nefes almaya yardımcı olur. Judy gibi göğüs solunumu yapan kişiler bu kasları aşırı yorar. Judy, 27 yaşında sosyal hizmet uzmanıdır ve Stres altında göğsüne ona nefes aldırtmayacak kadar keskin bir ağrı saplanmaktadır. İş yerinde her gün Stres altındadır. "Ağrı m olduğunda akciğer kapasitemin sadece % 1O'unu kullandığımı hissediyorum ve daha hızlı nefes alıyorum. Merdivenleri çıkamıyorum, kıpırdayamıyorum, hiçbir şey yapamıyorum. Etrafim metal bir bantla sarılmış gibi. Derin nefes alamıyorum, gülmek, öksürmek veya burun çekmek çok ürkütücü. Yeterli nefes alamadığımı hissediyorum. Başını dönüyor. Daha da kötüleştiğinde sırt spazmım da oluyor." Judy'nin serratus anteriorlarında aşırı hassas, uyuyan tetik noktalar bulundu. Bir ağrının geleceğini hissettiği zaman parmak uçlarıyla serratus anteriara nasıl masaj yapacağı öğretildi. Atak ne kadar şiddetli olursa olsun birkaç saat içinde ağrısını geçirebilmeyi becermekteydi. Önlem olarak da gevşemeyi ve karın solunumu yapmayı da öğrenmeye çalışıyor.

Belirtiler Serratus anterior tetik noktaların ağrısı, genellikle kürek kemiğinin yanı ve çoğu kez alt ucunun orta arka kısmında hissedilmektedir (Şekil 7.12, 7.13 ve 7.14). Bazen ağrı, ön kol ve kolun iç yüzüne ve elin küçük parmak tarafına (ulnar) yayılır. Bu ağrı şablonu,akciğer hastalığı veya kalp krizini çağrıştırır. Eğer miyofasiyel ağrıya aşına değilseniz gerçek nedeni sır olarak kalabilir (1999, 887-892). Serratus anterior tetik noktaları ile ağrısız ne derin bır nefes alabilirsiniz ne de alabilirsiniz ne de tamamen nefes verebilirsiniz. Diyafram solunumu ağrılıdır, sonuç olarak yüzeysel göğüs solunumuna mecbur kalınır. Sorunlu serratus anteriorlar, atletlerin aşina olduğu yan ağrısının nedeni olabilir. Böğür ağrıları, diyafram veya interkostal tetik noktalarından gelebilir. Serratus anteriordaki sertlik yüzünden omuzlarınızı geriye itöek ve geriye ulaşmak zorlaşır. Kaburgalarınızın çekilmesi, göğsünüzü aşırı hassas hale getirir. Serratus anterior tetik noktaları, kalp krizine eşlik eden ağrıya katkıda bulunur (1999, 887-892).Akciğer zarı iltihabı, serratus anterior tetik noktaları oluşturmaz ancak başka nedenlerden dolayı tetik noktalar varsa, akciğer zarı iltihabı olan hastanın hissettiği ağrı ve nefes verme güçlüğüne katkı-da bulunur. Serratus anterior sorunluysa kuvvetli solunuma katkısı olan skalenler, stemokleidomastoid ve serratus posteriorlara ekstra yük yüklenir. Bunun sonucunda baş ve çene ağrısından el uyuşmasına kadar bir dizi yanlış tanıya yol açabilecek belirtilere neden olur (1999,894).

Nedenler Spor aktivitelerinde olduğu gibi hızlıca ve çok nefes almanız gerektiğinde serratus anterior kasları göğsü genişletmek için kaburgaları çeker. Bu nedenle özellikle antrenmansızsanız atletik egzersizler, bu kasları aşın yorar. Yan ağrısı çok iyi antrenmanlı profesyonel atletlerde değil amatör veya güçsüzleşmiş atletlerde görülür. Serratus anteriorlar, kol ve omuz hareketlerinde aktif rol aldığı için hazırlıksız olarak tenis, yüzme, koşu, şınav ; barfiks, halter, kulplu beygir, halka yarışmalarına katılmak bu kasları yorar. Şiddetli öksürüğe neden olan solunum hastalıkları, serratus anterior kasındaki tetik noktalan etkinleştirebilir, Sırt ve yan ağrıları gelişmesi zatüre veya zatürcenp (plörezi) gelişiyor hissi verebilir. Alışkanlığa bağlı Stres ve duygusal Stres altında aşırı nefes alıp verme serratus anterior kasındaki tetik noktalan etkinleştirebilir, Neden oldukları ağrı, sizin sorunun gerçek olduğundan daha fazla olduğunuzu sanıp korkmanıza neden olur eğer doğru bilgilendirilirseniz sorunu çözmek kolaydır. Serratus anterior kendi kendine tedaviye mükemmel yanıt verir.

Tedavi Esas serratus anterior tetik noktasını koltuk altının 10-12 cm altında yanınızdaki en belirgin kaburganın üzerinde bulabilirsiniz. Burası genellikle en hassas noktadır. Bu tetik nokta çok etkinse gerçekten hiç dokunmak istemeyeceksiniz çünkü bu, gerçekten canınızı acıtır. Neyse ki sonuç almak için çok basınç gerekmemektedir. Tetik noktaların kasın tutunduğu dokuz kaburganın herhangi birinde olabileceğini unutmayın. Eğer ağrıdan kurtulamıyorsanız koltuk altındaki tüm kaburga bölgesini arayın. Kaburgaların alt ucuna tutunan abdominal oblikler de o tarafta ağrıya neden olabilir. Subskapularis kasına masaj uygulamak için koltuk altına ulaştığınızda aşırı ağrı oluşması, yanlışlıkla komşu serratus anterior tetik noktalarına basınç uygulanmasına bağlı olabilir. Serratusun arka yansı subskapularis ve kaburgalar arasında yer alır. Olayı kafanızda resmedebilmek için omuz ve sırt kaburgalarınızın salam ve kaşarlı sandviçin iki dilim ekmeği olarak hayal edin. Subskapularis salam ve serratus anterior da peynirdir. Parmaklarınızı koltuk altının arkasındaki oluktan içeri sokup subskapularisi ararken peynir ve salamın arasındadır. Bu pozisyonda tırnaklarınız, subskapularise parmaklarınızın yassı kenarı serratus anteriora temas eder (Şekil 5.26).Parmak uçlan, serratus anterior kasına derin vuruş masajı için kullanılabilir (Şekil 7.15). Parrnaklarınızı korumak için duvara karşı tenis topu kullanın (Şekil 7.16) veya sadece topu elinizde tutup tetik nokta üzerine çekin. Topu ve elinizi kolunuzun arasına sıkıştırarak ekstra basınç uygulayabilirsiniz. Serratus anterior hakkında bilgi sahibi olmak sizi sorunlardan uzak tutabilir. Derin nefes aldığınızda böğrünüzde keskin ağrı veya yeterli nefes alamama hissi gibi erken belirtiler konusunda uYanık olun. Serratusa erken müdahale sorunu baştan halleder. Sorundan baştan kurtulmak istiyorsanız, duygusal stresin kas gerginliğini artırıp serratus anterior kasında tetik nokta oluşumuna yol açtığını aklınızda tutun. e zaman nefesiriizi tuttuğunuza ve ne zaman göğüs solunumu yaptığınıza dikkat edin. Kondisyonlu değilken zorlu atletik aktivitelerden ve özellikle koşudan kaçının. Alışkanlığa bağlı kas gerilimini azaltmanın pratik yolları için 12. bölümü okuyun.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Abdominal Kaslar Abdüktör Digiti Minimi
 Abdüktör Hallucis Addüktör Hallucis ve Fleksör Hallucis Brevis
 Addüktör Longus ve Brevis Addüktör Longus ve Brevis 2
 Addüktör Magnus  Addüktör Magnus 2
 Addüktör Pollisis Ağrı Dünyası
 Ağrılar İçin Masaj Yağı Akıtma Deneyimi
 Aktif Gerilim  Alın ve Baş Ağrısı
 Alışılmış Kas Gerilimi Alt Bacak, Bilek ve Ayak Ağrısı
 Alt Sırt Ağrısı Ankoneus
 Anormal Kemik yapısı Arka Bacak Ağrısı
 Arka Bilek Ağrısı Arka Boyun
 Arka Diz Ağrısı Arka Diz Ağrısı 2
 Arka Kol Ağrısı Arka Omuz Ağrısı
 Arka Uyluk Ağrısı Arka Uyluk Ağrısı 2
 Ayağın Üstünün Ağrısı Ayak Kasları
 Ayak Kemeri ve Ayak Ortasının Ağrısı Ayak Tarağının Başının Ağrısı
 Bacak ve Ayakta Uyuşma Baldır Kasları
 Baldır Kasları 2 Baş Arkası Ağrısı
 Baş ve Boyun Ağrısı Başparmağın Üstünün Ağrısı
 Başparmak Altının Ağrısı Başparmak ve Birinci Parmak Arasının Ağrısı
 Beklentiler Ben Bir Aktörken:
 Bir Tetik Noktayı Daha Kötü Yaptığınızda Biseps
 Biseps, Brakiyalis ve Ekstansör Kasları Biseps Femoris
 Bisepsler Boğaz Ağrısı
 Boynun Üç Özel Kası Boyun Arkası Ağrısı
 Boyun Arkasındaki Kaslar Brakialis Kas
 Buksinatör Çene Yüz ve Kafa Kasları
 Clair ve Amber Davies’in Klinik Tetik Nokta ... Daha Büyük Bir Ağ Atmak
 Damar ve Sinirlerin Sıkışması Deltoid
 Deltoidler, Triseps ve Fleksörler Derin Darbe Masaj
 Derin Spinal Kaslar Derin Spinal Kaslar
 Derin Vuruş Masajı Diğer Faktörler
 Dil Ağrısı Dirsek Ağrısı
 Dirsek, Ön Kol ve El Ağrısı Diş Ağrısı
 Dış Bilek Ağrısı Dış Bilek ve El Ağrısı
 Dış Diz Ağrısı  Dış Diz Ağrısı 2
 Dış Ön Kol Ağrısı Dış Uyluk ve Kalça Ağrısı
 Dış Uyluk ve Kalça Ağrısı 2 Disleksi
 Diyafram ve interkostal Kaslar Dizardı kirişi
 Dizardı kirişi 2 Dizardı Kirişleri
 Doğal Ve Organik Vücut Bakımı Dorsal Ayak Kasları
 Dört Basamakta Hızlı Tahliye Dr. David G. Simons
 Dr.Janet G. Travell  Duruşa Bağlı Gerilim
 EI ve Parmak Uyuşukluğu Ekstansör Digitorum
 Ekstansör Digitorum Brevis, Ekstansör Hallucis Bre... Ekstansör Digitorum Longus ve Ekstansör Hallucis L...
 Ekstansör Karpi Radialis Brevis Ekstansör Karpi Radialis Longus
 Ekstansör Karpi Ulnaris El Kasları
 El ve Parmak Bükücü Kaslar El ve Parmak Ekstansör Kasları
 Elleri Ve Parmakları Korumak Esaslar
 Fibromiyalji Fiziksel Faktörler
 Fleksör Digiti Minimi Brevis Fleksör Digitorum
 Fleksör digitorum brevis Fleksör Digitorum Longus ve Fleksör Hallucis Longu...
 Fleksör Karpi Radiafis Fleksör Karpi Ulnaris
 Fleksör Pollisis Longus Gastroknemius
 Genital Bölge Ağrısı  Gerilim Kontrolünün Ötesinde
 Gerilim Tahliyesi işlemleri Gırtlak Kasları
 Gizli Faydalar Gluteus Maksimus
 Gluteus Medius Gluteus Minimus
 Göğüs Ağrısı Göğüs, Karın ve Genital Bölge Ağrısı
 Göz Ağrısı Grasilis
 Grasilis 2 Hareket Problemleri
 İç Bilek Ağrısı İç Bilek ve Avuçiçi Ağrısı
 iç Dirsek Ağrısı İç Diz Ağrısı
 İç Diz Ağrısı 2 İç Ön Kol Ağrısı
 İç Uyluk Ağrısı  İç Uyluk Ağrısı 2
 İç Uyluk Kasları İç Uyluk Kasları 2
 İç Uyluk Kasları 3 İlaçlar
 İnatçı Tetik Noktalar  İncik Kasları
 incik Kasları infraspinatus
 infraspinatus ve Teres Minör İnterosseus Kasları
 İntrapelvik Kaslar Isıtıcı Darbe
 İyice Acıtmak Kafa Derisi Kasları
 Kalça Ağrısı Kalça, Uyluk ve Diz Ağrısı
 Kalça, Uyluk ve Diz Ağrısı 2 Karın Ağrısı
 Karın Kasları Kas Gerilimi ve Kronik Ağrı
 Kasık Ağrısı Kasık Ağrısı 2
 Kasılma / Gevşeme Değil Kasların Kaçınılabilecek Hor Kullanımı
 Kasların Kaçınılmaz Hor Kullanımı Kasların Şüphelenilmeyen Hor Kullanımı
 Kaygılandırıcı Sonuçlar Kimse Omuzları anlamadı
 Klinik Masajın Ana Hatları Korakobrakialis
 Kuadratus Lumborum Kuadratus Lumborum
 Kuadratus Plantae Kuadriseps Kasları
 Kuadriseps Kasları 2 Kuadriseps, Sartorius ve Tensor Fasia Lata
 Küçük Parmakların Altının Ağrısı Küçük Parmakların Üstünün Ağrısı
 Kulak ve Çene Ağrısı Kürek Kemiği
 Latissimus Dorsi ve Teres Majör Latissimus Dorsi ve Teres Majör 2
 Levator Skapula Levator Skapula ve Splenius Servikis
 Levator Skapula ve Splenius Servikis 2 Masaj
 Masaj Başarılı Olmadığında Masaj Başarılı Olmadığında 2
 Masaj Çeşitleri Masaj Genel
 Masaj Nedir? Masaj Okulu
 Masaj Teknikleri Masajın Ana Hatları
 Masajın Çalışma Mekanizması Masseter ve Pterigoid Kasları
 Masseter ve Pterigoid Kasları 2 Mekanik Yetenek
 Merkezi Tetik Noktalar Metabolik Bozukluklar
 Mortan Ayağı Mortan Ayağı 2
 Morton Ayağı 1 Morton Ayağı 2
 Multifidi ve Rotatörler Net Bir Tarif
 Nokta Masajının Çalışma Mekanizması ve Bizlere Kaz... Öğrenme Süreci
 Omurga Travması Omuz Kasları
 Omuz, Üst Sırt ve Üst Kol Ağrısı On Altı Basamakta Tahliye
 On Altı Basamakta Tahliye 2 Ön Bacak Ağrısı
 Ön Bacak Ağrısı 2 Ön Bilek Ağrısı
 Ön Bilek Ağrısı Ön Diz Ağrısı
 Ön Diz Ağrısı 2 Ön Kol Ağrısı
 Ön Kol ve Ele Güvenli Masaj Ön Omuz Ağrısı
 Ön Uyluk Ağrısı Ön Uyluk Ağrısı 2
 Opponens Pollisis Orbikularis Okuli
 Orta Sırt Ağrısı Orta Sırt, Alt Sırt ve Kalça Ağrısı
 Otonomik Etkiler Palmaris Longus
 Paradoksal Niyet Paradoksal Niyet 2
 Parmağın Dış Kısmının Ağrısı Parmağın iç Kısmının Ağrısı
 Parmakta Uyuşma Parmakta Uyuşma 2
 Pasif Gerilim Akıtma Pasif Gerilim Akıtma 3
 Pektineus Pektineus 2
 Pektoral Kaslar  Pektoral Kaslar 2
 Pektoralis Minör  Peroneus Brevis
 Peroneus Kasları Peroneus Kasları 1
 Peroneus Kasları 3 Peroneus Longus
  Peroneus Longus Peroneus Tertius
 Peroneus Tertius 2 Piriformis
 Piriformis ve Gluteus Kasları Plantar Ayak Kasları
 Plantar Ayak Kasları 1 Plantaris
 Popliteus Popo Ağrısı
 Pronatör Teres ve Pronatör Quadratus Psikolojik Faktörler
 Psoas  Pterigoid kasları
 Rektus Femoris Ruh hali sorunları
 Sağlık Faktörleri Şakak Ağrısı
 Sartorius Sekiz Basamakta Tahliye
 Semispinalis Kapitis Semitendinöz ve Semimembranöz
  Serratus Anterior Serratus Anterior
 Serratus Posterior inferior Serratus Posterior inferior
 Serratus Posterior Süperior Serratus Posterior Süperior
 Sinüs Ağrısı Sırtüstü Tedavi
 Skalenler Skalenler
 Soleus Sorunu Çözmek
 Splenius Kasları Sprey ve Germe
 Sternalis Sternokleidomastoid
 Subklavius Suboksipital Kaslar
 Subskapularis Subskapularis
 Supraspinatus Supraspinatus
 Tedavi Amaçlı Masaja Yeni Yaklaşım Tedavi Yöntemleri
 Tek Basamakta Anında Tahliye tekrarlayan temalar
 Tekrarlayıcı Hareketler Tenisçi Dirseği
 Tensör Fasia Lota Tepe ve Baş Ağrısı
 Teres Majör ve Latissimus Dorsi Teres Minör
 Tetik Nokta Belirtileri Tetik Nokta Bilimi
 Tetik Nokta Enjeksiyonu Tetik Nokta Fizyolojisi
 Tetik Nokta Nedenleri Tetik Noktafarın Yaygınlığı
 Tetik Noktalar Hakkında Tetik Noktaları Bulmak
 Tetik Noktaların Kabulü Tibiafis Anterior
 Tibialis Posterior Topuk Ağrısı
 Trapezius Trapezius Kasları
 Trisepsler tutunma Tetik Noktaları
 Üst Kol Kasları Üst Sırt Ağrısı
 Üst Sırt Kasları Uydu Tetik Noktaları
 Uyluğun Uyuşması Vastus intermedius
 Vastus Lateralis Vastus medialis
 Vitaminler ve Mineraller Vücut Mekaniği
 Yan Ağrısı Yan Bacak Ağrısı
 Yan Boyun Ağrısı Yan Omuz Ağrısı
 Yanlış Anlaşılma Yansıyan Ağrı
 Yansıyan Ağrının Gizemi Yeni Bir Yaşama
 Yeni Kelimeler Yeni Teknoloji
 Yok Sayılma Bedeli Yok Sayılma Bedeli
 Yöntemin işe Yaramasını Sağlamak Yüzeysel Spinal Kaslar
 Yüzeysel Spinal Kaslar Yüzükoyun Tedavi
 Zigomatik ve Levator Labi Kasları

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.