Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Saçlar

Alphonse Allais, aşağı yukarı, "Saçlar kafanın tüylerinden başka bir şey değildir ... " diyordu. Elbette, ama şaka bir yana, aynı zamanda da kafatasının temel süsleridir! Onlara ne denli heyecan, sevgi ve erotizmle özen gösterildiğini anlamak için mitoloji ve tarihe şöyle bir göz atmak yeterlidir. Samson'un ı başına gelen aksiliği anımsayalım. Asi Absalen'un- saçlarından asıldığını unutmayalım. Başının derisi yüzülmüş Sioux'un, alışılmış Manitou avlarına katılması yasaklanmıştı. Atalarımız Galyalıların, saç örgüleri sayesinde karşı cinsi baştan çıkardıklarını söyleyip durmaz mıyız?
Oysa şairlerin binlerce şiir yazdığı, ressamların gözdesi, bu doğal süs saçlar, sanki bize sorun çıkarmaktan hınzırca bir zevk alıyor. İlkin hiç kimse kendi saçlarından hoşnut değildir: Karşılıklı olarak, çocukluktan başlayarak sarışınlar esmer, esmerler sarışın olmak isterler. Daha sonra binbir çeşit kötü bakım ve hastalıktan etkilenirler. Onlara yapılan eziyet estetik görüntüyle doğru orantılıdır. Felaketin en yoğun noktası olan kellik, erkekleri, sosyal çevrede daha fazla kabul görmelerine karşın, kadınlar kadar sarsıyor.
Saç teli keratinle sertleşmiş silindir şeklinde hücrelerden oluşmuştur ve melanin adı verilen siyah renkli bir pigmentle açık veya koyu renk alır. Bu hücreler yumuşak eksen etrafına yerleşmiştir. Bunlardan oluşan saç kılı deri altındaki yağ keseciklerinin içinden çıkar; bu keseciklere, saçlara doğal parlaklık veren yağ üreten yağ bezleri açılır.
Görünen kısmı çok dayanıklı olan saçın, derinin altında kalan kısa kök kısmı tersine çok zayıftır. Oysa kendine yöneltilen başlıca saldırıları orada karşılıyor. Bu temel bölüm hastalandığı zaman çok çabuk bozuluyor ve ölüyor, (Yanlış ve bir o denli de yaygın bir kanı, saçı ucundan büyüyen bitkiyle özdeşleştirmek ve savaşıma oradan başlamaktır.) Saçların çoğalması, ancak keseciklerin içinde yeni hücrelerin oluşmasıyla ilgilidir. Saçı kesmek, yolunan tüylerin tam tersi, yeniden bitmesini hızlandırmaz! Olsa olsa hormonların karışık oyunlarıyla kendi kendini uyarır.
Sağlıklı saçların görünümü, bir kişiden diğerine, bir kavimden komşu kavime inanılmaz değişiklikler gösterir. Kuzeylilerin sarı (melanin açısından zayıf), İrlandalıların kızıl, Doğulu ve İspanyolların siyah, Afrikalıların sıkı kıvırcık saçlarına dek konuyu uzatmanın yararı yok...
Daha ilginç olan, aynı kişinin saçlarının sayı, renk, parlaklık değişimlerini incelemektir. Bu kitabın giriş yazısında söylediğim gibi saçlar sağlığın göstergesidir. Eğer parlaklıklarını yitirmiş, çok yağlı ya da çok kuruysalar ve çok fazla dökülüyorlarsa ilk önce doktora başvurmak gerekir.
Bu makalede sağlıklı saçların bakımıyla ilgili bazı öğütler vermek istiyorum ama, ondan önce bazı önemli konuları belirtmekte yarar görüyorum.
1- Normal bir insanın günde 20-40 tel dökülen ve 100.000-150.000 adet, hiç durmadan yenilenen saçı vardır. Eğer saçınız fazla dökülüyorsa endişelenmeyin. Tersi durumda saç dökülmesinin (ilgili konuya bkz.) çeşidi nedenlerinden birine yakalanmışsınız demektir.
2- Eğer saçlarınız geniş plakalar şeklinde dökülüyorsa, saçkıran hastalı-ğına yakalanmışsınız demektir (ilgili konuya bkz.).
3- Eğer kepekleriniz varsa, saç dökülmesi ve veya kepek hastalığıyla ilgili bölümlere bakınız.
4- Eğer saçlarınızı yitirmeniz aşırı yağ salgısına bağlıysa, "Saç Dökülmesi" ve "Sebore" bölümlerin~ bakınız .
• Bakım ve önlem
Saç bakımı iki sözcükle sınırlıdır: Bunlar, doğru uygulama koşuluyla yıkama ve fırçalamadır. Saç fırçalama her zaman yumuşak bir şekilde yapılmalıdır. Yıkamaya gelince, yaygın kanının tersine sık olabilir, ama bunun için endüstriyel, kimyasal, her türlü kötülüğe açık "katı" şamp uanlardan, vebadan kaçar gibi kaçmak gerekir. (Bu ürünler sadece saçın özüne zarar vererek, saç diplerini zedelemekle kalmaz, aynı zamanda lokal veya genel alerjilere de neden olurlar.) Piyasada ardıç yağından, ısırgan ve Papatya özünden vs., imal edilmiş; içinde sakıncalı ve zehirli katkı bulundurmayan, yaşamınızı kolaylaştıracak nitelikte şampuanlar vardır.
Ayrıca siz de kendi kendinize bir şampuan yapabilirsiniz:
- Kayrıarnış, dövülmüş şimşir ağacının kabuk ve odun kısmı (litre ba-şına 3 tutam),
- Kaynamış çöğenotu (sabunoru) yaprak ve çiçekleri (litre başına 5 tutam),
- Daha da basit: ı kase ılık suya çarpılmış ı yumurtanın tümü veya ı likör bardağı roma çırpılmış iki yumurta sarısı.
Sulandırılmış limon suyuyla ovmak; (içindeki hafif asit saça çok yararlıdır) ya da aynı işlemi sirke veya dulavratotunun ezilmiş köklerini kayrıatarak da uygulayabilirsiniz. (Litre başına 2 tutam.)
Çocukken yaşadığım kasabanın kadınlarının uzun saçlarına gösterdikleri bakım ve özene ne çok hayranlık duyardım.
Saçlarını sadece yeni ay çıktığı zaman keserlerdi; ince tellerinin ancako zaman aşınmadığı inancını taşırlardı.
Çözülmüş gür saçlarını yıkamalarını seyrettiğim sırada bir ayine katıldığım hissine kapılırdım. Koca topuzlarını çözerek saçlarını omuzlarına dökerler, zeytinyağıyla saç diplerine besleyinceye dek uzun uzun masaj yaparlar ve -başka bir deyişle kan dolaşımını hızlandırmak- yağın saça iyi işlemesi için başlarını sıcak bir havluyla sararlardı.
Saçları yağlı olanlar elbette zeytinyağı kullanmaz, sadece romlu yumurta ile yetinirler ve bu güneş rengindeki bileşimi başlarında ı 5 dakika tu tarlardı.
Çalkalama sularına, yukarıda sözünü ettiğim saçları ipek gibi yumuşatan kaynatılmış dulavratotu köklerini ilave ederlerdi.
O güzel zamanlar çok uzaklarda kaldı! Unutuldu. Neden bazı derslerden tekrar yararlanmayalım ki?
• Kıyımı durdur!
Her alanda başımıza gelen acıların tek sorumlusunun yine bizim oldu-ğumuz bir gerçek. Saçlarımıza gelince, en kötüsünü onlara yapıyoruz.
Yıkama ve fırçalama dışında (bu doğru olarak yapılır, bir de masaj ilave edilirse) saçlarımızın hiçbir şeye gereksinmesi yoktur. Oysa onlara sahip olanlar, istekleriyle onları boğarak ne büyük acı ve sıkıntılar veriyorlar: Sıcak, maşa ve asit.
Bana gelince söylemek istediğim şu: Yetti artık! Kıyımı kes! Elle yapı-lan işlemlere, ısı vermeye, kıvırcıklara, renk açmalara, boyamaya, parlatmaya vs ... hayır! Bunlar sadece başınıza dert açar. Ama bu konuda kişisel zevkler, alınganlıklar, kişinin önyargıları tartışılmaz. Bu durumda burada yalnızca birkaç koruyucu öneri verebilirim.
Şampuanlarınıza, özellikle de saçlarınıza, "aşırı yoğunluk" etkisi verenlere dikkat edin.• Bu şampuanlar; çok alkalikler saçlarınıza dolgunluk vermesine verir; ama bir süre sonra onlara gerçekten zararı dokunur, onları kemirirler. Eğer saç uçlarınızın kırıldığını, çatallaştığını, küçük ince saplara bölündüğü görürseniz, genel sağlık durumunuzu sorgulamakta gecikmeyin; tekrar çıkmaları için doktorunuzdan "saç diplerini güçlendiren" bir Tonik istemekte acele etmeyin: Çok alkalikli bir şampuan yüzünden siz ve kuaförünüzün tek sorumlu olma şansı çok fazladır.
Kurutma ve kıvırcık yapan aygıtlara dikkat edin. Basit elektrikli saç kurutucusunun hiçbir zararı yoktur; ama bunu saç kıvırmak ve ondüle yapmak için kullanırsanız iş tersine döner. Bu işlemde proteinlerin pıhtılaşma derecesi sık sık elden çıkar ve hatta saç dipleri ciddi şekilde zarar görür. Çok çağdaş teknikler uygulansa bile değişik biçimlerde perma ve kıvırcık yapma işlemi her zaman pek önerilmeyen yüksek ısı gerektiriyor. Biraz daha sabır ve emekle bu işlemi ılık demir maşayla yapmak daha doğrudur. Saç rengini açmaya yarayan ürünlere dikkat edin. Galyalılar saçlarını kireç, Venedikliler sodyumla açarlardı, biz hala en iyisi olduğunu düşündüğümüz oksijenli su kullanıyoruz. Esmer birinin sarışın olma arzusunu çok iyi anlıyorum ama, bunun riskleri ve sakıncaları vardır ... Saç diplerinden başlayarak, uzun süre ve sık sık, özenli hafif bir oksijen uygulaması çok zararlı değildir. Saçları ciddi bir şekilde yıpratan yoğun uygulamalar için daha fazla konuşmaya gerek görmüyorum. Bu durumda hangisi daha iyi? Gür, kalın telli, sık bir esmer saç mı, yoksa sarı, ama hastalıklı, kırılan ve seyrek olan mı?
Saç boyalarına dikkat edin. Bu konuda katıksız kimya üreten bir alandayız. Sadece saçlarınızı değil, sağlığınızı da tehlikeye atarsınız. Ayrıntıya girmeyeceğim ama, piyasada bulunan hiçbir saç boyası bütünüyle bitkisel değildir. (Bunun tersini söyleyen reklamlar, uyduruyor.) Hatta kınada bile kimyasal katkı maddeleri vardır. Eğer safsa sadece kızıllaştırır. Siyah ve kahverengi renk veren kınalar doğal değildir. Diğer saç boyalarına gelince bu adeta bir kumardır; bazıları zararsızdır ve estetik amaca hizmet edebilir. Ama ötekiler içinde kesinlikle zehirli maddeler bulundurur (progalik asit, kobalt tuzları, kurşun, gümüş, anilin vs. bulundururlar.) Bunlar, ciddi alerjiler yapabilir. (İlgili konuya bkz.)
Parlatıcılara dikkat edin. Bütün organizmaya değilse de, saç diplerine çok şiddetli zararlar verebilirler.
• Basit önlemler
İddiasız görüşüme göre, tüm boya, renk açma ya da yeni parlatma türleri, ilk önce saçın bir küçük bölümünde denenmeli. Eğer saçınızla kendiniz ilgileniyorsanız siz, yok kuaförünüz ilgileniyorsa ondan bu uygulamayı isteyin. En ufak bir terslik hissettiğiniz zaman (kaşıntı, sıcak basması, şiş kızarıklık vs.) kullanmayı düşündüğünüz ürünü derhal atın. Bu, basının durmadan uyardığı, vahim alerjik tepkiler, kesin kellik ve yaygın Egzama gibi kimi kötülüklerden sizi koruyacaktır.
• İvedi önlemler(Acele)
Eğer saç diplerini canlandırmak istiyorsanız (dolayısıyla saçlarınızı) aşağıdaki losyonlardan biriyle masaj yapın:
- Demlenmiş dulavratotu yaprakları (1 litreye 3 tutam)
- Taze kayın ağacı usaresi,
- Taze latin çiçeği özü, mikserde çırpılmış bitkinin tümü veya yine aynı bitkinin kaynatılmış yaprakları (1 litreye 4 avuç),
- Taze suteresi suyu veya aynı bitkinin yoğun kaynatılmış yaprakları,(litre başına 4 avuç) .
• Şifalı bitkilerle geleneksel çareler
Saçlarınızı güçlendirmek amacıyla aşağıdaki bitkilerden yararlanabilirsiniz (lokal uygulama ve masaj):
- Kaynatılmış veya demlenmiş küçük Papatya çiçekleri (l litreye 5-6 baş),
- Demlenmiş Rumen papatyası çiçeği (llitreye 4-5 baş),
- Demlenmiş yabani hindibağı yaprakları (1 litreye 3 tutam),
- Kaynamış ısırganotu bitkisinin tümü (l litreye 4 tutam) veya aynı bitkinin 60 alkole yatırılmış kökleri (llitre sıvıya 1 kök),
- Demlenmiş adaçayı çiçek ve yaprakları (l litreye 2 tutam aynı şekilde içilebilir),
- Demlenmiş ıhlamur çiçekleri (1 litreye 6 tutam)
• Favori reçetelerim
Saç bakımı ve güzelliği için genel olarak;
Kayrıatılrnış Biberiye yaprak ve çiçekleri, ısırganotu yaprakları, Papatya çiçekleri (her litreye 2 tutam).
- Aşağıda belirtilen bitkiletle demlenerek yapılan tamamlayıcı uygulama (içmek için- ı fincan için):
-1 tutam mercanköşk (yaprak ve çiçek)
-1 tutam Biberiye (yaprak ve çiçek)
-1 tutam adaçayı (çiçek)
-1 tutam Kekik (yaprak ve çiçek)
-1 tutam ıhlamur (kabuk altı katmanı).
Eğer saçlarınız yağlıysa "Sebore" bölümüne de bkz.) "kızıl kantaron (cerıriyan) ve ısırganotu şampuanıyla bakım (1 litre suya):
- 2 tutam Sarı Kantaron (cerıtiyan) ezilmiş yaprak ve kök)
- 2 tutam ısırganotu (yaprak).
Eğer saçlarınız normalse ısırgan ve papatyadan bakım şampuanı (1 litre suya):
- 5 baş rumenpapatyası (çiçek)
- 2 tutam ısırganotu (yaprak).
Eğer saçlarınız kuruysa (1 litre suya):
- 2 tutarn Biberiye (yaprak ve çiçek)
- 2 tutam öküzgözü (yaprak ve çiçek) .
• Doğal saç boyaları
Kimyasal saç boyalarının taşıdığı riskleri anlattım ve saç rengini onu hırpalamadan şu veya bu şekilde değiştirmenin olanaksızlığının da altını çizdim.
Bitkiler sarışın Lorel'i esmer Kleopatra'ya dönüştürmeye yeterli değildir veya bunun tam tersi. Ama biraz da olsa -hiçbir zarar vermeden- saçlarınızın tonunu ve röflesini değiştirebilir.
Gür saçlarınızın rengini hafif ve sürekli açmak ve ona harikulade sarı röfleler vermek için Papatya ve akpapatyadan (koyungözü) yararlanın:
- 5 baş küçük papatya
- 5 tutam akPapatya (bitkinin tümü).
Küçük paparya yerine romenpapatyası kullanabilirsiniz, ayrıca (20 dakikalık) kaynatmayı (10 dakikalık) demlemeye yeğleyebilirsiniz. Sonuç olarak sadece papatyayı (hangi türü olursa olsun) aşağıda tarif edildiği gibi de kullanabilirsiniz.
1 kase saf zeytinyağına bir avuç Papatya koyun çok hafif ateş üzerinde, benmari'de 2. saat ısıtın; ılıklaştığızaman saç diplerinize uzun uzun masaj yapın ve on dakika içmesi için bekleyin. Sonra yıkayın ve bu işlemi, istediğiniz sarı renge kavuşuncaya dek sürdürün. Tam tersi, saçlarınızı ,hafif ve sürekli olarak koyultmak istiyorsanız iki reçeteden birini uygulayabilirsiniz:
_ Kaynamış pırasa yaprakları (Llitreye 3 avuç)
_ Çok koyu demlenmiş çay ve soğan kabukları ...
Bu sonuncusu saçlara nefis kumral bir renk veriyor.
 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Acı İsveç Otları Kompresi Acil Durumlarda İlk Yardım
 Adale Ağrıları Adale Sertleşmesi
 Adale Yumuşaması Adet Görmeme
 Adet Görmeyi Kolaylaştırma Adet Kanaması Azaltıcısı
 Adet Öncesi Agresiflik Adet Söktürücü
 Ağız Ağrıları AFT Ağız Ağrıları Pamukçuk
 Ağız İçi İltihabı Ağız Kanseri
 Ağız Kokusu Ağrı Sızı Ve Yellerde
 Ağrı Sızı ve Yellerde Ağrılı İdrar Atımı
 Akciğer Ağrısı Akciğer Çıbanı
 Akciğer İltihabı Akciğer Kanaması
 Akciğer Kangreni Akciğer Kangreni
 Akciğer Kanseri Akciğer Şişmesi
 Akciğer ve Bronş Hastalıkları Akdeniz Humması
 Alerji Alerjik Kaşınmalar
 Alkol Zehirlenmesi Alkolden Kurtulma
 Ana Nefes Borusu İltihabı Andropoz
 Angina Pekrotis Aritmi
 Arpacık Aşırı Refleks
 Aşırı Şişmanlık Astımların Öksürüğünde
 Astımların Öksürüğünde Atar Damar Kireçlenmesi
 Ay Başını Az Yaşamak Ayak Pişiği
 Ayak Şişliği ve Ağrıları Ayak Tabanlarının Yanması
 Ayak Terlemeleri Ayak Üşütmesi
 Azalardaki Karıncalanmalarda Bach İlaçları
 Bademcik İltihabı Bağırsak Ağrıları
 Bağırsak Bozuklukları Bağırsak Düşmesi
 Bağırsak Genişlemesi Bağırsak İltihabı
 Bağırsak Kanamaları Bağırsak Kanseri
 Bağırsak Krampı Bağırsak Kurtları
 Bağırsak Nezlesi Bağırsak Tıkanıklığı
 Bağırsakları Çalıştırmak Bağırsakları Yumuşatıcı
 Bağışıklık Sistemi Güçlendirici Bağrısak Ülseri
 Bahar Nezlesi Alerji Bakar Körlük
 Balgam Söktürücü Balgamın Sebep Olduğu Baş Arıları
 Banyolar Banyolar 2
 Banyolar 3 Banyolar 4
 Baş Ağrısı Baş Ağrısı Yapan Gıdalar
 Baştaki Hastalıklar Baştaki Tazyiki Giderici
 Baştaki Uğultu Basur
 Bayılmalarda Bel Açılması
 Bel Kayması Bel Soğukluğu
 Beyin Damar Açıcı Beyin Hastalıkları
 Beyin Kanaması Beyin Yorgunluğu
 Bezlerdeki Şişlik Bezleri Çalıştırıcı
 Bir Şey Battığında Bitki Banyoları
 Bitki Buhar Kompresi Bitki Çayları
 Bitki Lapası Bitki Özleri (Hülasalar)
 Bitkilerin Genel Özellikleri Bitkilerin Toplanma Kurutulma ve Kullanılışı
 Bitkilerin Toplanması ve Saklanması Böbrek Çibanı
 Böbrek Damar Açıcı Böbrek Fonksiyon Bozukluğu
 Böbrek Güçlendirici Böbrek İç İltihabı
 Böbrek İltihabı Böbrek Kanaması 2
 Böbrek Rahatsızlıkları Böbrek Taşı ve Kumu
 Böbrek Temizleyici Boğaz Ağrısı
 Boğaz İltihabı Boğaz Kuruluğu
 Boğaz Şişliği Bronşektazi
 Bronşit Bulantı Kesici
 Bunama Burkulma
 Büyük Abdesti Zorla Yapanlar Çakma
 Çatlaklar Çatlaklar 2
 Çatlaklar 3 Çene
 Çıban Çiçek Özleri İle Tedavi
 Çiçeklerle Tedavi-bach İlaçları Çiçeklerle Tedavi Genel
 Ciğer Büyümesi Ciğer Temizleyici
 Ciğer Tıkanıklığı Ciğerlerin Su Toplaması
 Çıkaklarda Çiller
 Çillerde Cilt Alaca Lekeleri
 Cilt Alaca Lekeleri Cilt Bakımı 2
 Cilt Buruşukluğu Cilt Buruşuklukları
 Cilt Hastalıkları Cilt Hastalıkları 2
 Cilt Kanseri Cilt Kanseri
 Cilt Lekeleri Cilt Lekeleri
 Cilt Temizleyici Cilt Veremi
 Cilt Veremi Cilt Veremi
 Cinnet Alameti Gösteren Kişilerde Cinsel Arzuyu Azaltıcı
 Cinsel Gücü Artırıcı Cinsiyet Yolu İltihapı
 Çocuklar Boylanma Çocuklarda Gaz Sancısı
 Çocuklarda Hazımsızlık Çocuklarda Kusma Sorunu
 Cüzzema Dalak Büyümesi
 Dalak Rahatsızlıkları Dalak Şişmesi
 Dalak Urları Damar Açıcı
 Damar Daraltıcı Damar Genişletici
 Damar İltihabı Damar Kanamalarında
 Damar Kireçlenmelerini Önleyici Damar Kramplarında
 Damar Sertliği Ateroskloroz Damar Sertliği Kollestrol
 Damar Sertliği Nedeni İle Oluşan Hastalıklar Tedav... Damar Tıkanmalarını Önleyici
 Damar Yırtılmaları Önleyici Darte
 Deprasyon Halinde Deri
 Deri 2 Deri Altı Beni
 Deri Çatlamaları Deri çizgileri- Çatlaklar
 Deri Hastalıkları Deri Hastalıkları
 Dil Ağrılarında Dil Felci
 Dil Şişliği Dil Titremesi
 Dil Tutulması Dil Ülseri
 Dilde Kabarcık Dilin Tat Alma Duygusu Kaybetmesi
 Dimağı Hastalıklardan Kurtarır Diş Ağrılarında
 Diş Ağrılarında 2 Diş Çürümlerini Engelleyici
 Diş Eti Ağrıları Diş Eti İltihabı
 Diş Eti Kanamaları Diş Etleri
 Diş Güçlendirici Diş Kurdu
 Diş Mineleri Zayıflaması Ağrıları Diş Sallanmasında
 Diş Temizliği Dişler
 Dispepside Dispepside 2
 Dizlerdeki Şişkinlik Doğum Sonrası Kasık Çatlaklıklarında
 Doğumun Zor Olması Halinde Doğumun Zor Olması Halinde 2
 Döl Yolu Mantar Hastalığı Donmalarda
 Dudaklar Düz Adaleli Organlarda Kasıcı
 Egzama 3 Egzama 4
 El ve Ayak Titremeleri El ve Ayakta Su Toplaması
 Eller Emzikteki Annede Göğüs Ağrıları
 Enterit Ergenlik Sivilcesi 2
 Erken Boşalma Eşşek Arısı Sokması
 Et Beni Ezik ve Bereler
 Ezikler 5 Ezikler 2
 Felç 2 Ferahlatıcı
 Fil Hastalığı Fistül
  Fıtık 2  Frengi
 Gastirit Gaz Çıkartıcı
 Gaz Sebebi İle Vücüdda Meydana Gelen Ağrı ve Sızıl... Gece Körlüğü
 Gece Terlemelerinde Geğirmelerde
 Gelişemeyen Zayıf Çocuklara Gevşemiş Adale Sorunu
 Gıcıkta Gırtlak İltihabı
 Gırtlak Kanseri Göğüs Ağrılarında
 Göğüs çatlakları Göğüs Hastalıkları
 Göğüs Nezlesi Göğüs Zarı İltihabı
 Göğüsler Görme Bozukluklarında
 Göz Ağrısında Göz Altı Morlukları
 Göz Hastalıkları Göz İltihabı
 Göz Kamaşması Göz Kanaması
 Göz Kanaması Göz kapakları
 Göz Kapakları İltihabı Göz Kapakları Şişmesi
 Göz Korneası Ülseri Göz Nezlesi
 Göz Perdesinde Katarat Göz Tansiyonu
 Göz Yaşarması Grip
 Güğüs Yumuşatıcısı Güneş ve Güzellik
 Güneş Yanıkları Güzellik maskeleri
 Güzellik Maskeleri 2 Hafıza Zayıflığında
 Hamamcı Olmayı Önleyeci Hamile Kalmayı Kolaylaştırıcı
 Hamileliği Önleyici Hamilelik Maskeleri
 Hamilelik Maskeleri 2 Hamilelikteki Bulantıyı Kesici
 Hastalık Sonrası Hallarde Havale
 Hazım Borusu Tembelliği Hazım Borusu Zayıflığı
 Hazım Yolları İltihabı Hazım Yolları Tahrişi
 Hazımsızlık 3 Her Derde Deva
 Hıçkırık 3 Histeri
 Hıyarcık Hodgkin
 Horlama 2 Hormon Düzensizliği
 Husye Yumurta Şişliği Huzursuzluk
 Huzursuzluk İç denge
 İçteki Yaralar İçteki Yaralar
 İdrar Akıntısında İdrar Söktürücü
 İdrar Yanmasında İdrar Yolları Hastalığı
 İdrar Yolları İltibabı İdrar Yolları Kum ve Taş
 İdrar Yolları Tıkanması İdrar Yolu Daralması
 İdrar Zorluğu İdrara Sık Çıkma
 İdrardan Kan Gelmesi Halinde İdrarı Tutamayanlara
 İhtiyarlamayı Geçiktirici İklimin Polen Sayısı Üzerine Etkisi
 İktidarsızlığı Giderici Bitkiler İlaç Etkisi
 İlik Erimesinde İltihap Giderici
 İltihaplarda İnce Bağırsak İltihabı
 İnce Bağırsak İltihabı Enteritte İshal Kesici
 İştah Açıcı İştah Kesici
 İstihar Kabakulak
 Kabızlığı Giderici Kabus
 Kadın Hastalıkları Kadınlardaki Beyaz Akıntı Kesici
 Kalp Adelesi Rahatsızlığı Kalp Ağrılarında
 Kalp Atışı Düzensizliği Kalp Atışı Hızı Yavaşlatıcı
 Kalp Atışı Yavaşlaması Kalp Büyümesi
 Kalp Çarpıntısı  Kalp Damarları Genişletici
 Kalp Damarları Tıkanıklığı Kalp Dış Zarı İltihaplanması
 Kalp Rahatsızlıkları Kalp Romatizması
 Kalp Sektesi Kalp Yağlanması
 Kalp Yatıştırıcı Kalp Yetersizliği
 Kalpte Su Toplaması Kan Çıbanları
 Kan Çıbanları 2 Kan Damarları Çevresini Büzücü
 Kan Damarları Elestikeyitini Sağlayıcı Kan Darmarlarını Genişletici
 Kan Dolaşımı Düzenleyici Kan Kanserinde
 Kan Oturmasında Kan Pıhtıları Eritici
 Kan Tükermek Kan Yapıcı
 Kanamalarda Kanda Safra Çıkması
 Kandaki Akyuvar Çoğaltıcı Kangrende
 Kanı Pıhtılaştırıcı Kanı Temizleyici
 Kanın Pıhtılaşması Kansere Karşı
 Kansızlıkta Kapl Rahatsızlıklarında
 Kapl Rahatsızlıklarında Karabasan
 Karaciğer Ağrılarında Karaciğer İltihabı
 Karaciğer Kanseri 2 Karaciğer Rahatsızlıkları
 Karaciğer Sertleşmesi Karaciğer Şişmesi
 Karaciğer Taşı Karaciğer Tıkanık Damar Açıcı
 Karaciğer Yağlanması Karaciğer Yetersizliği
 Karaciğeri Güçlendirici Karın Ağrılarında
 Karın Şişliğinde Karminatif
 Kas Erimesi Kas Romatizması
 Kas Yırtılmasında Kasıktaki Şişmelerde
 Kaşıntı Kaşıntı Hastalığı
 Kaşlar Kekemelik Dil Peltekliği
 Kellik Kemik Çürümesinde
 Kemik Hastalıklarında Kemik İltihabında
 Kemik Rahatsızlıklarında Kemik Veremi
 Kemiklerde Kireç Azalması Kemiklerin Zayıflaması
 Kepeklenme Kıl Bitmesini Önleyici
 Kılcal Damar Açıcı Kilo Aldırıcı
 Kireçlenme Kırıklarda
 Kırışıklar Kırışıklar 2
 Kırmızı Ergenlik Kirpiklerin Dökülmesinde
 Kısırlıkta Kadınlarda Kislerde
 Kızlık Zarının Yenilenmesi Komedon
 Konjonktivit  Konuşamayan Çocuklarda
 Korkudan Adet Kesilmesi Korkuyu Giderici
 Kramplarda Krem veya Yağlar
 Kroner Damar Rahatsızlıkları Kronik Böbrek İltihabı
 Küçük Dil Sarkması Kudeşen
 Kulağa Böcek Kaçarsa Kulak Ağrısında 3
 Kulak Akıntısı Kulak Çınlamasında
 Kulak Kirini Temizlemek İçin Kulak Rahatsızlıkları
 Kulak Zarı Delinmesi Kulakta Ağır İşitmede
 Kulakta Gürültü Ses Kulakta Sağırlık
 Kulakta Su Toplaması Kulaktaki Uğultu
 Kulunç Kurdeşen
 Kuru Ciltler Kuru Ciltler İçin
 Kusmalarda Kuvvet Verici
 Lapalar Lenf Bezleri Rahatsızlığı
 Liken Lohusa Kanamalarını Durdurucu
 Lumbago Mafsal Ağrılarda
 Mafsal İltihabı Mafsal Kireçlenmesi
 Mafsal Şişmelerde Makad Çatlaması
 Makad Çıkması Makad Rahatsızlıkları
 Mantar Mantar Hastalıkları
 Meme Kanseri Meme Ucu Çatlakları
 Menepoz Meni Kanalı Açıcı
 Menopoz Mesane Ağrısında
 Mesena Büyümesi Mesena Güçlendirici
 Mesena Nezlesi Mesena Temizleyici
 Mesene Felci Mesene İltihabı
 Mesene Kanseri Mesene Kum ve Taşı
 Metebolizmayı Yenileyici Mide Bağırsak Enfeksiyonu
 Mide Genişlemesi Mide Hararetini Gidermek İçin
 Mide İltihabı Mide Kanamalarında
 Mide Kanseri Mide Nezlesi
 Mide Rahatsızlıklarında Mide Sarkması
 Mide Şişliği Mide Suyu Alıcı
 Mide Suyu Artırıcı Mide Ülseri
 Mide Urunda Mide Üşütmesi
 Mide Yanması Mide Yorgunluğu
 Mide Zafiyeti Mide Zarı Yaraları
 Midedeki Ahlatı Çıkartmak İçin Midedeki Balgamı Çıkarmak İçin
 Migren 3 Mikrop Öldürücü
 Mineyi Arttırıcı Minüsküs
 Mukozo Koruyucu Müzmin Baş Ağrısı
 Nane Nasır
 Nasır 2 Nefes Darlığı 2
 Nefes Kokusu Nefes Yolları İltihabı
 Nefes Yolları Tahrişi Nezle
 Ödem 2 Ödemler
 Ökçe Çivisini Tedavi İçin Öksürük 5
 Öksürükte Bronşit Omuriliği Güçlendirici
 Omurilik Felci Omurilik İltihabı
 Omurilik Zedelenmesi Organ Kireçlenmesi
 Organ Tutuklukları Organ Yumuşamaları
 Organik Fonksiyonları Düzenleyeci Organizmayı Gençleştirici
 Orta Kulak İltihabı Pankreas Kanseri
 Pankreası Çalıştırıcı Parkinson
 Peeling Peklik
 Penis Güçlendirici Pişiklerde
 Prostat Prostat Bezi İltihabı
 Prostat Kanseri Radyasyonda
 Rahatlık Verici Rahim Akıntısı Beyaz
 Rahim Çıkması Rahim Hastalıkları
 Rahim İltihabı Rahim Kanamalarında
 Rahim Kanseri Rahim Kaslarını Güçlendirici
 Rahim Uru Rahim Yanmaları
 Raşitizm Romatizma Ağrıları
 Ruhi Sıkıntılar Ruhsal Bozukluk
 Saç Dökülmesi 2 Saç İltihabı
 Şaç Kepeklenmesini Önleyici Saç Kıran
 Saç Kıran 2 Şaç Yapıcı Kellikte
 Saçlar Saçları Güzelleştirmek İçin
 Safra Kesesi Ağrılarında Safra Kesesi İltihabı
 Safra Kesesi Rahatsızlıklarında Safra Kesesi Taşında ve Kumunda
 Safra Söktürücü Safranın Meydana Getirgidiği Rahatsızlıklarda
 Salya Kesici Sarhoşluğu Giderici
 Sarhoşlukta Alkolün Zararları Önleyeci Sarhoşlukta Kusturucu
 Sarılık (Kara) Sarılık (Kara)
 Sebore Sedef Hastalığı 2
 Şeker Düşüklüğü Şeker Hastalarının Kaşıntıları
 Selülit Ses Kısıklığında
 Sesi Güzelleştirmek İçin Şiddetli Ağrılarda
 Şifalı Otları Kurutulması Şifalı Otların Toplanması
 Sigara İçmeyi Önleyici Sigaranın Zararlarını Azaltıcı
 Sigarayı Bırakabilmek İçin Sigiller
 Siğillerde Sinir Ağrılarında
 Sinir İltihabı Sinir Kopmasında
 Sinir Sertleşmesi Sinir sistemini Düzeltici
 Sinir Yatıştırıcı Sinir Yorgunluğu
 Sinirleri Kuvvetlendirici Sinüzite
 Sıraca Ada  Siroz Karında Su Toplaması
 Sırt Ağrılarında Şişliklerde
 Şişmanlamayı Önleyici Sivilce
 Sivilceleri Gidermek İçin Skııştırıcı
 Soğuk Algınlığında Soğuk Isırması
 Soluk Solunum Yolu Enfeksiyonu
 Su İle Tedavi Su toplaması
 Susamayı Kesici Süt Artırıcı
 Tahta Kurusu Tansiyon Düşüklüğü 2
 Tansiyonda Taş Olmasını Önleyen
 Tavuk Gözü Taze Bitki Suları
 Temriye Ten rengi
 Ten Rengi 2 Ter Kokusu Kesici
 Terleme Terlemeyi Kesici
 Terletici Tırnak Mantarı
 Tırnaklarımız gerçek anlamda olmasa da, bizim penç... Tonik
 Toplar Damar Genişlemesinde Tümörlerde
 Tümörlerin Meydana Gelişini Önleyici Tuz Atıcı
 Tuzlu Balgam Uçuk
 Uçuklarda Unutkanlıkta
 Ürede Urlarda
 Uruk Asit Temizleyici Uyku Hastalığı
 Uykuda Korkmayı Giderici Uykusuzluk
 Uykusuzlukta Uyurgezerlik
 Uyuşmalarda  Uyuz
 Varis 2 Varisler
 Vasıta Tutmasında Veba 2
 Verem 2 Vitamin Noksanlığı
 Vücuda İyileşmeyen Şişliklerde Vücudu Isıtıcı
 Vücut Tutukluluklarında Yağ Bezlerini Gidermek İçin
 Yağları Eritici Yağlı Ciltler
 Yağlı Ciltler Yağlı Şaçlar
 Yan Ağrılarında Yanıklar
 Yanıklarda Yara İzleri
 Yara İzlerini Giderici Yaralara
 Yemek Borusu İltihabı Yılancıkta
 Yorgunlukta Yüz Felcinde
 Yüzdeki Kırışıklıkları Gidermek İçin Yüzdeki Lekelerde
 Yüzdeki Yanma ve Kızarmalarda Yüzü Güzelleştirmek
 Yüzü Güzelleştirmek Zayıflamak İçin
 Zayıflık Zehirlenme
 Zekâ Artırırcı Zona

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.