Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Pitta Dosha nedir
Pitta Dosha nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Pitta Dosha’nın özellikleri 2 :

Pitta Dosha‘nın özellikleri

Pitta Dosha'nın dengede olduğu zamanki özellikleri Parlaklık, mutluluk, keyif, mükemmel bir sindirim, bedenin yumuşaklığı, ısı ve susama mekanizmaların mükemmel dengesi, dengede entelekt, zeka. Pitta'nın özellikleri Genelde orta yapıdadırlar, faaliyetlerini orta bir halde gerçekleştirirler. Sıcak havadan nefret ederler, keskin bir iştah Ye sindirimleri vardır. Yani bilgileri orta bir hızla kavrarlar, orta derecede bir hafızaları vardır. Öğün atlayamazlar. Kolay kızarlar ve öfkelenmeye eğilimlidirler. Karakter olarak, öncülük. liderlik özellikleri ve keskin bir karakterleri vardır, genelde keskin veya soğuk yiyecek içecekleri tercih ederler. Her ırka gör değişen saç ve cilt özellikleri vardır. Örneğin Avrupa'da kırmızımsı bir yapı, açık renk kumral saçlar, çiller varken, esme: ırkta da kendine ait özellikler gösterir. Kıl kökü iltihaplarına eğilimleri vardır. İyi konuşmacıdırlar. Pitta Dosha dengedeyken Düzgün görme, sağlıklı sindirim, dengede ısı, açlık, susama hissi bedenin yumuşaklığı, kayganlığı, neşe, zeka olur. Pitta Dosha azaldığında Görme zayıflığı, yavaş sindirim, düşük beden ısısı, açlık ve susuzlukta azalma, bedenin yumuşaklığında, nemlenmede azlık mutlulukta, keyifte, neşe de azalma ve donuk bir entelekt söz konusudur. Pitta Dosha arttığında Bozuk görme, çok sert, keskin veya bozuk sindirim, aşırı ısı hatta yanma hissi, aşırı acıkma ve susama, sarımsı bir yapı; kızgınlık, öfke, asabiyet ve aşırı sert, keskin, rahatsız durumda bir entelekt, zeka.

Pitta‘yı artıran faktörler

Aşırı yorgunluk, faaliyet, çok konuşma, aşırı düşünme, yüksek sı, güneş ısısına, ateşe maruz kalma ve vücutta yanma hissi, asit salgıları öfke, kıskançlık, nefret gibi sıcak ve olumsuz duygular, uzun süre aç kalma; acı, sıcak, ekşi, tuzlu ve yakıcı, aşırı sıcak salgıları, sigara, tütün, alkol gibi maddeleri fazla miktarda tüketerek Pitta'yı artırır. Herhangi bir yerde eleştiren, hırslı, kızgın, yönetmeye çalışan, dialı, sıcaktan bezmiş, boncuk boncuk terleyen, midesinde ekşime, yanma olup, aynanın karşısında kravatını milimetrik olarak düzelten, saçını titizce tarayan, ayakkabısının üzerindeki toz ve çamurdan rahatsız olan, makyajını sık sık titizce kontrol eden, kendisini sollayan arabaya kızan, açlığa tahammülsüz, keyif madelerine düşkün birisini görürseniz, bilin ki Pitta'dır. Pitta'lar gerçekten de doğal yapıları itibarıyla hırslı, dışa dönük, tartışmacı, kıskanç ve sıcak duygulara sahip kişilerdir.

Bunu her zaman dışa vurmayabilirler ama özleri böyledir. Sık sık saatlerine bakar ve zamanın boşa geçmesine dayanamazlar. Geceleyin acıkmış veya susamış olarak kalkarlar; çok tipik ve belirgin bir yürüyüşleri vardır, yemek geciktiği zamansa çok hoş-utsuz olurlar. Genellikle orta yapılıdırlar, zorlanmadan bir parça kilo alır, verirler. Pitta'lar dış görünüm ve itibarlarına önem verirler, bu nedenle sık giyinmeye ve çarpıcı olmaya önem verirler. Parayı en iyi şekile değerlendirirler, ayrıca estetik ve lüks için para harcamaktan kaçınrnazlar. Güzel bir sofrada yemek yemek, manzaralı bir ev, gösterişli mekânlar ilgi odaklarını oluşturur. Pitta'ların belki de en önemli ilacı gülmektir. Pitta'ların büyük bir espri kabiliyetleri vardır. Topluluk içerisinde, etrafındaki insanları gülmekten kırıp geçiren genelde Pitta'dır. Sıcaklık, hem ruhsal hem de bedensel olarak Pitta'ların dünyasını etkiler; kışın bile yorganı üstünden aran Pitta'lardır. Gözlerde, ciltte, midede, bağırsaklarda yanma, sıcak duygulardaki artış, asabiyet, öfke, hırs, kıskançlık Pitta artışını vurgular uykular uzun değil ama derindir, rüyalarda kızgınlık, şiddet, yangın, ateş, şimşek, altın, güneş, lüks yaşam görmek bir Pitta göstergesidir. Kolay terlerler ve genelde terleri kötü kokabilir, aşırı sıcağa maruz kalırlarsa gözleri kolay kızarır ve yorgun düşebilirler, Stres karşısında sinir, öfke reaksiyonu verip sabırsız olabilirler ve kolay kızabilirler. Konuları fazla uzatmadan keskin bir sonuca ağlarlar, genelde birçok liderde Pitta özellikleri ön plandadır. Dışkıları yumuşak olup kabızlıktansa yumuşak olmaya eleri daha fazladır. Sindirim sistemleri çok keskin ve güçlüdür. ta vücutta özellikle metabolizmayı yönetir ve agni olarak adlandırdığımız sindirim ateşi Pitta'da kuvvetlidir.Bundan dolayı layacıkırlar ve kolay sindirirler. Pitta'larda hastalık ani ve k bir şekilde olur. "Dün akşam hiçbir şeyi yoktu birdenbire . krizi geçirdi" dediğimiz tip, Pitta tipidir. Pitta'ların dengeye gelmesini sağlayan en önemli etki, ılımlılık ve her şeyi orta kararlıkta yapmaktır. Genel olarak saflık ve doğallık Pitta'lar için önemlidir. Her türlü sentetik ve doğal olmayan maddeler, toxitler Pitta'ları ileri derecede rahatsız eder.

Pitta'ların fiziksel özellikleri:

Genelde fizyonomileri düzgün ve orantılıdır, keskin bakılırlar, iddialaşmaktan ve meydan okumaktan kaçınmazlar.Vücut, saç ve cilt rengi ırka göre değişken olmakla beraber genelde saçları incedir, erken dökülmeye ve beyazlanmaya eğimlidir, özellikle Pitta arttığı dönemlerde saç dökülmesi ve kırla sı artar. En çok bu grupta sivilceler, abseler, çiller ve vücutta kırmızı lekeler görülür.

Pitta dengedeyken: Dengede olduklarında çok mutlu bir yüz ifadeleri vardır. esprili ve neşelidirler, kahkaha doludurlar, hayattan aldığı zevkler Pitta özelliğidir.


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Pitta

Dosha

nedir